Strony

środa, 27 stycznia 2021

UZALEŻNIONY MÓZG Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej, uważności i dialogu motywującego - Suzette Glasner-Edwards


Tytuł: UZALEŻNIONY MÓZG Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej, uważności i dialogu motywującego (tytuł oryginału: Addiction recovery skills workbook. Changing addictive behaviors using CBT, mindfulness, and motivational interviewing techniques)
Autor: Suzette Glasner-Edwards
Data wydania: 09.12.2020
Liczba stron: 248


W szponach uzależnienia.

Uzależnienie jest zjawiskiem dotykającym spory odsetek każdej populacji. Najpopularniejszymi rodzajami uzależnień są uzależnienia od środków psychoaktywnych, od alkoholu, od nikotyny, od leków. Jednym uzależnienie daje złudną przyjemność, innym sprawia prawdziwy ból i cierpienie. Niniejsza książka to próba opisu schematów rządzących uzależnieniem oraz mechanizmów towarzyszących sięganiu po różnorakie używki. Celem publikacji jest wskazanie możliwych dróg wyjścia z uzależnień i – przede wszystkim – sposobów na poczucie ulgi w towarzyszącym uzależnieniu cierpieniom.

Suzette Glasner-Edwards na początek charakteryzuje mechanizmy rządzące procesem uzależnienia się od używki, a następnie coraz głębszego popadania w stan uzależnienia. Ludźmi – co nie jest odkrywcze – najczęściej kieruje na tym polu ciekawość, chęć spróbowania czegoś nowego, poszukiwanie zakazanych i ekscytujących przyjemności. Wielu ma po prostu naiwną nadzieję na poprawę nastroju. To bardzo zwodnicze, prowadzi bowiem na manowce - tak stanu fizycznego, jak psychicznego osoby uzależnionej. Wszystkim tym sterują tak naprawdę procesy i mechanizmy zachodzące w naszym mózgu, stąd też tytuł niniejszej książki: „Uzależniony mózg”.


Jak można wyjść z uzależnienia? Jak zmierzyć się z tym problemem na płaszczyźnie mentalnej? Suzette Glasner-Edwards proponuje tutaj zastosowanie w pierwszej kolejności trzech modeli pracy nad sobą, które różnią się co prawda między sobą, jednak połączone w jeden kompleksowy system ćwiczeń mogą przynieść naprawdę wymierne efekty. Mowa o połączeniu elementów podejścia i dialogu motywacyjnego, terapii poznawczo-behawioralnej oraz elementów terapii uważności i zaangażowania (ACT).

Połączenie zalet w/w modeli ma na celu przewartościowanie naszego myślenia w stronę ukierunkowaną na proces zdrowienia. W ramach pracy nad sobą oraz podczas realizacji zawartego w książce programu ćwiczeń możliwa będzie zmiana destrukcyjnych nawyków związanych z uzależnieniem, opanowanie trudnych i przytłaczających myśli, akceptacja własnych doznań i reakcji, a także ukierunkowanie się na podejmowanie konstruktywnych działań w miejsce ciągłego rozpamiętywania trudnych chwili oraz lęków związanych z przyszłością.


Bardzo ważne w przedstawionym procesie są – w początkowej fazie - elementy ACT. Dzięki nim możliwa jest akceptacja własnych stanów i powolne konkretyzowanie, a także wyraźne wskazywanie problemów do rozwiązania, które możemy opanować dzięki przemodelowanemu w trakcie terapii myśleniu. Trudne i destrukcyjne emocje związane z uzależnieniem należy w pierwszej kolejności opanować. Kiedy to się uda, to możliwe będzie ich swoiste wykorzystanie z korzyścią dla nas samych – gniew, czy lęk mogą bowiem (opanowane i bez destrukcyjnego kontekstu) być dobrymi impulsami motywacyjnymi do zmiany. Motywacja jest w procesie wychodzenia z uzależnienia bardzo ważna – bez niej nic się nie uda. Ten aspekt sprawy należy więc pielęgnować ze szczególną starannością. Pozytywnym skutkiem ubocznym w ramach dostrzegania przez nas efektów podjętego wysiłku będzie zaś wzrost pewności siebie, odbudowanie poczucia własnej wartości, a w konsekwencji jeszcze większa motywacja do działania. Działanie zawsze ma sens – pamiętajmy o tym.


Uzależnienie może dotknąć każdego z nas. To może być nie tylko alkohol czy narkotyki – ta prawda jest niby oczywista, jednak warto pamiętać, że uzależnić można się w zasadzie od wszystkiego. A każda z przyczyn uzależnienia może być jednakowo zgubna. Bezdyskusyjne jest z całą pewnością to, że z nałogami trzeba walczyć. Jak to skutecznie zrobić? Niniejsza książka podsuwa na to co najmniej kilka obiecujących pomysłów i sposobów.

Książka jak najbardziej do polecenia. I to nie tylko osobom uzależnionym, ale także wszystkim tym, którzy mają problem z wiarą w siebie, z samooceną, czy też z własnymi wewnętrznymi lękami (przed czymkolwiek). Lektury takie jak ta pokazują, że wyjście zawsze istnieje - i to z każdego problemu, nie tylko tego związanego z jakimś nałogiem.


Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

#UzależnionyMózg #GWP # SuzetteGlasnerEdwards #Uzależnienie #Używki #ACT #TerapiaPoznawczoBehawioralna #DialogMotywacyjny #Motywacja








3 komentarze: