Tytuł: Rozmowy z seryjnymi mordercami (tytuł oryginału: Talking with Serial Killers)
Autor: Christopher Berry-Dee
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 26.02.2020r.
Liczba stron: 352
Oblicza potworów.
Każdy z nich zabił – i to więcej niż raz. Dlaczego? Co było tego powodem? Co siedzi w głowach potworów w ludzkiej skórze odbierającym innym to, co najcenniejsze: życie? Christopher Berry-Dee stara się odpowiedzieć na te pytania podejmując w książce „Rozmowy z seryjnymi mordercami” próbę znalezienia wspólnych mianowników łączących zbrodniarzy i ich motywacje.
Tytuł książki może być nieco mylący, mowa w nim bowiem o rozmowach odbytych z mordercami, tych jednak w książce doszukać się można raptem… dwóch. Tak naprawdę Berry-Dee nie przytacza i nie cytuje tutaj tytułowych rozmów, lecz próbuje na ich bazie dojść do pewnych wniosków i przedstawić świat oczami zbrodniarzy. Różnica względem tego co sugeruje tytuł książki jest więc spora.
Jak wygląda treść? Dosyć przerażająco momentami… To zdecydowanie NIE JEST lektura dla ludzi o słabych nerwach. Autor przytacza niejednokrotnie szczegółowe opisy zbrodni i dokładne poczynania morderców – już tylko to wystarcza do tego, żeby stwierdzić, że lektura jest naprawdę mocna. Lecz jeśli już się wczytamy w kolejne opisy, to okaże się, że jest ona… BARDZO mocna. Nie wiem czy tak dokładne opisanie brutalnych zbrodni było faktycznie w tej książce konieczne… Być może autor chciał jak najbardziej obrazowo owe zbrodnie ukazać, przydać im realizmu poprzez prezentację wspomnień zbrodniarzy (ze szczegółami)? Nie wiem. Z całą pewnością jednak momentami to książka tylko dla czytelników o mocnych nerwach.
Jako że Christopher Berry-Dee jest kryminologiem śledczym w książce nie obejdzie się bez wątków kryminalnych i, w pewnym stopniu, bez analizy psychologicznej skazanych. To bardzo ciekawa część książki, która może nie jest (jako całość) w jakiś szczególny sposób odkrywcza, jednak bardzo dobrze porządkuje wiedzę na temat seryjnych morderców w aspekcie psychologicznym i motywacyjnym. Możemy się tutaj dowiedzieć bardzo wielu interesujących rzeczy, jak choćby poznać schemat rozumowania mordercy, czy odkryć znaczenie, jakie dla jego czynów miały traumy z dzieciństwa. To zdecydowanie najciekawsza część książki.
Autorowi należą się wielkie brawa za ogrom pracy włożonej w tę lekturę. Już samo pofatygowanie się do cel śmierci i odbycie rozmów z seryjnymi mordercami zasługuje na szacunek (oraz na docenienie tego z punktu widzenia, było nie było, odwagi jaką wykazał się autor stając oko w oko z bezwzględnymi zabójcami). Usystematyzowanie i opracowanie zdobytego w ten sposób materiału także było tytaniczną pracą – wielkie brawa dla autora!
Książka jest interesująca, ciekawa i z całą pewnością zasługuje na uwagę. Nie jest może pozycją odkrywczą, ale jej wielką zaletą jest skupienie się na aspekcie psychologicznym oraz na motywach, które kierują seryjnymi mordercami. Jedyny poważniejszy minus lektury to zbyt miejscami drastyczne opisy zabójstw – zdaję sobie sprawę, że nawiązanie do nich jest w tej książce koniecznością, jednak aż tak duży poziom szczegółowości nie był chyba, według mnie, miejscami aż tak bardzo konieczny.
Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.
#rozmowyzseryjnymimordercami #seryjnimordercy #christopherberrydee #czarnaowca #zbrodnia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz