Strony

sobota, 17 sierpnia 2024

Na tropie podejrzanych relacji. Ponad 70 ćwiczeń, które pomogą dziecku budować zdrowe relacje, reagować na krzywdę, dbać o własne granice i rozwiązywać konflikty - Artur Gębka

Autor: Artur Gębka
Data wydania: 12.06.2024
Liczba stron: 88


Dziecięce (i nie tylko!) relacje.

Tworzenie i pielęgnowanie relacji społecznych - z początku w rodzinie, później w grupie rówieśniczej - to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie powinno posiąść każde dziecko. nie wystarczy jednak kogoś poznać, uścisnąć sobie dłonie i zostawić sprawy własnemu biegowi - w relacji trzeba się odnaleźć, poznać się nawzajem, nauczyć się szacunku do innych i umiejętnie wymagać, aby traktowano nas tak, jak chcielibyśmy być traktowani. Innymi słowy chodzi o to, aby dana relacja była zdrowa. Jak to zrobić? Temu właśnie problemowi poświęcona jest najnowsza książka Artura Gębki pt. "Na tropie podejrzanych relacji".


Jak wskazuje podtytuł książki, lektura zawiera ponad 70 ćwiczeń, które pomogą dziecku budować zdrowe relacje, reagować na krzywdę, dbać o własne granice i rozwiązywać konflikty. Tylko tyle i aż tyle, to wszystko bowiem wcale nie jest takie proste... Właściwie to jest to tak mocno skomplikowane, jak mocno skomplikowany jest (zawsze) drugi człowiek.

Relacje odgrywają niezwykle ważną rolę w dziecięcym świecie. Zarówno te z osobami dorosłymi, jak i te z rówieśnikami mogą wzmacniać dziecko i dodawać mu witalności, lecz także je osłabiać, a czasem być dla niego wręcz niebezpieczne. Temat relacji międzyludzkich nie jest prosty. Jak zatem nauczyć się rozpoznawać, które relacje nam służą, a które nie? W jaki sposób wyznaczać własne granice z poszanowaniem granic innych ludzi oraz budować trwałe przyjaźnie oparte na wzajemnym szacunku i trosce?


Na te i inne pytania odpowiada książka Na tropie podejrzanych relacji. Została ona napisana z myślą o dzieciach w wieku 9–13 lat. W tym wieku temat relacji staje się coraz bardziej skomplikowany. Dzieci, do tej pory mocno skupione na relacjach rodzinnych, coraz intensywniej budują relacje rówieśnicze, których dynamika zyskuje na znaczeniu. Pojawiają się także nowe zagrożenia i trudności. Ćwiczenia zawarte w książce, oparte na technikach terapii poznawczo-behawioralnej i metodach używanych w treningu umiejętności społecznych, pomogą dziecku tworzyć bezpieczne relacje cechujące się wzajemnym szacunkiem i otwartością. Pozwolą mu również zrozumieć, kiedy dana relacja jest zagrażająca i co w takiej sytuacji robić. Bohaterowie książki prowadzą wnikliwą obserwację podejrzanych relacji. Relacje te sprawiły, że dzieci znalazły się o krok od prawdziwego niebezpieczeństwa.

Przyłączając się do biura detektywistycznego Maksa i Toli, twoje dziecko:
- nauczy się budować zdrowe relacje oparte na wzajemnym szacunku i życzliwości;
- zrozumie, jak wyznaczać i chronić własne granice fizyczne i emocjonalne;
- przestanie powielać niekonstruktywne sposoby budowania relacji;
- zrozumie, jakie sytuacje wymagają zaangażowania dorosłych jako osób chroniących;
- pozna sposoby rozwiązywania konfliktów bez stosowania przemocy;
- dowie się, jak reagować na krzywdę swoją i innych osób.


Lektura - podobnie jak każda inna książka z serii autorstwa Artura Gębki - jest niezwykle wartościowa, mądrze napisana i pełna adekwatnych do rzeczywistości przykładów, które znakomicie pomagają w czymś, co z jednej strony uczy rozpoznawania emocji, a z drugiej zahacza o zespół umiejętności ćwiczonych w różnych konfiguracjach TUS (Treningu Umiejętności Społecznych). To spory komplement (zarówno dla samej książki, jak i dla jej autora), albowiem to wcale nie jest prosta do opisania i do jakiegokolwiek doradztwa problematyka.

Książki w rodzaju proponowanej lektury to zbiór niesamowicie cennych wzorców, które młody odbiorca jest w stanie zacząć rozpoznawać, właściwie je przy tym oceniając i wybierając te, które są słuszne i właściwe. Na każdego młodego człowieka u progu dorosłości czeka wiele wyzwań, interakcji i sytuacji, w których będzie musiał zabrać jakieś stanowisko - także w relacjach międzyludzkich - dlatego też właściwa ocena danej sytuacji, związanego z nią ryzyka oraz słusznego wzorca zachowania jest tak bardzo istotna.


Z całą pewnością "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". Młodość to czas nauki, należy nią tylko odpowiednio pokierować. To zadanie dla dorosłych, którzy poza codziennymi działaniami wychowawczymi powinni wręcz zintensyfikować własne starania o szersze podejście w omawianym zakresie - np. o włączenie w proces wychowawczy wartościowych książek. Na przykład takich jak ta. Bez wątpienia będzie ona bardzo dobrym wyborem.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#natropiepodejrzanychrelacji #dorastanie #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland 











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz