Strony

sobota, 16 listopada 2024

Odzyskaj życie po traumie. Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD. Poradnik pacjenta - Edna B. Foa, Elizabeth A. Hembree, Barbara Olasov Rothbaum


Autor: Edna B. Foa, Elizabeth A. Hembree, Barbara Olasov Rothbaum
Data wydania: 26.07.2024
Liczba stron: 104


Życie po traumie.

Trauma to zjawisko w intuicyjny sposób rozpoznawalne przez każdego. Co jednak robić w sytuacji, gdy trauma przybiera postać PTSD (czyli zaburzenia będącego formą reakcji na skrajnie stresujące wydarzenie, które przekracza zdolności danej osoby do radzenia sobie i adaptacji)? Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorzy książki pt. "Odzyskaj życie po traumie. Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD. Poradnik pacjenta".


Osoby, których udziałem było traumatyczne zdarzenie, nieustannie przeżywają je na nowo i starają się unikać wszystkiego, co mogłoby obudzić przykre wspomnienia. Zmagają się z negatywnymi myślami, obniżonym nastrojem, ciągłym uczuciem napięcia i trudnościami w doświadczaniu pozytywnych emocji. Wszystko to wywołuje cierpienie psychiczne i pogarsza jakość życia.

Poradnik jest elementem programu terapeutycznego przeznaczonego dla osób, u których zdiagnozowano zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD) lub u których po przeżytej traumie występują objawy tego zaburzenia powodujące cierpienie i/lub zakłócające funkcjonowanie.


W drugim wydaniu poradnika kliniczne elementy programu zostały zaktualizowane na podstawie doświadczeń stosujących go specjalistów i wyników najnowszych badań naukowych. Autorki w przystępny sposób wyjaśniają, czym jest PTSD, jak się objawia i jak sobie z nim radzić. Opisują kolejne etapy, cele i techniki terapii metodą przedłużonej ekspozycji – jednej z najskuteczniejszych w leczeniu tego zaburzenia. Czytelnik nauczy się z tej książki strategii, które pomagają zredukować stres i lęk, skonfrontować się ze wspomnieniami dotyczącymi traumatycznego zdarzenia i przetworzyć związane z nim emocje. To bezcenny przewodnik na drodze do wyzdrowienia.


Książka jest także fantastyczna pod kątem "wyłożenia kawy na ławę" jeśli chodzi o studium ludzkiej pamięci jako takiej. Autorzy opisują jej rodzaje, sfery którym konkretne rodzaje pamięci odpowiadają, skupia się także na przedstawieniu mechanizmów pamięciowych i sposobów funkcjonowania ludzkiego organizmu na różnych etapach radzenia sobie z traumą - z poziomu pamięci i własnych przeżyć, które wymagają pewnego przepracowania.


Trauma to zjawisko, które - o czym już kiedyś napisałem - dotknąć może każdego z nas. Jestem bardzo daleki od stwierdzenia, że każdy powinien (prewencyjnie czy post factum) poznać rządzące nią mechanizmy, jednak dla poszerzania własnych horyzontów, czy z czystej ciekawości - warto sobie coś na ten temat poczytać. Stany lękowe, paraliż całego (wręcz) życia, myśli z którymi nie sposób sobie poradzić, ciągły smutek, nierzadko depresja, niezdolność do codziennego funkcjonowania (że o "ruszeniu w życiu naprzód" nie wspomnę), rozpamiętywanie, codzienny niepokój, strach... Trauma pozostawiona samej sobie pleni się jak chwast... Może nie do końca ładne to będzie porównanie, ale chwasty trzeba wyrywać... Najlepiej z korzeniami.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#ptsd #odzyskajżyciepotraumie #terapiaPTSD #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland 











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz