Strony

niedziela, 16 sierpnia 2020

Piter. Bitwa bliźniaków - Szymun Wroczek

Tytuł: Piter. Bitwa bliźniaków (tytuł oryginału: Питер. Битва близнецов)
Seria: Uniwersum Metro 2035
Autor: Szymun Wroczek
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 01.07.2020
Liczba stron: 360


Widzimy się pod powierzchnią.

Jeżeli tęskniliście za postapokaliptyczną rzeczywistością podziemnych tuneli, w której ludzkość próbuje przetrwać po atomowej zagładzie, to... doczekaliście się :) Szymun Wroczek wraca do jednej ze swoich najbarwniejszych postaci, mianowicie do skinheada Ubera (znanego choćby z książki "Piter. Wojna"), wraz z którym znów wyruszymy w podróż po podziemnych tunelach. Ale nie tylko - zajrzymy także na powierzchnię. Na dokładkę zaś weźmiemy udział w dywersyjnej misji na tyłach wroga, którym jest Imperium Wegańskie.

Wroczek jest jednym z najbardziej znanych kontynuatorów uniwersum stworzonego przez Glukhovsky'ego. Dzięki autorom jego pokroju seria wciąż się rozwija i ma się znakomicie. Czasami dyskusyjne jest to, w którą zaczyna ona zmierzać stronę, jednak wciąż ma ona rzeszę czytelników - a to najważniejsze.


"Piter. Bitwa bliźniaków" to historia będąca po części prequelem do wcześniejszych części serii, a po części preludium do czekającej dopiero na opisanie wielkiej wojny podziemnych enklaw z Imperium Wegańskim. Historia jest trochę skomplikowana, dlatego bez znajomości poprzednich tomów serii może być ciężko... Ale jeśli je znacie, to bez problemu się w tym wszystkim odnajdziecie.

Prequelowa część niniejszej opowieści to historia mająca miejsce na 10 lat przed wojną wegańską. Uber eskortuje karawanę na powierzchni, jednak na skutek nieplanowanych zdarzeń zbacza z obranego kursu i trafia na mieszczącą się nieco na uboczu stację Obwodny Kanał. Tam odkrywa, że miejscową społeczność nęka smok. Jednak nie tylko ów stwór jest potworem... Można śmiało powiedzieć, że Obwodny Kanał jest miejscem, w którym ludzi nęka wprawdzie koszmar na jawie, ale oni sami także są potworami.

Część książki, która bliższa jest czasowo ostatnim częściom cyklu, dotyczy zwolnienia Ubera z więzienia i powierzenia mu misji dywersyjnej na tyłach wroga. Uber zbiera oddział składający się z podobnych sobie psychopatów i rusza na misję, która być może pomoże zwyciężyć Imperium Wegańskie. Nie jest jednak wcale powiedziane, że wróci z tej misji żywy.


Książka jest ciekawa i jak wszystkie lektury z tego uniwersum wciąga niesamowicie :) Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że jest ona tylko fabularnym przerywnikiem oraz częścią, która ma pomóc nam lepiej poznać bohaterów i dobrze im się przyjrzeć przed ostatecznym starciem. Do owego starcia jeszcze bowiem w tej książce nie dochodzi, a zatem - wiele na to wskazuje - najlepsze dopiero przed nami. Ale to już w kolejnym tomie (lub tomach).

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

#PiterWojnaBliźniaków #Uber #Metro2015 #SzymunWroczek #Insignis






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz