Strony

piątek, 19 kwietnia 2019

Związek bez gniewu. Jak przerwać błędne koło kłótni, dąsów i cichych dni - W. Robert Nay

Tytuł: Związek bez gniewu. Jak przerwać błędne koło kłótni, dąsów i cichych dni (tytuł oryginału: Overcoming Anger in Your Relationship: How to Break the Cycle of Arguments, Put-Downs, and Stony Silences)
Autor: W. Robert Nay
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 27.02.2019r.
Liczba stron: 336



Jak walczyć z gniewem.

Gniew, kłótnie, frustracja, „ciche dni”… Elementy rzeczywistości, które towarzyszą niejednemu z nas na co dzień. Każdy radzi sobie z nimi lepiej lub gorzej, jak jednak podejść do tematu w sytuacji, kiedy dzieli się tę rzeczywistość z partnerem? Jest jakieś wyjście, sposób na to, żeby tego wszystkiego uniknąć? Lub przynajmniej jakoś to okiełznać?

Książka – co być może będzie zaskakujące – przeznaczona jest w zasadzie nie dla „gniewnych ludzi”, lecz bardziej dla tych „spokojnych”, dzielących z tymi pierwszymi swoją codzienność. Każdy rzecz jasna może i ma prawo mieć gorsze dni, momenty złości, lektura jednak ukierunkowana jest głównie na to, jak wytrwać u boku kogoś, kto miewa chwile pełne gniewu.

Warto przy omawianiu tej pozycji zaznaczyć, że nie dotyczy ona jakichś przykładów gniewu ekstremalnego, czy też sytuacji patologicznych. Bynajmniej. To lektura dotycząca codziennych przykładów i pełna sytuacji mogących być udziałem niemal każdego. Czy komuś bowiem nie zdarzyło się z kimś tak „zwyczajnie” pokłócić? Chyba niemożliwe ;) Takich właśnie sytuacji dotyczą zawarte na kolejnych stronach opisy i przykłady.

Sama treść nie jest może odkrywcza, ale może okazać się przydatna. Nieco zaserwowanej przez autora teorii dotyczącej gniewu i jego charakterystyki uzupełnia mnóstwo opisów możliwych do wykonania ćwiczeń i technik komunikacyjnych wraz z załączonymi, praktycznymi przykładami ich zastosowania. Tym właśnie bowiem jest tak naprawdę gniew i jego efekty – zakłóceniem w komunikacji międzyludzkiej. Komunikację tę można poprawiać, zmieniać jej wydźwięk, narrację zwiększać jej pozytywną efektywność. Do tego mniej więcej sprowadzają się zamieszczone w książce przykłady.

Lektura jak najbardziej do polecenia. Trzeba jednakże pamiętać, że zamieszczone na kolejnych stronach przykłady i ćwiczenia nie są i nigdy nie będą żadnym złotym środkiem i niezawodnym remedium na problemy. One bowiem będą zawsze i zawsze się mogą pojawić. Każdy będzie tez zapewne inny, indywidualny… Można jednak spróbować poznać pewne uniwersalne z założenia techniki, które – być może – pomogą nam w sytuacji, kiedy gniew weźmie górę. 


Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz