Strony

niedziela, 25 kwietnia 2021

Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z ludzi to, co najgorsze, i to, co najlepsze - Robert M. Sapolsky


Tytuł: Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z ludzi to, co najgorsze, i to, co najlepsze
Autor: Robert M. Sapolsky
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 10.03.2021
Liczba stron: 1008


Motywy zachowania.

Obszerna książka autorstwa Roberta M. Sapolsky’ego może odstraszać swą objętością, jednak w gruncie rzeczy powinniśmy się z objętości tej „cegły” cieszyć, co krok spotykamy bowiem w trakcie jej czytania coś, co na nowo zaciekawia i fascynuje. A mowa tu będzie o nas samych oraz o motywach i powodach szeregu naszych zachowań, których przyczyn wcale nie należy upatrywać w kontekście danej sytuacji, w której decydujemy się na konkretne zachowanie – jego podłoże i przyczyna bardzo często leżą dużo głębiej.

Sapolsky tłumaczy w kolejnych rozdziałach motywy i przyczyny ludzkiego zachowania i przedstawia je w całkiem nowym świetle, w którym stawiają wszystko wyniki najnowszych badań i analiz. W efekcie okazuje się, że znakomita większość podejmowanych przez nas decyzji nie wynika tylko i wyłącznie z konkretnych przesłanek dostępnych dla nas w chwili samego decydowania, ale wynika z tego wszystkiego, co mamy zapisane w sobie na gruncie hormonalnym, nerwowym, czy też pamięciowym.


Według autora to, jak się zachowujemy, uwarunkowane jest biologią. To biologia nas w swoisty sposób programuje; to za sprawą budowy naszego układu nerwowego i reakcji hormonalnych postrzegamy wiele sytuacji w taki, a nie inny sposób. Jest to oczywiście indywidualne względem każdego z nas – stąd różne reakcje różnych ludzi na podobne sytuacje.

Nie mniej ważne na gruncie neurologicznym są tutaj – poza indywidualną budową układu nerwowego – zgromadzone przez nas przez lata wspomnienia. Doświadczenia wynikające ze wspomnień zawsze mniej lub bardziej powiązane są z emocjami, a te się w nas z kolei odkładają, zapisują i w pewien sposób przypisują się na przyszłość do podobnych momentów, nadając im zabarwienie negatywne lub pozytywne. To także warunkuje nasze reakcje, oczywistym jest bowiem, że na coś budzącego pozytywne skojarzenia zareagujemy dobrze, a na coś zapamiętanego źle – negatywnie.


Na dobrą sprawę wszystkie opisane przez Sapolsky’ego mechanizmy są w pewien sposób oczywiste, logiczne i intuicyjne, a jednak wgłębienie się w temat pokazuje w tej materii tylko jedną rzecz: ogrom naszej (a przynajmniej mojej) niewiedzy. Warto te braki nadrobić, temat jest bowiem fascynujący i wciąga w trakcie lektury niesamowicie. Po samej lekturze będziemy z kolei być może dużo bardziej mądrzy w kwestii zrozumienia samych siebie – kto wie, być może zrozumiemy nawet jakie wspomnienia z przeszłości mają na nas wpływ w dniu dzisiejszym?

Gorąco polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

#zachowujsię #jakbiologiawydobywaznastocodobreitoconajgorsze #mediarodzina #robertmsapolsky








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz