Strony

piątek, 15 kwietnia 2022

Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Jak uleczyć ukryte rany z przeszłości, które wpływają na zdrowie psychiczne i funkcjonowanie w życiu dorosłym - Glenn R. Schiraldi


Tytuł: Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Jak uleczyć ukryte rany z przeszłości, które wpływają na zdrowie psychiczne i funkcjonowanie w życiu dorosłym (tytuł oryginału: The Adverse Childhood Experiences Recovery Workbook: Heal the Hidden Wounds from Childhood Affecting Your Adult Mental and Physical Health)
Autor: Glenn R. Schiraldi
Data wydania: 28.03.2022
Liczba stron: 280


Trauma z dzieciństwa.

Doświadczenia z dzieciństwa kształtują mniej lub bardziej każdego z nas. Nieco trywializując z grubsza chodzi o to, że "czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał", jednak na płaszczyźnie psychologicznej rzecz w tym, że czego Jaś doświadczył, o tym Jan będzie pamiętał - i właśnie to ukształtuje jego dorosły sposób funkcjonowania (zarówno w obszarze społecznym, jak również na płaszczyźnie funkcjonowania owego przykładowego "Jana" jako samodzielnej jednostki). Co jednak jeśli doświadczenia z dzieciństwa wiążą się z traumą, która wpływa na całe dorosłe życie? Może to rodzić szereg dysfunkcji, które niszczą równowagę emocjonalną, skutkują lękiem i wycofywaniem się z relacji międzyludzkich lub z ich zaburzeniem. To trudny temat. Glenn R. Schiraldi porusza go na łamach omawianej książki nie omijając delikatnej przyczyny problemu oraz wskazując, w jaki sposób można właściwie przepracować to, co było dla nas trudne w okresie dzieciństwa.


Przyczyn traumy z okresu dzieciństwa może być bardzo dużo. Do najczęściej spotykanych należy funkcjonowanie w dysfunkcyjnej rodzinie, a przyczyną owej dysfunkcji może być przemoc (seksualna, fizyczna, emocjonalna), zaniedbanie (fizyczne lub emocjonalne), a także takie dysfunkcje podstawowej komórki społecznej jak rozwód, uzależnienie członka rodziny, czy zaburzenia emocjonalne któregoś z najbliższych, czemu musieliśmy się jako dzieci przyglądać (i w czym musieliśmy w sposób nieunikniony współuczestniczyć). Wszystko to może zostawić trwały ślad w dziecięcej psychice, co prowadzi do szeregu negatywnych implikacji w dorosłym życiu.

Schiraldi wyróżnia wśród zgubnych skutków traumy takie zjawiska jak permanentne poczucie wstydu u dorosłego już człowieka, towarzyszący mu na co dzień stres, skłonność do wycofywania się z relacji międzyludzkich, niewłaściwe ich nawiązywanie, strategię odwrotu i ucieczki w sytuacjach trudnych, wymagających działania. Dziecko przeżywające traumę może jako dorosły wycofywać się, uciekać od problemów i mieć poczucie, że nie jest w stanie im sprostać. W oczywisty sposób wiąże się to z brakiem właściwych wzorców z czasów dzieciństwa (przede wszystkim emocjonalnych), a skutkuje tym, że jako dorośli... po prostu nie wiemy jak w sposób właściwy funkcjonować. To bardzo istotny problem, z którym boryka się bardzo wielu dorosłych.


Toksyczny stres związany z negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa – przemocą fizyczną, emocjonalną lub seksualną, zaniedbaniem, porzuceniem czy innymi problemami rodzinnymi – oddziałuje na całe nasze dorosłe życie, a nawet na życie naszych dzieci. Jeśli nie zostanie przepracowany, zmienia mózg, funkcjonowanie organizmu i to, jak postrzegamy samych siebie. Może skutkować różnorodnymi dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi, takimi jak choroby autoimmunologiczne, zaburzenia lękowe i depresyjne czy zaburzenie stresowe pourazowe. Takich negatywnych zjawisk nie można pozostawić samym sobie. Od czego jednak zacząć proces leczenia ran powstałych w wyniku traum z okresu dzieciństwa?

Autor proponuje w tym zakresie szereg ćwiczeń i wizualizacji, których sens sprowadza się przede wszystkim do regulacji silnych emocji, towarzyszącego im stresu, wstydu oraz do zapanowania nad reakcjami naszego układu nerwowego (za pomocą wspomnianych wizualizacji i ćwiczeń wyobrażeniowych). Sensem tych działań jest podjęcie próby wewnętrznego dialogu, przepracowania trudnych emocji, wybaczenie sobie i innym oraz takie ukierunkowanie zadawnionych przeżyć, aby móc z nimi współistnieć w dorosłym życiu i aby nie oddziaływały one na nas w sposób destrukcyjny. Nie będzie to łatwy proces, jednak nie chyba innej drogi do normalności niż ta, którą proponuje Schiraldi.


Lektura jest ważna, wyjątkowa i przydatna każdemu, kto przeżył w dzieciństwie trudne chwile (niezależnie od ich konkretnej przyczyny). Pewne jest jedno - nieprzepracowana trauma równa się destrukcji, dysfunkcji i zaburza całą naszą emocjonalną równowagę. Trzeba ją w sposób właściwy przepracować, aby móc normalnie funkcjonować. Publikacja Schiraldiego daje na to szansę.

Z opisu Wydawcy:
Glenn Schiraldi, światowej sławy ekspert w zakresie traumy i rezyliencji, przedstawia praktyczne, zweryfikowane w badaniach naukowych metody, które pozwolą ci wydobyć się z zaklętego kręgu cierpienia i braku satysfakcji z życia, rozwinąć wewnętrzną siłę potrzebną do sprostania codziennym wyzwaniom oraz żyć tak, jak pragniesz. W tej książce znajdziesz narzędzia i techniki oparte na najnowszych odkryciach z dziedziny neuronauki, leczenia traumy i zaburzeń przywiązania. Dzięki nim poradzisz sobie z przytłaczającymi emocjami i bolesnymi wspomnieniami, a także zmienisz sposób, w jaki twój mózg reaguje na stres. Negatywne doświadczenia z dzieciństwa nie muszą determinować twojej przyszłości. Stosując się do wskazówek autora i wykonując zaproponowane przez niego ćwiczenia, dokonasz fundamentalnych zmian w swoim życiu, zastępując cierpienie, niską samoocenę, poczucie winy i wstyd troską o siebie, poczuciem wewnętrznego bezpieczeństwa i radością z bycia sobą.


Gorąco polecam!

GWP - dziękuję.

#traumatycznedoświadczeniazdzieciństwa #trauma #trudnedzieciństwo #glennrschiraldi #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #wewnatrzinazewnatrz #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #ksiazkipsychologiczne #psychologia #bookstagram #bookreview #stres #wstyd #dysfunkcja #relacjemiedzyludzkie #dziecinstwo











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz