Tytuł: Leżąc na kozetce
Autor: Irvin David Yalom
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 13.04.2022
Liczba stron: 568
Na przekór stereotypom.
Po książkach autorstwa emerytowanego psychiatry można spodziewać się w zasadzie wszystkiego, tylko nie literackiej swady, dobrej dawki gawędziarstwa i ekscytującej intrygi, w którą wplata on swych książkowych bohaterów. A jednak! Irvin David Yalom po raz kolejny raczy nas nie tylko treściami stricte psychologicznymi, ale także, można tak to chyba ująć, obyczajowymi. Dzięki temu jego opowieść snuta w "Leżąc na kozetce" wydaje się być bardziej prawdziwa i realna, a jej wielką wartością jest to, że autor po raz kolejny przełamuje stereotypy i tematy tabu związane z psychoterapią.
"Leżąc na kozetce" to w swej istocie niezwykle prowokacyjna powieść psychoterapeutyczna oraz swoista eksploracja niezwykłych relacji, jakie trzej terapeuci tworzą ze swoimi pacjentami. Seymour jest tradycyjnym terapeutą, który zaciera granicę przyzwoitości seksualnej w relacjach z pacjentką. Prześladowany zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi Marshal ma kłopoty z rolą, jaką w jego życiu odgrywają pieniądze. Natomiast powodowany wiarą w psychoanalizę i szczerą chęć pomocy Ernest opracowuje radykalnie nowe podejście do terapii. Polega ono na całkowicie otwartej i uczciwej relacji z pacjentem. Jego eksperyment może się zakończyć katastrofą (choć wcale nie musi się tak stać).
Uznany pisarz i psychiatra Irvin D. Yalom prowokuje przedstawieniem
zróżnicowanych więzi, jakie łączą psychoterapeutę i pacjenta. Odsłania
wiele kłamstw, które padają zarówno na kozetce, jak i poza nią, oraz
nęci czytelnika ukazaniem obrazu wnętrza umysłu psychoanalityków. Ta
książka fascynuje, wciąga i wzrusza. "Leżąc na kozetce" jest powieścią
odkrywającą niezwykłość bycia człowiekiem i wiarę w odkupienie
ludzkości. Przemieni nasze poglądy na temat terapii i ludzi, którym
powierzamy nasze uzdrowienie.
To książka dla każdego, kto chciałby poznać z trochę innej strony ludzką naturę, stronę pełną słabości, lęków i braku wiary w coś więcej, w coś dobrego. Coś dobrego (podobno) zawsze istnieje. Czasem tylko to "coś" schowane jest za naszym wzrokiem, gdzieś za zakrętem. I czasem ciężko to dostrzec. Takie lektury - być może - pomogą to zobaczyć i się... nie poddać ;)
Książki pokazujące, czym tak naprawdę jest jakakolwiek terapia (względnie jakakolwiek forma leczenia problemów mentalnych) są niezwykle ważne, pomagają one bowiem zrozumieć, że udanie się do gabinetu specjalisty po pomoc to normalna rzecz. Pełne stereotypów przekonanie, że to idiotyzm, na szczęście powoli odchodzi w niebyt, jednak wciąż jest ono (niestety) dość mocno zakorzenione w ludzkiej świadomości. W związku z tym każda lektura, która prostuje owe przekłamania, ma wielki sens. "Leżąc na kozetce" z całą pewnością go jako książka ma.
Irvin D. Yalom to emerytowany profesor psychiatrii na uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta mający wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi. Autor błyskotliwych powieści psychologicznych i podręczników. W swoich pracach prezentuje terapię w ujęciu egzystencjalnym. Jest autorem klasycznych już podręczników, takich jak: "Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka", "Psychoterapia egzystencjalna", "Dar terapii". Wspaniałe gawędziarstwo autora można poznać w opowiadaniach terapeutycznych: "Kat miłości", "Mama i sens życia" oraz w powieściach: "Leżąc na kozetce", "Kiedy Nietzsche szlochał".
Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.
#leżącnakozetce #yalom #irvindyalom #czarnaowca #powieśćpsychoterapeutyczna #wydawnictwoczarnaowca
#cosnapolce #bookstagram #czytamksiazki #bookreview #wewnątrzinazewnątrz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz