Autor: Eduardo Keegan
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Data wydania: 17.05.2024
Liczba stron: 256
W pułapce perfekcji.
Czy czasem czujecie, że dążycie do perfekcji? Do stanu idealnego, w którym wszystko jest pięknie? Uważacie, że coś może być albo idealne, albo do d...? Jeśli tak, to jest niestety spora szansa na to, że wpadliście w pułapkę toksycznego perfekcjonizmu. Jak z niej wyjść i odzyskać w efekcie własne "ja"? Tego dowiemy się z najnowszej książki Eduardo Keegana pt. "Perfekcjonizm kliniczny. Konceptualizacja i leczenie".
Perfekcjoniści stawiają sobie nierealistycznie wysokie wymagania, dążą do doskonałych rezultatów i są bezlitośnie samokrytyczni. Wiążą swoje poczucie wartości z wynikami i osiągnięciami, dlatego z obawy przed porażką, zawstydzeniem czy uznaniem za niekompetentnych unikają angażowania się w nowe rzeczy, odmienne od tego, co znają. Łatwiej przychodzi im zauważanie swoich błędów i niedociągnięć, trudniej zalet i dokonań. Miewają też trudności z dotrzymywaniem terminów, bo chcąc wykonać zadanie jak najlepiej, odkładają je na później bądź w nieskończoność poprawiają i nigdy nie są w pełni zadowoleni. Taka postawa przyczynia się do życia w ciągłym stresie i napięciu, obniżenia nastroju, przepracowania, straty możliwości. Niszczy poczucie własnej wartości i więzi z ludźmi.
Perfekcjonizm kliniczny odgrywa istotną rolę w rozwoju oraz w przebiegu
wielu zaburzeń i problemów psychicznych – jako czynnik predysponujący do
nich i czynnik je podtrzymujący – w tym zaburzeń emocjonalnych,
odżywiania i obsesyjno-kompulsyjnych, myśli samobójczych czy
prokrastynacji. Ponieważ rzutuje na efekty psychoterapii, jak również na
budowanie przymierza terapeutycznego, bardzo ważne jest jego
rozpoznanie i wdrożenie odpowiednich strategii w celu zapewnienia
skuteczności procesu psychoterapeutycznego.
Niniejsza książka to praktyczny przewodnik dla specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, który zawiera przegląd różnorodnych teorii ujmujących perfekcjonizm jako zjawisko wielowymiarowe i prezentuje wynikające z tych teorii rozwiązania kliniczne. Poszczególne rozdziały są poświęcone związkom perfekcjonizmu z zaburzeniami i problemami psychicznymi takimi jak zaburzenia emocjonalne, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenie stresowe pourazowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia należące do spektrum autyzmu, samokrytycyzm, ruminowanie, prokrastynacja, ból przewlekły i wypalenie zawodowe.
Opierając
się na wynikach najnowszych badań naukowych i na własnym doświadczeniu
klinicznym, autorzy szczegółowo opisują konceptualizację przypadku,
planowanie i przebieg terapii oraz zalecane interwencje terapeutyczne.
Książka stanowi nieocenione źródło wiedzy dla psychoterapeutów
pracujących z osobami, które zmagają się z problemami i zaburzeniami
powiązanymi z perfekcjonizmem.
Lektura jest niesamowicie pouczająca. A także bardzo na czasie - w trakcie czytania trudno jest nie złapać się na myśli, że wszystkie zaprezentowane tutaj treści aż za bardzo pasują do czasów, w których żyjemy. Bombardujące nas zewsząd dążenie do doskonałości, czy też do idealnego wyważenia życiowych ról i zadań jest niezmiernie obciążające i może łatwo wpędzić nas w pułapkę perfekcjonizmu. A ten, co wykazano na łamach niniejszej książki, jest zjawiskiem szalenie negatywnym, by nie rzec toksycznym.
Dążenie do stawania się coraz lepszą wersją siebie nie jest niczym złym. Samodoskonalenie się też nie jest wcale złe. Nie jest, o ile zauważamy pewną granicę, za którą pojawia się toksyczna samokrytyka, negacja własnych osiągnięć i, w konsekwencji, negowanie własnej wartości. To właśnie za tą granicą pojawia się omawiany tutaj toksyczny perfekcjonizm. Dzięki książkom takim, jak ta, możemy być na wspomniane sprawy bardziej wyczuleni oraz unikniemy (oby) arcynegatywnej pułapki, w której chcąc być idealni niszczymy de facto własne "ja".
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.
#perfekcjonizmkliniczny #eduardokeegan #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz