Strony

sobota, 24 września 2022

Wysepka - Andrea Levy


Tytuł: Wysepka (tytuł oryginału: Small Island)
Autor: Andrea Levy
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 10.08.2022
Liczba stron: 512


Marzenia kontra rzeczywistość.

Czy odmienność jest czymś złym? Czy bycie "innym" z miejsca odbiera nam prawo do poszukiwania lepszego życia i szczęścia, na które wszak zasługuje każdy z nas? Wydawało by się, że "inność" to absolutnie nie jest żadna przeszkoda na drodze do uczynienia z własnego życia czegoś lepszego. A jednak życie pokazuje, że może być inaczej... "Wysepka" autorstwa Audrey Levy to przejmujący, pełen kontrastów obraz Wielkiej Brytanii z końca lat 40-tych ubiegłego wieku, w której kolonialna świadomość "panów", buta i rasizm bardzo często brały górę nad ideą równych praw i zrozumienia dla tych, którzy żyjąc pod tym samym słońcem Brytyjskiego Imperium byli mimo to traktowani jak obywatele drugiej kategorii.


W 1948 roku stolica Wielkiej Brytanii powoli dochodzi do siebie po wojnie. Ale w domu przy Nevern Street wybucha kolejna wojna. Sąsiedzi nie są zachwyceni, że Queenie Bligh przyjmuje pod swój dach przybyszów z Jamajki. Ale Queenie nie ma wyjścia – nie wie, czy jej mąż kiedykolwiek wróci z frontu, a musi z czegoś żyć.


Gilbert Joseph był jednym z kilku tysięcy Jamajczyków, których wcielono do RAF-u, by walczyli przeciwko Hitlerowi. Spodziewał się, że po wojnie zostanie przyjęty jak bohater, tymczasem Brytyjczycy widzą w nim tylko ciemnoskórego obywatela gorszego sortu. Jego młoda żona Hortense spakowała swoje życie w jedną walizkę i wyruszyła do krainy marzeń, by zamieszkać z mężem. Czeka ją szok, kiedy zobaczy, jak bardzo prawdziwy Londyn odbiega od miasta z jej snów. Rozczaruje ją jednak nie tylko jej nowy dom…


Levy przedstawia nam w książce szereg bohaterów, których portrety składają się na bardzo ciekawą galerię postaci, na podstawie której śmiało można zbudować zręby przekrojowego obrazu brytyjskiego społeczeństwa z połowy ubiegłego wieku. Jest to społeczeństwo, w którym o lepsze walczą ze sobą wrogość dla odmienności, rasizm i idea równych praw dla wszystkich obywateli Imperium. Pod kątem społeczno-psychologicznym jest to portret zaiste arcyciekawy, w którym - niczym w prawdziwym tyglu - mieszają się wszelkie możliwe postawy, zdania oraz wartości konserwatywne i liberalne. Daje to nam także autentycznie historyczną namiastkę pewnego zwrotnego punktu w dziejach Wielkiej Brytanii, od którego zaczęły się jej wewnątrzspołeczne przemiany, których efekt możemy obserwować w dniu dzisiejszym.


"Wysepka" wychodząc od pojedynczych - często przykrych i na swój sposób chwytających za serce, zachwycająco zwyczajnych - historii prostych ludzi idzie w stronę przedstawienia czytelnikowi złożonego obrazu świata, w którym przeszłość walczy z przyszłością, a polem walki o ludzkie prawa jest nic innego, jak teraźniejszość. Niby takie to proste, odwieczne, oczywiste... a jednak jakie zachwycające!


To z całą pewnością jedna z lepszych książek bieżącego roku, które ukazały się w Polsce. I to pod każdym względem - obyczajowym, historycznym, społecznym. Tego rodzaju lektury to znakomite pole do rozmyślań i snucia refleksji, dla których podstawą są fikcyjne, a jednak tak bardzo prawdziwe ludzkie losy. Warto zafundować sobie okazję do tych przemyśleń.

Polecam!

Albatros - dziękuję.

#wysepka #audreylevy #albatros #wydawnictwoalbatros #rasizm #społeczeństwo #ludzkielosy #dobraksiazka #czytamksiazki #cosnapolce #bookstagram #bookreview #recommendedbooks #bookstagrampolska












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz