Tytuł: Cztery muzy
Seria: Seria butikowa
Autor: Sophie Haydock
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 18.05.2022
Liczba stron: 480
Literatura i malarstwo.
Wiedeń z początku ubiegłego wieku. Środowisko artystów, które jednocześnie kształtuje trendy, pełną bohemy oprawę pięknego miasta, ale które jest także źródłem pasjonujących, obyczajowych historii, które choć dotyczą świata sztuki (bardzo często niezrozumiałego), to jednak pełne są tak wielkiej pasji i emocji, że są dla nas przez to całkowicie zrozumiałe. I hipnotyzujące. Sophie Haydock przybliży nam trochę ten świat, a sednem całej opowieści będą losy czterech muz sławnego malarza, Egona Schiele, i związane z nimi historie.
Książka to opis nieznanych losów czterech niezwykłych kobiet - muz charyzmatycznego i kontrowersyjnego malarza, Egona Schielego. Wiedeń, początek XX wieku. Miasto jest stolicą sztuki. Kwitnie w nim
życie towarzyskie i artystyczne, rodzą się nowe, przełomowe idee.
Wszystkie oczy zwrócone są na Gustava Klimta, bo to on wyznacza trendy w
sztuce. Do czasu, gdy powszechną ciekawość wzbudza jego protegowany,
skandalista Egon Schiele. Każda z czterech kobiet z jego otoczenia
będzie miała do opowiedzenia własną historię.
ADELE: pochodząca z burżuazyjnej wiedeńskiej rodziny, namiętna,
gwałtowna, uparta; buntująca się przeciwko ograniczeniom swojej klasy i
tęskniąca za wolnością.
GERTRUDE: siostra początkującego kontrowersyjnego artysty Egona
Schielego, porywcza, zdecydowana, zaborcza, tęskniąca za ekscytującym
życiem z dala od rodzinnego domu.
VALLY: zdeterminowana, niezależna, dumna modelka znanego artysty Gustava
Klimta, która wydobyła się z ubóstwa i wytycza dla siebie nową, śmiałą
ścieżkę.
EDITH: cicha, konwencjonalna i lojalna (czy aby na pewno?) młodsza
siostra Adele, pozostająca w jej cieniu i niewiedząca jeszcze, jaką
kobietą mogłaby się stać. Cztery płomienie; cztery dzikie, rozpalone serca, które pragną, by
poznał je świat. Każda z nich, będąc na innym etapie swojego życia, stanie się
muzą charyzmatycznego, choć kontrowersyjnego artysty Egona Schielego.
Ale gdy Europa stanie na krawędzi wojny, jeden akt zdrady odmieni
wszystko...
Sam Schiele - postać niby centralna, a jednak drugoplanowa - to osobnik niezwykle ciekawy. Austriacki malarz i grafik. Wykształcił indywidualny styl, inspirowany secesją. Autor ekspresyjnych aktów, autoportretów i portretów, ale i wielu pejzaży. Był oskarżany o szerzenie pornografii... Biorąc pod uwagę jego otoczenie, w tym zwłaszcza piękne, ponętne kobiety, być może ten epizod biograficzny jego osoby zostanie za sprawą tej książki co nieco lepiej wytłumaczony.
Lektura obiera sobie za tło artystyczny świat, który bez wątpienia dodaje wszystkiemu fabularnego piękna, jednak w gruncie rzeczy jest to czterowątkowa opowieść o poszukiwaniu własnej życiowej drogi. O chęci zrozumienia własnych namiętności, które wybuchają niczym gejzer i rozlewają się na wszystko wokół. I jednocześnie rzutują na ludzkie losy (liczba mnoga jak najbardziej uzasadniona).
Seria butikowa wydawnictwa Albatros jak zawsze nie schodzi za sprawą swoich tytułów poniżej pewnego poziomu. "Cztery muzy" to skłaniająca do refleksji, a jednocześnie pasjonująca opowieść o głębi ludzkich namiętności, które potrafią zmieniać ludzkie losy. I czynią to tym bardziej gwałtownie, im bardziej gwałtowne są podejmowane przez główne bohaterki decyzje. Nie będzie wielkiej przesady w słowach, że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie (i być może także o sobie) - i to nawet, jeśli wcale się na to w trakcie lektury nie zapowiada.
Polecam!
Albatros - dziękuję.
#czterymuzy #sophiehaydock #seriabutikowa #albatros #wydawnictwoalbatros #wiedeń #egonschiele #sztuka #namiętność #inspiracja #malarstwo #cosnapolce #bookstagram
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz