Tytuł: Jak to wtedy było?
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Moi Dziadkowie
Data wydania: 2022
Liczba graczy: 2-12
Czas gry: 45-90 minut
Wiek: 6+
Rodzinna podróż w czasie.
Wspomnienia są nieodłączną częścią życia każdej rodziny. Nie zawsze jednak znajdujemy okazję do tego, aby podzielić się nimi z naszymi bliskimi i ocalić w ten sposób piękne chwile z przeszłości nie tylko od zapomnienia, ale także od utraty okazji, aby pewne historie na nowo - już współcześnie - powtórzyć. Taką okazją do snucia opowieści, do utrwalenia pięknych wspomnień oraz do inspiracji młodych pokoleń może być rodzinna gra "Jak to wtedy było?" - niesamowita, pełna śmiechu, radości i nostalgii planszowa podróż w przeszłość, która może stać się prawdziwą inspiracją także względem przyszłości!
W największym skrócie: w grze chodzi przede wszystkim o piękne wspomnienia i o wspólne opowiadanie sobie pasjonujących, rodzinnych historii. Nie tylko ocalamy je w ten sposób od zapomnienia, ale - i to przede wszystkim - dostajemy w ten sposób okazję do wspólnego, rodzinnego spędzenia ze sobą czasu. W dzisiejszych czasach nie mamy takich chwil zbyt wiele - może warto zatem skorzystać z nadarzającej się ku nim okazji?
"Jak to wtedy było?" jest wyjątkową grą, która łączy pokolenia i w przyjemny sposób pomaga nie tylko ocalić od zapomnienia piękne wspomnienia, ale także trenować pamięć. Warto na dobry początek dowiedzieć się na temat gry kilku rzeczy:
- Gra jest przeznaczona dla 2-12 graczy od 6 do 120 lat,
- Czas gry to 45-90 minut,
- Gra zawiera dużą planszę, karty z retro zdjęciami, karty z pytaniami i 12 drewnianych pionków (po jednym dla każdego gracza).
"Jak to wtedy było?" to nowa gra, w której babcia, dziadek, matka, ojciec, ale także dzieci i znajomi w przyjaznej atmosferze będą odkrywać i dzielić się rodzinnymi wspomnieniami. Gra zawiera karty z fotografiami retro, które w zabawny sposób, na zasadzie skojarzeń zachęcają do opowieści. To pierwszy etap gry – opowiadanie – ile rzeczy można sobie przypomnieć spoglądając na zdjęcie? Niemal nieskończoną ilość!
Wspomniane opowiadanie historii odbywa się w oparciu o załączone do gry obrazki (na kartach ze zdjęciami retro). Przedstawiają one całe mnóstwo rzeczy i przedmiotów, które dotyczą przeszłości: dawne namioty biwakowe, stare aparaty fotograficzne, PRL-owskie autobusy, stare znaczki pocztowe, radioodbiorniki, płyty winylowe... Wymieniać można w nieskończoność! Każdy z obrazków/fotografii to pretekst do snucia wspomnień, w oparciu o które gracze mają za zadanie opowiedzieć innym jakąś historię, która związana jest z danym obrazkiem. Zadaniem publiki jest z kolei zapamiętanie jak największej ilości szczegółów tej opowieści.
W drugim etapie gry gracze odpowiadają na pytania, które są związane z opowiedzianymi chwilę temu opowieściami. Słuchałeś dobrze i możesz odpowiedzieć poprawnie? Jeśli tak, to poruszasz się do przodu na planszy. Zwycięzcą jest ten, kto najlepiej wszystko zapamięta i będzie pierwszy na mecie!
Ale zwycięstwo nie jest w tej grze najważniejsze, a doświadczenia i przygody, o których usłyszymy. A także opowieści, które pozostaną w naszej pamięci jako piękne wspomnienia na długo po zakończeniu rozgrywki. W ten sposób możemy utrwalić historie z dawnych czasów w rodzinnej pamięci i ocalić je od zapomnienia. A być może stanie się i tak, że jakaś opowieść dziadków lub rodziców będzie dla dzieci inspiracją do powtórzenia w przyszłości ich przygód? Oczywiście już z użyciem nowego sprzętu i przy udziale współczesnych zdobyczy techniki, jednak w utrzymaniu ducha przygody, który towarzyszył kiedyś naszym bliskim. Kto wie!
Poza tym niebawem obchodzimy, jak co roku, Dzień Babci i Dzień Dziadka – trudno chyba o lepszą okazję do zrobienia naszym seniorom prezentu, który z jednej strony pozwoli spędzić z nimi wspólnie czas, a z drugiej strony, który przywoła ich wspomnienia, a wraz z nimi uśmiech :) Wspomnienia zawsze warto utrwalać, uchronić je od zapomnienia. Niniejsza gra daje nam na coś takiego szansę. Warto z niej skorzystać i podarować tę szansę tym, których bardzo kochamy: naszym babciom i dziadkom :)
Gorąco polecam!
Zapraszam także na dedykowaną całemu projektowi stronę moidziadkowie.pl :)
#jaktowtedybyło #Wspomnienia #MoiDziadkowie #grarodzinna #planszówka #grybezprądu #Prezent #DzieńBabci #DzieńDziadka #gramywplanszówki #graniełączy #graplanszowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz