Strony

sobota, 13 lipca 2019

Lech, Leszek. Wygrać wolność - Katarzyna Kolenda-Zaleska, Lech Wałęsa, Leszek Balcerowicz


Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska, Lech Wałęsa, Leszek Balcerowicz
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data wydania: 03.06.2019r.
Liczba stron: 336



Rozmowy o wolności.

Literacki zapis moderowanej przez jedną z najlepszych w Polsce dziennikarek politycznych rozmowy Panów, dzięki którym transformacja ustrojowa, polityczna oraz gospodarcza Polski przebiegła po 1989 roku w sposób, który umożliwia dziś Polakom życie w europejskiej wspólnocie oraz na poziomie coraz bardziej zbliżonym do europejskiego. W tym momencie zapewne mogą podnieść się głosy zapiekłych w nienawiści pieniaczy podważających wszystko, co obaj Panowie osiągnęli, jednak zawsze najbardziej wymierne są pozytywne efekty jakichś działań (i sam fakt istnienia pozytywnych efektów), te zaś widoczne są po 30 latach gołym okiem - tylko głupiec by temu przeczył. Każdy popełnia błędy i nikt nie jest nieomylny, jednak każdy uczciwy obserwator przyzna, że gdyby nie działania tych dwóch Panów, to Polska jako kraj i naród mogła by być dziś w zupełnie innym miejscu, które niekoniecznie mogło by się nam wszystkim podobać. Polityczne awantury, demagogię, populizm oraz bezmyślną negację osiągnięć Wałęsy i Balcerowicza zostawmy pieniaczom – niniejsza książka dotyczy faktów i na nich się skupmy.

Kiedyś książki takie jak ta będą w cenie. Dziś, z powodów politycznych, zapewne nie będą (dotyczy to również tego tytułu), jednakże naprawdę warto zagłębić się w tę lekturę. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu: to właśnie Wałęsa i Balcerowicz nadawali ton wszelkim przemianom mającym miejsce 30 lat temu. Warto poznać ich punkt widzenia na tamte wydarzenia, jest on bowiem niezwykle cenny. Istnieje także drugi powód dla którego warto po tę lekturę sięgnąć: czas płynie, lata mijają nieubłaganie i tak naprawdę nikt z nas nie wie, ile jeszcze razy będziemy mieć okazję do bycia świadkami rozmowy tych dwóch Panów… Każdy rozsądny człowiek powinien mieć w sobie pewną refleksję, zgodnie z którą warto ich docenić póki są jeszcze z nami.

Rozmowa Lecha z Leszkiem to szalenie ciekawe spojrzenie na wszystkie procesy oraz zmiany mające w Polsce miejsce po 1989 roku. Z jednej strony mamy przywódcę Solidarności, który poniekąd z konieczności wziął na swoje barki odpowiedzialność, stał się przywódcą i politykiem, z drugiej – naukowca i teoretyka, który sterował całym procesem przemian gospodarczych w naszym kraju próbując podnieść go z komunistycznej ruiny. Rozmowa pełna jest ciekawostek, niuansów, opisów wszelakich trudności transformacyjnych i koncepcji na poradzenie sobie z nimi. Wałęsa i Balcerowicz przedstawiają swoje punkty widzenia w sposób subiektywny, jednakże obydwa stanowiska wpisują się w obiektywny obraz osiągnięć, do których doszedł zarówno nasz kraj jak i naród. Książka jest niezwykle cennym zapisem oraz oceną przemian po 1989 roku – moim skromnym zdaniem trzeba ją po prostu przeczytać.

Pewnym minusem lektury jest specyficzny sposób bycia i wypowiadania się zarówno Wałęsy jak i Balcerowicza. Zarówno jeden jak i drugi zaciekle bronią swoich stanowisk w sposób, który stwarza wrażenie, że nawet konstruktywna polemika (podkreślam: konstruktywna) jest czymś, co w obliczu ich osiągnięć nie ma racji bytu. Wałęsa bardzo podkreśla przy tym swój udział we wszystkim co miało miejsce po 1989 roku przez co można myśleć, że „tylko on” coś zmieniał i „tylko on” walczył; ten wielki i co rusz wyrażany indywidualizm oraz podkreślanie swojej roli troszkę przeszkadza w czytaniu, no ale cóż – Lech Wałęsa już taki jest… Balcerowicz z kolei bardzo sztywno trzyma się nieraz dogmatów i ekonomicznych teorii, co sprawia, że chwilami można się zastanawiać, czy aby nie jest to wszystko za bardzo oderwane od rzeczywistości oraz od czynnika społeczno-ludzkiego, na którym najbardziej odbił się po 1989 roku cały proces przemian. Z powyższych powodów tak naprawdę najbardziej ciekawymi fragmentami książki są te poświęcone poglądom obu Panów na temat przemian społecznych oraz społecznych kosztów przeprowadzonych reform. Chyba właśnie na tym polu ma miejsce źródło największych potencjalnych kontrowersji dotyczących niniejszej pozycji… Ocenę pozostawiam czytelnikom (każdy będzie miał zapewne inną), ale tak czy owak – warto o tym wszystkim sobie poczytać.

Z uwagi na ogólną atmosferę polityczną w naszym kraju – o czym już wspominałem – pozycja ta nie będzie zapewne doceniona, a być może nawet zostanie zmieszana z błotem już tylko z uwagi na osoby głównych bohaterów. Ba, dla pewnych środowisk powodem do ataku oraz do dyskredytowania książki będzie także zapewne osoba Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, która niniejszą rozmowę prowadziła oraz w pewien sposób ją moderowała. Przykre to wszystko, ale zapewne tak się właśnie stanie… Czasem mam wrażenie, że jako naród nie potrafimy oddać sprawiedliwości i okazać szacunku tym, którzy na to zasługują. Oby kiedyś się to zmieniło.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl



Więcej o książce:
https://www.taniaksiazka.pl/lech-leszek-wygrac-wolnosc-katarzyna-kolenda-zaleska-p-1221826.html?q=lech.+leszek.+wygra%e6+wolno%b6%e6.&sgtype=prodonecol






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz