Strony

czwartek, 11 sierpnia 2022

Unikanie, wycofanie, izolacja. Zacznij żyć życiem, którego pragniesz, dzięki technikom terapii TBT - Daniel F. Gros


Autor: Daniel F. Gros 
Data wydania: 15.06.2022
Liczba stron: 208


Unikanie życia.

Lęk. Strach. Bardzo często trauma z przeszłości (tej bliższej lub tej dalszej, sięgającej nawet czasów dzieciństwa). Wspomniane elementy już same w sobie są trudne i warte (a nawet pilnie wymagające) wewnętrznego przepracowania na poziomie emocjonalnym. Mogą one jednak - niestety - jeszcze bardziej skomplikować naszą codzienność w sposób, który jest w stanie odebrać nam bardzo wiele z tego, co zwykło nazywać się radością życia. Mowa o sytuacjach, w których powodowani lękiem, strachem lub traumą odcinamy się od świata i zaczynamy go unikać, dążąc nieuchronnie w stronę (samo)izolacji. W stronę wycofania. "Bezpiecznego" unikania. Jak sobie z tym poradzić? Najnowsza książka Daniela F. Grosa zawiera w tej materii szereg praktycznych porad.


Trudne doświadczenia często wpływają na nas negatywnie. Może to być wpływ doraźny (sam w sobie bardzo ludzki i zrozumiały), który w jakiś sposób sami jesteśmy w stanie przepracować, po czym wracamy do normalności. Niektóre traumy i lęki mogą być jednak na tyle silne i destrukcyjne, że zakorzeniają się w nas na dłużej. I przekładają się one niestety na to, że zaczynamy robić to, o czym wspomniano już w samym tytule książki. Unikamy świata, ludzi i relacji. Wycofujemy się z tego wszystkiego do wewnętrznej, "bezpiecznej" skorupy. Izolujemy się. Próbujemy "przeczekać" (co samo w sobie tylko odwleka nieuchronną konfrontację z życiem i nie "daje" nam nic poza tym, że odraczamy ten moment). To bardzo łatwe, lecz - patrząc pod kątem dalszych lat naszego życia - całkowicie błędne rozumowanie. I trzeba powiedzieć głośno, że jest ono także totalnie destrukcyjne.

W opisanych wyżej sytuacjach i stanach emocjonalnych bardzo często stosujemy strategię unikania i izolowania się, aby poradzić sobie z trudnymi, bolesnymi emocjami. W gruncie rzeczy jest to jednak droga donikąd. Z powodu lęków i kiepskiego samopoczucia unikamy kontaktów z rodziną, spotkań z przyjaciółmi czy podejmowania wyzwań zawodowych. Rezygnujemy z codziennych przyjemności i rozwijania swoich pasji. Nieustannie chowamy się w życiowym narożniku, czekając na lepszy moment. Przy czym unikanie nie tylko zamyka nas w domu i trzyma z dala od tego, co dla nas ważne, ale przede wszystkim dystansuje nas - i to coraz bardziej - od prawdziwego życia.


Unikanie stanowi sposób radzenia sobie z uczuciami, które wydają się nie do zniesienia. Pomaga nam ukoić emocje i doraźnie poczuć się lepiej. W rzeczywistości jednak tymczasowy komfort i chwilowa ulga to pułapka, a nie rozwiązanie. Za każdym razem, gdy postanawiamy kogoś lub czegoś uniknąć, oddalamy się bowiem od siebie i od swojego wymarzonego życia. Wycofując się z tego, co bolesne czy stresujące, wycofujemy się także z tego, co potencjalnie dobre. Jak zatem przerwać błędne koło unikania i izolacji?

Można to zrobić z pomocą specjalisty. To chyba najwłaściwsza droga spośród wszystkich, jakie są dostępne. Daniel F. Gros przedstawia nam na łamach niniejszej książki praktyczny sposób rozpracowania całego opisanego tutaj problemu, który pozwala na kilka rzeczy. Przede wszystkim na zrozumienie mechanizmów tego, co nas hamuje, a w dalszej kolejności na zastosowanie elementów terapii, która może skutecznie pomóc.


W tym miejscu WAŻNA UWAGA!: żadna książka prawdziwej terapii nie zastąpi. Gros pokazuje tylko czytelnikowi pewien kierunek. Motywuje do działania. Nie jest to jednak lektura, która rozwiąże wszystkie Wasze problemy i jest "terapią" do zastosowania "od zaraz" (i na własną rękę). Bynajmniej. Ta lektura ma za zadanie jedynie pokazać, co i jak można zrobić. Taki pierwszy krok ku normalności. Reszta w Waszych rękach. 

Metody pracy nad unikaniem, wycofaniem i izolacją opisane przez autora bazują na tzw. transdiagnostycznej terapii behawioralnej. To program leczenia o popartej dowodami skuteczności, skierowany do osób zmagających się z trudnymi, przytłaczającymi emocjami. W dużym skrócie ten rodzaj terapii polega na zmianie sposobu myślenia oraz strategii zachowania pacjenta. Dążenie do tych zmian ma sens terapeutyczny, ponieważ terapia zakłada istnienie sprzężeń zwrotnych pomiędzy myśleniem, odczuwaniem i zachowaniem. Innymi słowy, myślimy tak, jak czujemy i jak się zachowujemy. Dlatego zmiana na którymkolwiek z tych poziomów wpływa na pozostałe płaszczyzny, o których mowa powyżej.


Książka jest niezwykle rzeczowa, mądra, napisana przystępnym językiem i zrozumiała nawet w najbardziej skomplikowanych aspektach szeroko pojętego unikania, wycofania i izolacji. Rozłożenie na czynniki pierwsze w/w problemów przez Grosa zasługuje na najwyższe uznanie i na wielkie brawa. Należą się one autorowi także dlatego, że lektura jest w stanie - moim zdaniem - sprawić to, co stawia sobie za cel: dodać otuchy, pozwolić uwierzyć w to, że można coś ze sobą zrobić i że warto jest działać. Takie motywacyjne przekonanie to zawsze pierwszy krok na drodze we właściwym kierunku. Gros z całą pewnością jest w stanie przekonać do tego, aby go zrobić.

Polecam.

GWP - dziękuję.

#unikaniewycofanieizolacja #danielfgros #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #ksiazkipsychologiczne #psychologia #terapiaTBT #wewnatrzinazewnatrz #goodbooks #bookstagram #bookstagrampolska #bookreview #recommendedbooks #dobraksiazka












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz