Autor: Edna B. Foa, Elizabeth A. Hembree, Barbara Olasov Rothbaum
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Data wydania: 26.07.2024
Liczba stron: 198
Stres pourazowy w praktyce klinicznej.
Zespół stresu pourazowego (PTSD) to nie tylko przypadłość żołnierzy, czy straumatyzowanych przedstawicieli zawodów podwyższonego ryzyka. Tak na dobrą sprawę PTSD może spotkać każdego z nas. Jak z tym walczyć? Również patrząc na problem od strony terapeuty? O tym dowiemy się z bardzo ciekawej (aczkolwiek dedykowanej przede wszystkim specjalistom) książki pt. "Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD. Emocjonalne przetwarzanie traumatycznych doświadczeń. Podręcznik terapeuty".
Podręcznik zawiera omówienie programu terapii dla osób, u których zdiagnozowano zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD) lub u których po przeżytej traumie występują objawy tego zaburzenia powodujące cierpienie i/lub zakłócające funkcjonowanie. Opisane w nim procedury terapeutyczne to najlepiej przebadane empirycznie interwencje spośród wszystkich metod stosowanych w leczeniu PTSD. Program łączy zasady przedłużonej ekspozycji z teorią emocjonalnego przetwarzania. Ma przede wszystkim pomóc osobom po traumie emocjonalnie przetworzyć to doświadczenie, żeby możliwe stało się zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie PTSD i innych objawów związanych z traumą.
W drugim wydaniu podręcznika kliniczne elementy programu zostały zaktualizowane na podstawie doświadczeń stosujących go specjalistów i wyników najnowszych badań naukowych. Autorki opisują zasady i założenia programu, dokładny plan terapii, jej cele i stosowane w niej strategie. Poszczególne rozdziały zawierają szczegółowe instrukcje dotyczące prowadzenia kolejnych sesji. Dla każdej sesji podano zakładane cele do osiągnięcia, informacje, jakie należy przekazać klientowi, wskazówki co do stosowanych technik oraz zadania do wykonania przez klienta w domu.
Fachowość niniejszej publikacji to z jednej strony jej zaleta - z drugiej pewna wada. Zaleta sprowadza się do ogromu specjalistycznej wiedzy, która została zaprezentowana do praktycznego zastosowania - wada książki na tym polu sprowadza się z kolei do tego, że są to zagadnienia trudne, wysoce specjalistyczne... i lepiej nie stosować zawartych tu zaleceń na własną rękę.
Powyższe spostrzeżenie czyni z książki pozycję dedykowaną w wybitny sposób specjalistom. Im przyda się ona bez wątpienia - skutecznie poszerzy terapeutyczne horyzonty, wzbogaci o wiedzę, podsunie koncepcje skutecznej terapii. O tej ostatniej warto jednak pamiętać jedno: terapię powinien każdorazowo prowadzić fachowiec. I to właśnie im należy zostawić (moim zdaniem) omawianą publikację.
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.
#ptsd #przedłużonaekspozycjawterapiiPTSD #terapiaPTSD #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz