Tytuł: Tygiel Dusz (tytuł oryginału: A Crucible of Souls)
Cykl: Hierarchia Magii (tom 1)
Autor: Mitchell Hogan
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 07.09.2022
Liczba stron: 608
Magia, która tkwi w detalach.
Sierota, zabici rodzice, wielki talent, sporo szczęścia, przeszłość depcząca po piętach... "Tygiel Dusz" - czyżby miała to być kolejna historia z magią w roli głównej, w której chłopiec znikąd odkryje wielki sekret, zdolny odmienić jego los? Tak, to też - lecz nie tylko. Ta opowieść to będzie coś dużo więcej, niż tylko jeszcze jedna historia o tajemnicach chłopca, któremu wypada tylko i wyłącznie kibicować, albowiem Hogan proponuje nam w "Tyglu Dusz" coś na kształt skrzyżowania powieści drogi, fantasy, sensacji i konceptu w stylu "from zero to hero". Brzmi dobrze, prawda? Jeśli też tak uważacie, to sięgnijcie po więcej - warto!
Można śmiało powiedzieć, że "Tygiel Dusz" to klasyka magii i miecza ubrana w szaty rasowej fantastyki - i to takiej pierwszorzędnego gatunku! Wszystkie przyznane tej książce nagrody to nie jest przypadkowa sprawa. Każda dobra historia zasługuje bowiem na wyróżnienie. A już na pewno zasługuje na nie taka, która rzuca na świat i na samą koncepcję magii zupełnie inne światło, czyniąc zeń całkiem nowy, świeżo odkryty ląd, pełen tajemnic, pomysłowej kreatywności i (w konsekwencji) zachwycających rozwiązań fabularnych.
Ale zacznijmy od początku. Głównym bohaterem powieści (a zarazem pierwszego tomu powieściowego cyklu) jest Caldan - sierota, którego mnisi z wyspy Samotnica uratowali od niechybnej śmierci. Dali mu kilkanaście lat spokoju, a przy okazji możliwość nauki i jakąkolwiek szansę na godne życie. Wszystko zmienił jednak niefortunny pojedynek. W ciągu jednej nocy Caldan stracił wszystko, co znał i dowiedział się o sobie rzeczy, które muszą pchnąć go na zupełnie nową ścieżkę. Ścieżkę pełną niebezpieczeństw i pułapek, groźnych nawet dla obytego w świecie intryganta. Dla nieznającego świata dzieciaka z klasztoru nowa wiedza może być wyrokiem śmierci...
Może - ale wcale nie musi, Caldan bardzo dobrze spożytkował bowiem dany mu wśród mnichów czas, dzięki czemu po dotarciu do Anasomy (czyli jednego z największych w znanym tutaj świecie miasta, w którym pełno jest wszelakich kupiecko-handlowo-rzemieślniczych gildii) jest w stanie uczciwie zarobić na kawałek chleba. Chłopak, po wstąpieniu do Gildii Czarodziejów, dowiaduje się także o tym, że posiada niecodzienne, magiczno-rzemieślnicze umiejętności, które pozwalają na naprawdę efektywne (i efektowne!) korzystanie z magii. To niecodzienny dar u kogoś, kto zaczął swe życie jako porzucona na pastwę losu sierota.
W tym miejscu dochodzimy do hoganowej koncepcji magii, która jest zdecydowanie czymś więcej, niż rzucaniem zaklęć. Tak na dobrą sprawę magia w świecie Hogana nie ma z zaklęciami zbyt wiele wspólnego i, prawdę mówiąc, to bardziej umiejętność rzemieślnicza, w której najbardziej liczy się finalny efekt połączenia czerpanej ze Studni magicznej energii z tworzywami takimi jak metal, drewno... a nawet papier. Dzięki owej umiejętności (zwanej rzemyśleniem) możliwe jest tworzenie magicznych talizmanów oraz wytwarzanie obronnych tarcz (mających postać ochronnych pól energii), a nawet mechaniczno-magicznych stworzeń, słuchających poleceń swego twórcy!
Caldan jest w te magiczno-rzemieślnicze klocki bardzo dobry. Wydaje się, że ma do tego prawdziwy dar i wielki talent... Oczywiście kryje się za tym stosowna tajemnica, która wiąże się z tragiczną śmiercią rodziców Caldana oraz z pozostawionymi mu przez nich dwoma talizmanami: jednym metalowym i drugim, bardzo dziwnym, kościanym... Do czego służą?
Być może do tego, co oficjalnie jest zakazane, czyli do używania magii ofensywnej w celach destrukcyjnych? Może... A może jednak nie? Tę tajemnicę musicie odkryć sami - a w zasadzie pójść jej tropem, "Tygiel Dusz" nie daje nam bowiem wszystkich odpowiedzi, a wskazuje jedynie na to, że sprawa może być dużo bardziej złożona, niż mogłoby się z początku wydawać.
O stopniu zagmatwania całej tej historii przekonamy się w chwili, gdy potężne siły dokonują inwazji na Anasomę. Miejscowi są wobec najeźdźców bezradni, a wrogowie zdają się kogoś i czegoś szukać. Być może właśnie Caldana.
"Tygiel Dusz" to wstęp do niesamowicie ciekawej i złożonej opowieści, która dotyczyć będzie nie tylko magii i jej nieczęsto spotykanego oblicza, ale która będzie także dotyczyć historii młodego człowieka, zmuszonego przez okoliczności do odkrycia swej prawdziwej tożsamości i towarzyszącego mu przeznaczenia, w towarzystwie których będzie musiał porzucić niewinność i wkroczyć w brutalny świat dorosłych. Nić ludzkiego losu łączy się u Hogana z tajemnicą, z talentem, z przeznaczeniem oraz z magią, której przedstawioną tu koncepcję koniecznie musicie poznać!
Polecam!
Fabryko - dziękuję :)
#tygieldusz #mitchellhogan #hierarchiamagii #fabrykasłów #rzemyślenie #magia #fantastyka #czytamfantastykę #dobraksiążka #czytamksiążki #cosnapolce #bookstagram #bookreview #recommendedbooks #bookreview #bookstagrampolska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz