Strony

sobota, 25 września 2021

Przechytrzyć zmartwienia - Dawn Huebner


Tytuł: Przechytrzyć zmartwienia (tytuł oryginału: Outsmarting Worry)
Autor: Dawn Huebner
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 11.08.2021
Liczba stron: 112


Pokonać lęk.

Dziecięce zmartwienia niezwykle szybko potrafią (oczywiście będąc niekontrolowane) przekształcić się w lęki, które na początek podcinają młodemu człowiekowi skrzydła, później sprawiają, że staje się on ostrożny i wycofany, a na końcu są w stanie zawładnąć dziecięcą codziennością w totalnie destrukcyjny sposób, odbierając dzieciom w efekcie całą radość dzieciństwa. To pesymistyczny scenariusz - nic na szczęście nie musi takie być. Wystarczy (tylko i aż) przechytrzyć zmartwienia - chociażby za pomocą rad zawartych w tej książce.


Dawn Huebner jako psycholog dziecięcy ma sporo do powiedzenia w temacie lęków i ich przezwyciężania. Niniejsza książka dedykowana jest dzieciom (ale także ich opiekunom) w wieku od 9 do 13 lat i wydaje się, że zawarte tutaj porady i sposoby są adekwatne do wieku przyszłych czytelników. Zmierzając do konkretów Huebner proponuje młodym ludziom szereg ćwiczeń, wizualizacji i elementów mentalnego treningu, które w efekcie niwelują lęki i poprawiają dziecięcą samoocenę.

Lektura czerpie z wielu psychologicznych teorii i praktycznych działań terapeutycznych jak choćby elementy terapii poznawczo-behawioralnej, teoria akceptacji i zaangażowania, czy elementy mentalizacji, które zebrane razem wydają się być skuteczną metodą walki z lękiem, którą toczyć może 9-cio lub 13-tolatek. Jak to wygląda według autorki w praktyce?


Przede wszystkim młody człowiek nie powinien uciekać od lęku, to bowiem prosta droga do przejęcia przez ów lęk kontroli. O zmartwieniach i lękach warto mówić, rozmawiać o nich z dorosłymi i zdawać sobie sprawę z ich istnienia. Ciekawy pomysł autorki to porównanie zmartwień i lęków do małych, złośliwych potworków, które pojawiają się znienacka i celowo uprzykrzają nam życie - trzeba je obezwładnić i umniejszyć na tyle, aby nam nie szkodziły. W tym celu Huebner proponuje oswajanie się z poczuciem strachu, rozpoznawanie własnych reakcji na lęk i pracowanie nad nimi w taki sposób, aby wypracować właściwe reakcje, które nie spętają działań, lecz przeciwnie - wyzwolą chęć do snucia pozytywnych myśli i do podejmowania w obliczu strachu konstruktywnych zachowań, które przyniosą młodemu człowiekowi pozytywny efekt (a nie pogrążenie się w lęku jeszcze bardziej).


To wszystko nie są sprawy łatwe, jednak autorka proponuje chyba jedynie słuszne podejście względem nich. Lęk to coś, to towarzyszyć może każdemu człowiekowi, i to niezależnie od wieku. A skoro nie da się tego lęku i strachu całkowicie wyeliminować i trzeba z nim czasem żyć, to dobrze jest nauczyć się właściwie na niego reagować. Nie dopuszczać do jego eskalacji, nie chować się wewnątrz lęku, lecz wyjść mu naprzeciw, szukać rozwiązań i dążyć w efekcie do czegoś pozytywnego.


Książka może przydać się każdemu dziecku w wieku 9-13 lat oraz każdemu rodzicowi, który chciałby konstruktywnie pomóc własnym pociechom w ich codziennych problemach. Dobre rozwiązania to zawsze coś, czemu warto poświęcić uwagę - w tej książce znajdziecie ich całkiem sporo.

Polecam.

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#przechytrzyćzmartwienai #jakradzićsobiezlękiem #lęk #strach #zmartwienia #dawnhuebner #czarnaowca








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz