Strony

niedziela, 13 października 2019

Pożegnaj wagę - Russ Harris, Joseph Ciarrochi, Ann Bailey


Tytuł: Pożegnaj wagę (tytuł oryginału: The Weight Escape: Stop Fad Dieting, Start Losing Weight and Reshape Your Life Using Cutting-Edge Psychology)
Autor: Russ Harris, Joseph Ciarrochi, Ann Bailey
Data wydania: 11.09.2019r.
Liczba stron: 280


Waga w dół.

Szalenie ciekawa pozycja dotycząca wagi, związanych z nią kompleksów, poczucia niedowartościowania oraz... sposobów na to, jak z owym poczuciem walczyć. Z wagą zresztą też. Bardzo trafnie niniejszą książkę podsumowano w jednej z okładkowych opinii: "autorzy sprowadzają nas na ziemię, a następnie dodają skrzydeł".

"Pożegnaj wagę" czerpie garściami z terapii ACT, a więc z terapii akceptacji i zaangażowania. W wielkim skrócie oznacza ona, że cały proces terapeutyczny (niezależnie od tego czego ma on dotyczyć) powinien przebiegać powoli, z pełnym poszanowaniem potrzeb i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Opisywane podejście odchodzi od klasycznych ram pracy terapeutycznej (nie bez powodu nazywane jest "trzecią falą terapii behawioralnej") na rzecz jej, nazwijmy to, spontaniczności ukierunkowanej na bieżące potrzeby i możliwości pacjentów - przy pełnym postawieniu ich samych oraz ich odczuć i przeżyć w centrum całego procesu.

Podstawą ACT w odniesieniu do walki z wagą oraz związanych z nią kompleksami jest zrozumienie problemu w odniesieniu do siebie samego. Problem należy jak najbardziej precyzyjnie zdefiniować, zlokalizować, a następnie wpierw opanować i zaakceptować, finalnie zaś zwalczać złe nawyki oraz wdrażać te prawidłowe. Jak owe założenia mają się do problemów z wagą?

Łopatologicznie rzecz ujmując, należy zdać sobie sprawę z tego, czy problem "wagowy" dotyczy rzeczywistego wyglądu i jego zagrożenia dla zdrowia, czy też - po części - kompleksów związanych ze społecznymi oczekiwaniami oraz z "kultem szczupłości". Niezależnie od przyczyn, problem należy zacząć rozpracowywać na gruncie samego siebie. Jeśli wynika on z problemów zdrowotnych - należy zlokalizować przyczyny tycia, wskazać samemu sobie zachcianki i złe nawyki prowadzące do pogłębiania się problemu, zaakceptować je, a następnie - zastępować nawykami pozytywnymi. Jeżeli problem leży bardziej "poza nami" to warto zastanowić się, czego sami chcemy i odseparować to od powszechnych oczekiwań, to one bowiem stanowią problem i wpędzają w kompleksy poprzez ciągłe porównywanie się do wzorców płynących z otoczenia. To tak w skrócie.

Książka zawiera bardzo wiele minitestów, kwestionariuszy osobowych, dzienników zadań i ćwiczeń. Każde z nich jest bardzo inteligentnie ukierunkowane na to, żeby poznać lepiej samego siebie, własne mocne i słabe strony, a finalnie - pomóc nam w zdefiniowaniu własnych potrzeb oraz w ich zaspokajaniu. Nie są to złote środki na wszystko, ale sądzę, że brzmią wiarygodnie jako forma terapii w omawianym zakresie tematycznym.

Jedyne co w zasadzie budzi na kolejnych stronach pewien sceptycyzm, to teza, iż proponowany przez autorów program pożegnania z wagą może - w skuteczny sposób - zlikwidować problem w ciągu 7 tygodni... To tylko recenzja książki, w żaden sposób niepoparta doświadczeniem własnym autora, jednak wydaje się, że w 7 tygodni cudów zdziałać się nie da... Wszystkie propozycje zawarte w omawianej publikacji brzmią co prawda sensownie i wiarygodnie, jednak nie mogę oprzeć się myśli, że w 7 tygodni można co najwyżej ukierunkować proces przemian - nie zlikwidować całość problemu... Ale to tylko moje zdanie, a pamiętajcie proszę - jestem tylko laikiem chcącym napisać krótką recenzję ;)

Książka jest pozycją jak najbardziej do polecenia. Niezależnie od oceny jej treści nie sposób zaprzeczyć, że z całą pewnością publikacje takie jak ta są w stanie niesamowicie człowieka podbudować, pozwolić uwierzyć w siebie oraz wskazać na to, że każdy problem ma przynajmniej klika SKUTECZNYCH metod rozwiązania. Jeśli ta książka zdziała choć tyle, to już będzie to sukces.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz