Strony

czwartek, 11 kwietnia 2019

Mamo, co by było, gdyby... Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy - Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko


Tytuły: Mamo, co by było, gdyby... Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy
Autor: Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 20.11.2018r.
Liczba stron: 256



Trudne rozmowy na trudne tematy.

Dziecko im jest starsze, tym więcej zadaje pytań – o tym wie każdy rodzic ;) Z natury rzeczy pytania te z biegiem czasu stają się coraz bardziej skomplikowane, a możliwe do udzielenia odpowiedzi przyprawiają czasem o spory ból głowy… Niniejsza książka to próba znalezienia sposobu na to, jak w możliwie najlepszy sposób rozmawiać z dzieckiem - zwłaszcza na trudne tematy.

Rozmowy to jeden z najlepszych sposobów na efektywne wytłumaczenie dziecku wielu rzeczy, a w konsekwencji jest to jedno z najważniejszych narzędzi wychowawczych. Nie jest wszakże łatwo – nie raz i nie dwa dziecko samo z siebie wchodzi na tematy trudne bądź też na takie, które wykraczają poza zakres dziecięcego pojmowania w danym momencie, a wtedy u rodzica zaczyna się w głowie świecić lampka z napisem „co robić”… Na kolejnych stronach znajdziemy w tym kontekście wiele porad.

Na pewno najgorszą rzeczą jaką można zrobić jest zbycie dziecka milczeniem, wymówką, odwrócenie jego uwagi w inną stroną lub też całkowite zignorowanie tematu. To absolutnie odpada, czyni bowiem więcej szkody niż pożytku. I to nie tylko w danej chwili kiedy dziecka akurat zada pytanie. Szkody mogą być długofalowo dużo większe – zwłaszcza jeśli sytuacja będzie się powtarzać – z zanikiem wszelkiej dziecięcej ciekawości świata i dziecięcej pewności siebie włącznie.

Wniosek zatem jest jeden – rozmawiać z dzieckiem trzeba. A sposobów wytłumaczenia dziecku tego i owego jest tak naprawdę sporo. Na pewno trzeba robić to każdorazowo spokojnie, tłumacząc Naszym Małym Pociechom istotę rzeczy tak przystępnie, jak to tylko możliwe. Z zachowaniem wszakże względu na to, do jak młodego umysłu mówimy. Nie wszystko powiedzieć wprost można, nie wszystkie zjawiska dorosłego świata są możliwe do wytłumaczenia i opisania takimi jakie są w sposób dosłowny… O tym także trzeba pamiętać. A jeśli będą problemy i spokojne tłumaczenie w najprostszy możliwy sposób tego co się da nie wystarczy… wtedy zostaje kilka porad z tej książki :)

Wspomniane porady w dużej mierze zahaczają o psychologię dziecięcą. Nie są to zagadnienia trudne, kiedy się o tym wszystkim czyta, każdy z opisanych sposobów i metod wydaje się tak naprawdę logiczny. To dobrze, większych problemów z wdrożeniem danej strategii rozmowy z dzieckiem w konsekwencji być nie powinno :)

Jako puentę książeczki przedstawić można wspomnianą już myśl, a więc: warto rozmawiać. Zawsze. 
Choćby nie wiem jak trudna, krępująca i skomplikowana była to rozmowa. Z całą pewnością warto podjąć trud jej odbycia – na takiej samej (oczywistej) zasadzie, na jakiej warto jest wychowywać dziecko w sposób możliwie jak najbardziej świadomy. 

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz