Autor: Laurent Richard, Sandrine Rigaud
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 26.04.2023
Liczba stron: 496
Szpieg w kieszeni.
Czy walka z terroryzmem i z informatycznymi zagrożeniami współczesnego świata usprawiedliwia inwigilację, naruszenia prywatności, a nawet - mówmy wprost - najbardziej perfidne w swej formie szpiegostwo? W imię słusznie lub fałszywie pojmowanego bezpieczeństwa? To dobre pytania. Autorzy najnowszej książki pt. Pegasus. Jak szpieg, którego nosisz w kieszeni, zagraża prywatności, godności i demokracji próbują nam na nie odpowiedzieć.
Witajcie w świecie powszechnej inwigilacji. Wystarczy odpowiednio zasobny portfel, bo moralność i etyka nie mają żadnego znaczenia. Oto orwellowski koszmar, który dzieje się dziś, na naszych oczach. Nikt nie jest bezpieczny, bo przecież… każdy z nas nosi w kieszeni szpiega.
Mowa o Pegasusie – jest to system szpiegowski, reklamowany i sprzedawany przez swoich twórców jako narzędzie do walki z terroryzmem, który w założeniu ma chronić nasze życie. Pegasus skrycie infekuje telefon komórkowy, o czym jego właściciel nie ma najmniejszego pojęcia, a następnie śledzi każdą jego aktywność w czasie rzeczywistym, przejmując kontrolę nad mikrofonem, kamerą i odbiornikiem GPS urządzenia oraz przechwytując wszystkie filmy, zdjęcia, e-maile, SMS-y, treści i hasła, zaszyfrowane bądź nie.
Ta książka to mistrzowsko napisana opowieść o działaniu i wykorzystywaniu systemu Pegasus na całym świecie. To skrupulatny i mrożący krew w żyłach zapis śledztwa prowadzonego przez dwójkę nagradzanych dziennikarzy, którzy już wcześniej podejmowali trudne i ważne społecznie tematy. „Pegasus” to pasjonująca historia o tym, jak pewien spektakularny wyciek danych ujawnił zdumiewającą skalę inwigilacji i zatrważające metody, jakimi rządy na całym świecie – zarówno te autorytarne, jak i liberalne – podkopują kluczowe filary demokracji: prywatność, wolność prasy i wolność słowa.
Lektura to w gruncie rzeczy studium rozważań dotyczących równowagi pomiędzy bezpieczeństwem jednostki, a jej prawem do prywatności. Który z tych aspektów jest ważniejszy? Ile z jednego z nich można poświęcić na rzecz drugiego? Niniejsza książka to literatura faktu najwyższych lotów, a jednocześnie książka-przestroga przed tym, dokąd wszyscy (jako społeczeństwo) dziś zmierzamy.
Obecne w tej historii widmo orwellowskiej wizji naprawdę przeraża. To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu pozostawało w sferze fikcji, staje się na naszych oczach rzeczywistością. Pojęcia inwigilacji, moralności, etyki i różnie pojmowanego bezpieczeństwa splatają się dziś ze sobą i coraz trudniej jest odróżnić każde z nich. Warto to jednak zrobić, a żeby to uczynić, dobrze jest znać zagrożenia (choć inni powiedzieliby, że to narzędzie obrony) takie jak Pegasus. Niniejsza książka może nam w tym pomóc.
Polecam.
Insignis - dziękuję.
#pegasus #szpiegktóregonosiszwkieszeni #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland #insignis #wydawnictwoinsignis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz