Tytuł: Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko
Autor: Bohdan T. Woronowicz
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 30.06.2021
Liczba stron: 544
Destrukcyjna siła uzależnień.
Czy doznaliście kiedyś na własnej skórze niszczycielskiej siły uzależnienia? Może sami w nie popadliście i stoczyliście z nim długą, zażartą walkę? Jeśli tak, to mam nadzieję, że wygraliście – dużo lepiej by jednak było, gdybyście nie musieli mieć (z każdego poziomu patrząc) nic wspólnego z jakimkolwiek uzależnieniem. Doświadczenie można bowiem czerpać nie tylko z własnych przeżyć, ale także z doświadczeń i z opisów innych – względem uzależnień np. z omawianej właśnie książki.
Bohdan T. Woronowicz porusza na łamach książki temat niby dobrze znany, na sto tysięcy sposobów przegadany, a jednak książka ta… zaskakuje! A dzieje się tak dlatego, że autor w zasadzie kompletnie pomija oczywiste aspekty i formy uzależnień, jak choćby te od używek, a skupia się przede wszystkich na współczesnych, pozaużywkowych formach uzależnienia, które są w swej behawioralnej istocie wcale nie mniej groźne. W ten sposób przeczytamy w książce głównie o uzależnieniach związanych z zaburzeniami w związku z użytkowaniem Internetu, telefonu komórkowego, o uzależnieniach od ćwiczeń fizycznych, od jedzenia, od miłości i od zaangażowania emocjonalnego, a także od polityki i władzy, czy nawet od praktyk religijnych.
Autor wychodzi bardzo daleko poza tradycyjne pojmowanie problematyki uzależnień i nie ma co ukrywać – to jest właśnie główna siła tej książki. Wskazanie na zagrożenia związane z Internetem, ćwiczeniami, czy emocjami uświadamiają czytelnikowi, że w dzisiejszych czasach przedmiotem uzależnienia może stać się absolutnie wszystko, w tym nasza każda, nawet najbardziej niewinna czynność dnia codziennego. To wielka przestroga dla czytelnika, która każe zastanowić się nad tym, jak wygląda nasze życie i czy aby na pewno nic nam w nim nie zagraża.
Woronowicz w toku snucia swych wywodów zyskuje także tym, iż nie rozpatruje on pojedynczych przypadków osób uzależnionych w oderwaniu od ich ludzkiego otoczenia. Przeciwnie – relacje międzyludzkie zajmują w książce bardzo istotne miejsce, i to zarówno na płaszczyźnie zależności zachodzących między osobą uzależnioną, a jej bliskimi, ale także na płaszczyźnie szeroko pojętej destrukcji, którą wszystkim zainteresowanym niesie jakiekolwiek uzależnienie. To bardzo ważny element całego problemu, od którego autor nie ucieka – chwała mu za to.
Lektura jest niezwykle pouczająca i pełna przestróg, które warto przemyśleć we własnym zakresie. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym uzależnienia są coraz bardziej podstępne i dotykają coraz większych obszarów ludzkiej aktywności, stąd też dobrze jest te zagrożenia znać oraz zdawać sobie sprawę z konsekwencji faktu popadnięcia w stan uzależnienia na opisanym w książce tle behawioralnym. Bez wątpienia lektura ta nie zaszkodzi nikomu z nas.
Dziękuję Media Rodzinie za egzemplarz recenzencki.
#bohdantworonowicz #zachowaniaktóremogązranić #uzależneiniabehawioralne #mediarodzina
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz