Autor: Michelle Skeen
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Data wydania: 06.02.2023
Liczba stron: 176
Zdrowe relacje.
Stworzenie prawidłowej, mocnej, opartej na zaufaniu i bliskości więzi z drugą osobą wcale nie jest takie proste. Po pierwsze "do tanga trzeba dwojga", a po drugie może zdarzyć się tak, że doświadczenia z przeszłości położą się cieniem na naszej teraźniejszości i nie pozwolą nam otworzyć się na nową relację, w efekcie czego ciągle szukamy w niej negatywów i funkcjonujemy w poczuciu lęku przed tym, że nasze negatywne doświadczenia się powtórzą. Jak wyjść w takiego kręgu destrukcyjnych przekonań i spróbować nawiązać zdrową relację? Tego dowiemy się z książki Michelle Skeen pt. Lęk przed opuszczeniem. Jak go przezwyciężyć i zbudować zdrowy związek oparty na bliskości i zaufaniu.
Przeszłość, nawet jeśli teoretycznie zamknięta, może być trudna i kłaść się cieniem na tym, co mamy w swoim życiu "tu i teraz". Nie bez przyczyny mawia się, że człowiek jest sumą własnych doświadczeń z przeszłości - jeśli były one trudne, to nawiązanie nowych relacji może okazać się nie tylko problemem, ale także mentalnym powrotem do pozornie przepracowanych traum z minionych dni, których ciągle doszukujemy się w nowej znajomości. Jak możemy stwierdzić, czy tego rodzaju problem dotyczy właśnie nas? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Czy macie czasem poczucie, że trudno jest Wam zbudować bliską więź, gdyż stale powtarzacie te same błędy lub trafiacie na taki sam typ osób? Czy podtrzymujecie niezdrowe relacje w przekonaniu, że są one lepsze od samotności? Albo przeciwnie – unikacie angażowania się w związek, ponieważ trudno Wam uwierzyć w jego powodzenie? Czy doszukujecie się oznak nadchodzącego porzucenia i wpadacie w spiralę podejrzeń? A może odchodzicie, zanim druga strona to zrobi? Jeśli choć jedna odpowiedź na powyższe pytania jest twierdząca, to może to świadczyć o dogłębnie niewłaściwym i zaburzonym podejściu do tworzenia relacji międzyludzkich, które obarczone jest dojmującym lękiem i przekonaniem o własnej niskiej wartości.
Życiu w ciągłej niepewności i obawie o to, że po raz kolejny dozna się krzywdy i porzucenia, towarzyszą silne poczucie bezwartościowości i osamotnienia, a także smutek, wstyd, tęsknota, złość i lęk. Emocje te bywają tak intensywne i bolesne, że prowadzą do autodestrukcyjnych strategii radzenia sobie z problemem, takich jak nieustanne samooskarżanie i zamartwianie się, podporządkowywanie własnych potrzeb potrzebom drugiej strony, narzucanie się bliskiej osobie i jej kontrolowanie, podejrzliwość, wybuchy zazdrości bądź też unikanie bliskich więzi lub angażowanie się tylko do pewnego, bezpiecznego stopnia.
Można więc stwierdzić, że lęk w nowej znajomości lub w związku z drugą osobą pojawia się wtedy, gdy nasze traumy z przeszłości są nieprzepracowane lub wtedy, gdy doświadczenia te są w naszej pamięci wciąż na tyle silne, że za wszelką cenę staramy się ich uniknąć - a dążymy do tego popełniając błąd polegający na ciągłym szukaniu znajomych traum i lęków w tym, co właśnie staramy się z kimś drugim budować. Takie podejście jest z gruntu niewłaściwe, ciężko może być jednak od niego uciec. Porównywanie jest bowiem bardzo ludzkie i, chcemy tego czy nie, zawsze w jakimś stopniu to robimy (i to nawet jeśli wiemy, że jest to droga w najlepszym razie donikąd, a w najgorszym do zafundowania sobie festiwalu destrukcyjnych emocji we własnej głowie).
Jak zatem budować zdrowe, oparte na bliskości relacje? Michelle Skeen, psycholożka i psychoterapeutka specjalizująca się w terapii problemów interpersonalnych, wyjaśnia w niniejszej książce w jaki sposób nasze doświadczenia z przeszłości wpływają na to, z czym obecnie zmagamy się w swoim związku. Odwołując się do zasad terapii schematów, do terapii akceptacji i zaangażowania oraz do terapii dialektyczno-behawioralnej, pomoże ona spojrzeć na siebie i na innych ludzi z nowej perspektywy. W efekcie dowiemy się, co sprawia, że kolejne związki nie dają nam satysfakcji, oraz dlaczego nieświadomie angażujemy się w relacje z osobami, które odtwarzają bolesne wzorce znane nam z wcześniejszych związków.
Rzecz sprowadza się zatem do tego, aby wychwycić własne błędy w doszukiwaniu się negatywów oraz w tym, aby popracować nad samym sobą. Nie chodzi jednak o to, że "to z nami jest problem" - bynajmniej. Chodzi o to, że przeszłość wyrządziła nam tyle krzywd, że trzeba się z nich po prostu mentalnie oczyścić. I nauczyć się w pierwszej kolejności być szczęśliwym z samym sobą - dopiero wtedy można, z czystą głową, podejść właściwie do nowej znajomości.
Po lekturze jest szansa, że wyzwolimy się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i trudnych emocji, a także nauczymy się rozpoznawać i zmieniać zachowania szkodzące naszym relacjom oraz nauczymy się kierować się w życiu wartościami i motywować dzięki nim do wypracowywania nowych, skutecznych sposobów interakcji. Ta książka to źródło rzetelnej wiedzy i narzędzi niezbędnych do wprowadzenia zmian, wspartych wieloma kwestionariuszami samooceny, technikami poznawczymi i studiami przypadku. Zawiera konkretne odpowiedzi na pytanie o to, jak tworzyć oparte na bliskości i zaufaniu, satysfakcjonujące relacje.
Lęk w związku to bez wątpienia jeden z najgorszych doradców, który prowadzi nas za rękę prosto w kierunku katastrofy. Dzięki niniejszej książce dostajemy szansę na to, aby zdiagnozować jego przyczyny i zyskujemy narzędzia do konstruktywnej pracy nad własną traumą z przeszłości (to ona jest bowiem przyczyną niszczącego nas od środka lęku). Recepty na stuprocentowy sukces co prawda to nie daje, wydaje się jednak, że nie ma innej drogi do własnego szczęścia niż wyczyszczenie własnej głowy z tego, co złe.
Polecam!
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.
#lękprzedopuszczeniem #michelleskeen #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz