Tytuł: Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945
Autor: Arno Giese
Wydawnictwo: Psychoskok
Data wydania: 15.05.2019r.
Liczba stron: 582
Polacy w nazistowskiej niewoli.
Poruszająca lektura będąca świadectwem prawdy. Prawda zaś dotyczy w tym przypadku losów Polaków wywożonych w trakcie II Wojny Światowej do prac przymusowych na terenie III Rzeszy. Wstrząsająca wojenna rzeczywistość przybrała dla tych nieszczęśników kształt przyszywanej do ubrań litery „P”…
Chociaż omawiany w książce temat został już wielokrotnie w różnych publikacjach i opracowaniach przedstawiony, to jednak niełatwo jest napisać taką książkę jak ta. Niełatwo zwłaszcza dlatego, że jej treść oparto na pieczołowicie zbieranych faktach i relacjach. W wielu miejscach książki natrafiamy na przedruki, skany oraz zdjęcia, które potwierdzają zawarte na kolejnych stronach treści, a jako niepodważalne świadectwo rzeczywistych wydarzeń oddziałują one na czytelnika wbijając go w fotel z siłą parowozu. Obraz wyraża nieraz więcej niż tysiąc słów, jeśli jednak potwierdza napisane wcześniej słowa, to siła rażenia takiego połączonego przekazu jest jeszcze większa.
Praca przymusowa, obozy pracy, obozy koncentracyjne, bestialskie kary za nieposłuszeństwo, traktowanie ludzi w sposób skrajnie przedmiotowy bez żadnego poszanowania życia jako pewnej niezbywalnej wartości – oto rzeczywistość naszych rodaków przewożonych przymusowo na teren Rzeszy w latach 1939-1945. Chociaż wiele na ten temat już powiedziano, to z niniejszej książki można się zaskakująco wiele dowiedzieć. Dużo więcej niż chociażby z lekcji historii w szkole. Nie żebym uważał, że owe lekcje nie oddają prawdy tamtym czasom, jednak „Niewolnicy III Rzeszy z literą P” to książka bardzo obszernie wyczerpująca omawiany temat. Na tyle obszernie, że można się przerazić. Zadumać. Odkryć w sobie żal, zaskoczenie i głębokie przekonanie, że coś takiego za nic nie może się już w historii świata powtórzyć. Oby ta książka stała się jeszcze jedną lekcją i przestrogą.
Wszyscy zainteresowani tematem II Wojny Światowej (a w szczególności losami ludności cywilnej okupowanych przez Niemców krajów) będą tą lekturą z pewnością ukontentowani. Historia świata ma wiele oblicz – tutaj przedstawiono jedno z tych mroczniejszych, jednak jest ono nie mniej ważne od tych jaśniejszych. Trzeba czytać takie książki, pamiętać o nich i wynosić z nich własne przemyślenia oraz refleksje. Mam nadzieję, że taki będzie efekt przeczytania tej lektury przez każdego z Was.
Dziękuję Wydawnictwu Psychoskok za egzemplarz recenzencki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz