Strony

sobota, 29 maja 2021

Znikodem i zagadka lęku - Artur Gębka


Tytuł: Znikodem i zagadka lęku
Autor: Artur Gębka
Data wydania: 29.04.2021
Liczba stron: 104


Dziecięcy lęk.

Czym jest lęk? Jak go przezwyciężyć, opanować, oswoić? To wszystko bardzo ważne pytania - niezależnie od naszego wieku - są one jednak istotne w sposób szczególny w przypadku dzieci. Sytuacje pełne lęku i strachu dotykają bowiem także najmłodszych. To normalne, to część codzienności. Przytaczając powiedzenie „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” warto tutaj zwrócić uwagę na to, że dotyczy ono także wspomnianej wyżej sfery – jeśli Jaś nie nauczy się jak radzić sobie z lękiem, to Jan z dużą dozą prawdopodobieństwa także nie będzie tego umiał. Niniejsza książka może w tym nieco pomóc.


„Znikodem i zagadka lęku” to bardzo mądrze i przystępnie napisana historia tytułowego Znikodema oraz członków jego rodziny. Chłopiec musi radzić sobie na co dzień z rożnymi sytuacjami, które wywołują w nim lęk – od wizyty u stomatologa, przez odpowiedź przy tablicy na środku klasy, po lęki wywołane własnymi przemyśleniami i obawami. Nie jest mu łatwo okiełznać strach, w toku lektury przekonamy się jednak, że jest to jak najbardziej wykonalne.


Artur Gębka przedstawia nam w tej historii pewnego rodzaju bajkę terapeutyczną, która pod pozorem historii o zwykłym dzieciaku pokazuje nam, że na opanowanie własnych lęków można znaleźć skuteczną metodę. Przedstawione przez autora sposoby całymi garściami czerpią z ACT – czyli z teorii akceptacji i zaangażowania. Co to w gruncie rzeczy oznacza?

W praktyce oznacza to, że dziecko powinno na początek zaakceptować sam lęk jako zjawisko, które po prostu jest, istnieje i będzie mu prawdopodobnie w dalszym ciągu towarzyszyć (nie da się go bowiem tak po prostu wyłączyć, jak np. włącznik światła). Trzeba się z tym zjawiskiem pogodzić i stopniowo je oswajać ucząc się wyłapywać te momenty, w których lęk bierze nad nami kontrolę. Kolejny krok to stopniowa zamiana lękowych nawyków na zachowania przeciwstawne lękowi – a więc w swej istocie pozytywne i konstruktywne.


Brzmi to jak trudny, bardzo skomplikowany proces. To wszystko jest jednak wykonalne – także dla dziecka. Artur Gębka przekonuje, że również najmłodsi są w stanie nauczyć się definiować własne zachowania oraz kształtować je w sposób, który pozwoli wykształcić prawidłowe reakcje w obliczu takich zjawisk, jak omawiane w książce strach i lęk. W efekcie możliwe będzie oswojenie strachu oraz sytuacji, które go wywołują – a to może tylko i wyłącznie pomóc w tym, co dla dziecka powinno być najważniejsze: w czerpaniu radości z tego, że jest się dzieckiem :)


Polecam.

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#znikodemizagadkalęku #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #bajkaterapeutyczna #arturgębka #strach #lęk #ACT #pokonaćlęk #oswoićstrach








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz