Strony

środa, 25 listopada 2020

Jak długo trwa teraz? Fascynujące odpowiedzi na 191 najdziwniejszych pytań - New Scientist


Tytuł: Jak długo trwa teraz? Fascynujące odpowiedzi na 191 najdziwniejszych pytań (tytuł oryginału: How Long is Now? : Fascinating Answers to 191 Mind-Boggling Questions)
Autor: New Scientist
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 14.10.2020
Liczba stron: 400


Kto pyta, nie błądzi.

„Jak długo trwa teraz?” to błyskotliwa, fantastyczna i przebogata w ciekawostki książka, na łamach której poznamy nie tylko odpowiedzi na szereg postawionych na kolejnych stronach pytań, ale będziemy się także przy tym świetnie bawić. Książka jest efektem zebrania w jednym miejscu pytań ze strony czytelników magazynu „New Scientist” oraz udzielonych im przez ekspertów odpowiedzi. Zarówno jedne jak i drugie zaskakują, uczą, ale także w niebanalny sposób bawią. Czy jesteście gotowi poznać prawdę o otaczającym nas świecie?


Idea książki jest bardzo pomysłowa, ciekawa i bez wątpienia kwalifikuje się do kategorii prawdziwie interesujących pomysłów z dziedziny publicystyki popularnonaukowej. Koncepcja przedstawienia pytań czytelników i udzielonych na nie odpowiedzi nie narzuca nikomu żadnych ram i granic, w związku z czym na łamach książki mamy do czynienia z prawdziwie przekrojowym spojrzeniem na interesujące fanów „New Scientist” kwestie.

Zaprezentowane pytania i odpowiedzi zostały pogrupowane na kilka kategorii, które można zawęzić do kwestii dotyczących królestwa zwierząt, domowych sekretów, ciała ludzkiego, życia na Ziemi, a także do dziedziny fizyki, technologii oraz do tematyki związanej z szeroko pojętymi pojazdami. Czytelnicy „New Scientist” dali dowód na naprawdę szerokie spektrum zainteresowań związanych z codziennymi zjawiskami istniejącymi wokół nas wszystkich.


Zadane przez czytelników pytania są przeróżne, a ich poziom merytoryczny cechuje się naprawdę sporym rozstrzałem. W kolejnych rozdziałach zamieszczono pytania zaiste mądre, ciekawe, jak również trywialne i po prostu śmieszne :) 

Najlepszym dowodem na niesamowitą rozpiętość tematyczną zadanych przez czytelników pytań będzie chyba przytoczenie kilku przykładów – oto one :) :


Czy zanim powstały ryby istniał już ich zapach?
Czemu lód jest śliski?
Dlaczego Pluton nie jest planetą?Po co zebrze paski?
Dlaczego siła ziemskiej grawitacji to za mało aby zerwać magnes z lodówki?
Skąd bierze się głos słyszany przez nas w głowie?
Czy można wyspać się na zapas?
Od jakiego wieku począwszy można powiedzieć, że umiera się ze starości?
Jak daleko poza widmo widzialne rozciąga się światło tęczy?

To tylko kilka z zamieszczonych w książce pytań i bardzo niewiele przykładów. Łącznie pytań takich czytelnicy zadali ekspertom aż 191 – w kolejnych rozdziałach poznamy odpowiedź na każde z nich :)


Odpowiedzi udzielili czytelnikom eksperci związani z magazynem „New Scientist”. W związku z zakładanym w stosunku do odpowiadających niewątpliwie wysokim poziomem ich wiedzy można byłoby zakładać, że udzielone odpowiedzi każdorazowo będą obszerne i wyczerpujące temat. Tak jednak nie zawsze na łamach książki jest… Nie do końca jestem w stanie stwierdzić, z czego to wynika, jednak fakt jest faktem: udzielone czytelnikom odpowiedzi nie zawsze w pełni wyczerpują dany temat i można wśród nich zaobserwować różny stopień złożoności. Zapewne po części wynika to czasami z charakteru samych pytań – zwłaszcza tych trywialnych i nieco zabawnych :) – można niemniej jednak odnieść wrażenie, że w niektórych przypadkach można było pokusić się o udzielenie bardzie obszernych wyjaśnień…


Szkoda też troszeczkę, że książki nie wzbogacono o ilustracje, grafiki, czy chociażby o kilka rozrysowanych schematów… Coś takiego bez wątpienia wzbogaciłoby zawartość i merytorykę lektury. No a samą książkę niewątpliwie przyjemniej by się czytało… No cóż – szkoda.

Reasumując mamy do czynienia z arcyciekawą książką, która nawet pomimo pewnych mankamentów jest bez wątpienia godną uwagi lekturą popularnonaukową. „Jak długo trwa teraz?” to interesujący wybór na kilka wieczorów w towarzystwie książki – przede wszystkim dla tych z nas, którzy są niezmiennie ciekawi świata :)


Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

#JakDługoTrwaTeraz #NewScientist #Nauka #Insignis #Popularnonaukowe








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz