Autor: Osho
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 08.02.2023
Liczba stron: 176
Czym jest intuicja?
Intuicja... Nasze emocjonalne, wewnętrzne narzędzie, dzięki któremu - bardzo często wbrew rozsądkowi i chłodnej analizie - podejmujemy całkiem sporo naszych życiowych decyzji. Czym ona tak naprawdę jest? I jakie jest (lub jakie może być) jej znaczenie w wymiarze duchowym? Tego dowiemy się z książki autorstwa Osho, której podtytuł mówi o intuicji bardzo wiele ("Wiedza wykraczająca poza logikę").
Osho to hinduski filozof i mistrz duchowy, którego dzieła bywały w ostatnim czasie palone bez ostrzeżenia na stosie (to fakt - wystarczy przeszukać informacje o mających miejsce kilka lat temu wydarzeniach przed pewną polską plebanią)… Czy słusznie? Z całą pewnością NIE, każdej książce należy się bowiem SZACUNEK. Czy jednak do tej konkretnej warto sięgnąć?
Wszyscy mamy dar intuicji, ale socjalizacja i szkoła najczęściej
spychają ją na dalszy plan. Przyzwyczajamy się lekceważyć swoje
instynktowne odczucia, zamiast uczyć się je rozumieć i wykorzystywać
w rozwoju osobistym. W ten sposób odcinamy się od korzeni naturalnej
mądrości, której owocem jest właśnie intuicja.
Gdyby intuicja przepływała promieniami lub falami, to bylibyśmy w stanie stworzyć narzędzie, które mogłoby ją odbierać. Ale tak nie jest, ponieważ intuicja nie jest falą, nie jest zjawiskiem; to skok z nicości w istnienie. Tym jest intuicja - dlatego rozum zaprzecza jej istnieniu. Zaprzecza, ponieważ nie jest w stanie jej spotkać. On może jedynie spotkać zdarzenia, które da się podzielić na przyczynę i skutek.
Zgodnie
z rozumem istnieją dwa wymiary egzystencji: znany i nieznany. Nieznanym
nazywamy to, co jest niepoznane teraz, ale zostanie poznane któregoś
dnia. Mistycyzm mówi, że są trzy wymiary: znany, nieznany i niemożliwy
do poznania. Przez niemożliwy do poznania mistycy rozumieją wymiar,
którego nigdy nie da się poznać.
Intelekt jest związany z tym, co znane i nieznane, i nie ma nic wspólnego z niepoznawalnym. A intuicja związana jest z niepoznawalnym, z tym, co niemożliwe do poznania. Czas nie ma z tym nic wspólnego - niemożliwość poznania to główna cecha niepoznawalnego. Nie chodzi o to, że narzędzia nie są wystarczające, logika przestarzała, matematyka prymitywna; nie o to chodzi. Podstawową cechą niepoznawalnego jest niepoznawalność; tego nigdy nie da się poznać.
Lektura to intelektualne pole bitwy między tytułową intuicją, a rozumem. Osho jest tutaj jednocześnie sędzią, rozjemcą, arbitrem i ostateczną instancją, w której rozwiewamy nasze wątpliwości. Czy niniejsza lektura ma sens? Na pewno tak - w kwestiach życiowych i etycznych zawsze warto poznać każdy kolejny punkt widzenia. A czy będziemy się z nim zgadzać? To już osobna kwestia.
Czarna Owca - dziękuję.
#intuicja #wiedzawykraczającapozalogikę #osho #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz