Tytuł: Kobieta w czerni. Rączka (tytuł oryginału: Woman in Black, The Small Hand)
Autor: Susan Hill
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 02.02.2021
Liczba stron: 344
Dreszczyk strachu wieczorową porą.
Dwa w jednym – podwójna przyjemność! Inaczej bowiem niż przyjemnością nie można nazwać lektury „Kobiety w czerni” oraz „Rączki”. Te dwie klasyczne historie o duchach autorstwa Susan Hill doczekały się niedawno wspólnego wydania, co jest świetną wiadomością tak dla fanów talentu autorki, jak również dla miłośników klimatycznych opowieści z dreszczykiem grozy w tle.
Wśród nowości na stronie Księgarni Tania Książka zawsze można znaleźć coś ciekawego – także w kategorii „Fantastyka”, tudzież w sekcji „Horror i groza”. Najbardziej sprzyjająca długim wieczorom przy emocjonujących i przyjemnie niepokojących lekturach pora roku ma się co prawda powoli ku końcowi (taki przynajmniej można wysnuć wniosek po ostatnich obserwacjach pogody za oknem), jednak dobra książka z dreszczykiem grozy zawsze jest w cenie – tak jak i wszystko, co wyszło kiedykolwiek spod pióra Susan Hill :)
Obie historie - „Kobieta w czerni” i „Rączka” - to klimatyczne klasyki o duchach, które z jednej strony pachną gotyckimi klimatami grozy, a z drugiej są świetnymi thrillerami psychologicznymi, z do perfekcji dopracowanym kontrastem pomiędzy tym, co rzeczywiste, a tym, co paranormalne. Takie połączenie zawsze warte jest uwagi!
„Kobietę w czerni” być może kojarzycie z bardzo dobrej ekranizacji z 2012 roku z Danielem Radcliffe’m w roli głównej. Ten psychologiczny dreszczowiec to opowieść o Arthurze Kipp’ie; XIX-wiecznym londyńskim adwokacie, który zmuszony jest udać się celem uregulowania spraw spadkowych do Crythin Gifford: zapadłej dziury położonej na trzęsawiskach, w której pełno jest dziwnych ludzi i jeszcze dziwniejszych domostw… Kipp zmuszony jest zamieszkać w domu zmarłej Alice Darblow. Z biegiem czasu zaczynają go prześladować dziwne dźwięki i obrazy: bujający się fotel w pustym pokoju dziecięcym, dźwięk nadjeżdżającego powozu, krzyki niewidocznych dzieci i przede wszystkim widmo kobiety w czerni… Czyżby Kipp uległ atmosferze domu i zaczynał pogrążać się w odmętach szaleństwa? A może w Crythin Gifford dzieje się coś, czego nie sposób objąć rozumem?
„Rączka” jest do „Kobiety…” bardzo podobna, a jednak całkowicie od niej różna… Tutaj cała historia skupia się na osobie antykwariusza Adama Snow. Pewnego wieczora Snow wraca do domu inną niż zwykle drogą i się gubi. Trafia w ten sposób na próg zapuszczonego, wiekowego Białego Domu. Wiedziony zawodową ciekawością wkracza na posesję i wtedy czuje w swej dłoni uścisk małej, jakby należącej do dziecka, rączki… Snow uznaje to za omamy, jednak zawodowy instynkt nakazuje mu zbadać historię ponurego domu. Z biegiem czasu antykwariusza nawiedzają koszmary, napady paniki, a także coraz częstsze (i coraz gorsze!) „wizyty” widmowej, dziecięcej rączki…
Susan Hill to klasyka grozy i wszystkiego, co można nazwać dreszczowcem opartym na psychologicznej stronie ludzkiej natury. Rys postaci, mroczny klimat każdej historii, nawiązanie do gotyckich tradycji gatunku – to wszystko znajdziemy w książkach autorki. Można się tego wszystkiego serio przestraszyć… Są jednak bez wątpienia tacy, którzy uwielbiają się bać :) I ta książka jest bez wątpienia właśnie dla nich :)
Gorąco polecam!
Zapraszam także do własnych poszukiwań wyjątkowych lektur w przebogatej ofercie Księgarni Tania Książka – zapraszam zwłaszcza do działu „Horror i groza”!
Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl.
#KobietaWCzerni #Rączka #SusanHill #TaniaKsiążka #bloggujezTK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz