Strony

wtorek, 24 marca 2020

Poznaj swoje bakterie - Nicola Temple, Catherine Whitlock


Tytuł: Poznaj swoje bakterie (tytuł oryginału: Meet Your Bacteria)
Autor: Nicola Temple, Catherine Whitlock 
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 26.02.2020r.
Liczba stron: 192



Niech żyją bakterie!

Lektura tej książki zdecydowanie MOŻE OTWORZYĆ CZŁOWIEKOWI OCZY. Na co? Otóż na to, że nawet egzystując w samotności nie jesteśmy bynajmniej sami, nasze ciało zamieszkują bowiem biliony drobnoustrojów :) Człowiek ma pewną szczątkową świadomość, że "zamieszkuje" go mnóstwo różnorakich mikroorganizmów, bakterii i tym podobnych, ale żeby było ich aż tyle? A jednak... Cóż – po lekturze niniejszej pozycji mamy szansę poznać je wszystkie nieco bliżej ;)

Biorąc pod uwagę liczbę zamieszkujących nas drobnoustrojów (z bakteriami na czele) nieuniknione staje się pytanie: czy "my" jako ludzie to wciąż jeszcze "my"? Haha, to nawet z pewnej perspektywy zabawne ;) Ale dość żartów. Do tematu wypada podejść na poważnie.


Książka krok po kroku przybliża nam naszych bakteryjnych „gości”. Po sensownym i treściwym wprowadzeniu autorzy przedstawiają nam kolejno bakterie zamieszkujące naszą skórę, oczy, jamę ustną, a następnie układy: oddechowy, pokarmowy i moczowo-płciowy. Omówiono także drobnoustroje koegzystujące z płodem, a następnie z noworodkiem. Autorki książki przybliżyły nam ponadto cały szereg procesów i zjawisk, za które nasi wewnętrzni współlokatorzy odpowiadają: od naszej wagi, poprzez działanie układu odpornościowego, na funkcjonowaniu psychiki skończywszy. Zawierzając autorom zdobywamy w dodatku wiedzę o tym, że nasi mali goście mogą mieć nawet wpływ na podejmowane przez nas działania i decyzje (!).

Lektura zwraca uwagę bardzo dużą liczbą diagramów, schematów, ilustracji oraz zdjęć. Szata graficzna jest przebogata, a przy tym bardzo sugestywna i obrazowa – to bez wątpienia ułatwia lekturę oraz zrozumienie poruszonych przez autorki kwestii.


Pomimo całej złożoności tematyki zawartej w książce, język lektury jest wyjątkowo przystępny, a zawarte na kolejnych stronach wywody są w pełni zrozumiałe – nawet jeśli chwilami są one trochę zawiłe. Wartość lektury leży w tym, że jest ona próbą innego spojrzenia na człowieka jako takiego. Próba ta jest bez wątpienia udana, a uwaga czytelnika zwrócona jest po lekturze na cały szereg spraw, z których wcześniej czytający niekoniecznie zdawał sobie sprawę.

W dobie panującej obecnie pandemii takie lektury mogą – tak myślę – zdziałać wiele dobrego. Jak? Poprzez rolę edukacyjną książek takich jak ta. Po skończonej lekturze człowiek jest mądrzejszy o wiedzę na temat tego, kto jest jego wrogiem, a kto przyjacielem. W odniesieniu do naszych niewidzialnych „współlokatorów” jest to w obecnych czasach szczególnie ważne.

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

#poznajswojebakterie #meetyourbacteria #nicolatemple #catherinewhitlock #insignis







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz