Strony

niedziela, 6 marca 2022

Nowy wspaniały świat - Aldous Huxley


Autor: Aldous Huxley
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 02.02.2022
Liczba stron: 256


Powszechna szczęśliwość.

Wizje przyszłości (zwłaszcza literackie) bywają różne. Mogą być one totalnie futurystyczne, nieprawdopodobne i do tego stopnia odmienne od tego, co dziś znamy, że z cudem graniczy danie wiary tak skonstruowanej perspektywie. Mogą być one jednak także niesamowicie realne, niezwykle trafnie przewidujące kierunek rozwoju ludzkości i przez to przerażające. Taką właśnie wizją przyszłości jest "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxley'a - książka napisana w latach 30-tych XX wieku i do tego stopnia trafnie wskazująca na bardzo wiele elementów XXI-wiecznej rzeczywistości, że absolutnie nie dziwi fakt, że (zwłaszcza dziś) ciągle do tego tytułu wracamy. 


Nowości Księgarni Tania Książka zawsze mają wiele do zaoferowania. Może to być albo powiew świeżości, albo intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, albo - jak w tym przypadku względem Huxley'a - dawka zmieszanej w jedną całość fantastyki i utopijnej (czy na pewno?) wizji przyszłości, która w teorii daje wszystkim szczęście, a jednak w gruncie rzeczy niewoli i przeraża. Czasem i na takie historie warto się skusić, niosą one bowiem ze sobą wiele mądrości (oraz, rzecz jasna, przyjemności płynącej z czytania).

W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej Ery Forda) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu – po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią, czy też... odbiciem realnego świata?


Huxley nie pisze może pięknie (warsztat autora i sposób skonstruowania przez niego całej opowieści, jak również rysów psychologicznych głównych bohaterów, pozostawiają niestety trochę do życzenia), pisze jednak bardzo trafnie. Toporność fabularna książki w zestawieniu z przedstawioną przez autora wizją przyszłości nie ma w efekcie wielkiego znaczenia - sama wizja wystarczająco bowiem szokuje i daje do myślenia.

"Nowy wspaniały świat" jako antyutopia sprawia, że każdy kto przeczyta tę książkę przede wszystkim usiądzie i dogłębnie sobie przemyśli to, co właśnie przeczytał. Świat Huxley'a niesamowicie przypomina bowiem nasze XXI-wieczne realia, w których Bogiem jest konsumpcjonizm i wszechobecna technologia (de facto myśląca i działająca za nas). Ludzkość zadowala się życiem dla przyjemności i tylko do przyjemności sprowadza się jej egzystencja. Pozory szczęścia (wszak ludzie problemów już nie mają, a jeśli nawet takie są, to rozwiązuje je technologia) zestawione z determinizmem, który definiuje życie jednostki już od jej narodzin, a także z wymazaniem z ludzkiej codzienności jakichkolwiek wyższych uczuć i empatii, przeraża i każde się zastanowić nad tym, dokąd my właściwie cywilizacyjnie zmierzamy. To bardzo dobre pytanie...


Na szczęście bardzo wiele elementów wizji autora nie jest obecnych w naszym życiu, jednak w pewnych jego przestrzeniach mamy do nich niebezpiecznie blisko. Czy nasz cywilizacyjny rozwój zmierza więc w dobrym kierunku? Huxley, patrząc oczami fantasty, przewidział bardzo wiele spraw - może więc warto wyciągnąć z tego wnioski i zastanowić się gdzie, jako ludzkość, robimy błąd? Bo że go gdzieś robimy... to jasne. Tylko gdzie? Rzecz do przemyślenia.


Gorąco polecam! Nawet jeśli lektura jest chwilami toporna, to warto ją przeczytać. Mocne wrażenia i temat do przemyśleń gwarantowane!

Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości Księgarni taniaksiazka.pl

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl


#nowywspaniałyświat #bravenewworld #huxley #bloggujezTK #taniaksiazka #antyutopia #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookreview











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz