Strony

piątek, 2 kwietnia 2021

Ostatni bastion umysłu - Garri Kasparow


Tytuł: Ostatni bastion umysłu (tytuł oryginału: Deep Thinking. Where machine intelligence ends and human creativity begins)
Autor: Garri Kasparow
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 10.03.2021
Liczba stron: 432


Szach-mat!

„Ostatni bastion umysłu” autorstwa szachowego arcymistsza Kasparowa to fascynująca podróż poprzez rozważania na temat ludzkiej i sztucznej inteligencji, których punktem wyjścia jest fascynujący 24 lata temu (to już tyle czasu minęło?!) całą ludzkość szachowy pojedynek Kasparowa z komputerem IBM Deep Blue. Temat jest w sam w sobie szalenie interesujący, a obecnie (za sprawą produkcji Netflixa ‘Gambit królowej”) również bardzo aktualny i na czasie.

Garri Kasparow to postać, której szachowym graczom przedstawiać specjalnie nie trzeba. Wieloletni arcymistrz w swojej dyscyplinie, wybitnie inteligentna jednostka, a przy okazji barwna postać – wszystkie te przymioty cechują autora niniejszej książki, który ma za sobą także (co ciekawe) epizod kandydowania na urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej (2006 rok).


Pojedynek z komputerem Deep Blue z 1997 roku to, jak wspomniano, punkt wyjścia do rozważań zamieszczonych na łamach książki. Szachowe starcie człowieka z komputerem było czymś, co blisko ćwierć wieku temu elektryzowało społeczność międzynarodową i skłaniało do zadawania pytań o to, jak bardzo jest już rozwinięta inteligencja maszyn i jak bardzo są one na tym polu zaawansowane. Zobrazować owe rozważania miał medialny pojedynek umysłu sztucznego z ludzkim, a areną owego starcia miała być szachownica.


Kasparow snuje wspomnienia z 1997 roku, dzięki czemu dowiadujemy się o wielu kulisach tamtych wydarzeń. Osobiście pamiętam to dosyć mgliście, z jakiejś relacji w telewizji; już wtedy było to mega ciekawe, a teraz jest takie tym bardziej :) To wszystko jednak tylko przyczynek i wstęp do rozważań Kasparowa, które mają dużo większą wagę, a dotyczą one refleksji na temat szeroko pojętego rozwoju technologicznego oraz kierunku, w którym on zmierza.


Mogłoby się wydawać, że Kasparow będzie przeciwnikiem nowych technologii. Pamiętam, że pamiętne umysłowe starcie maszyny z człowiekiem reklamowane było jako swoisty zakład o to, czy maszyna będzie w stanie pokonać ludzki intelekt. Sam Kasparow sporo tym pojedynkiem – jako aktywny wciąż szachowy gracz – ryzykował. A jednak podjął rękawicę, a z nią wyzwanie. I dziś dowiadujemy się, że wcale nie był przeciwnikiem maszyn oraz ich inteligencji – wprost przeciwnie!


Kasparow przedstawia czytelnikowi szereg argumentów przemawiających za tym, że sztuczna inteligencja nie musi być wcale zagrożeniem dla człowieka, ani też czymś, co zacznie myśleć zamiast niego. Przeciwnie – szachowy arcymistrz widzi w rozwoju sztucznej inteligencji i nowych technologii szansę rozwoju ludzkości i obrania przez nią nowych, bardzo ciekawych kierunków nie tylko rozwoju, ale także ewolucji sposobu życia, kształtu codzienności, czy też wreszcie szeroko pojętej przyszłości gatunku ludzkiego. Takie podejście do sprawy jest co prawda od zawsze obecne w tej odwiecznej debacie (po stronie entuzjastów AI rzecz jasna), jednakże glos zabrany w tej sprawie przez Kasparowa jest tyleż interesujący, co inteligentny i na tyle merytoryczny, że z całą pewnością godny uwagi.


Polecam!

Dziękuję Insignis za egzemplarz recenzencki.

#ostatnibastionumysłu #garrikasparow #insognis #sztucznainteligencja #nowetechnologie #quovadishomosapiens








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz