piątek, 24 września 2021

Diagnoza psychoanalityczna - Nancy McWilliams


Tytuł: Diagnoza psychoanalityczna (tytuł oryginału: Psychoanalytic diagnosis : understanding personality structure in the clinical process)
Autor: Nancy McWilliams
Data wydania: 30.06.2021
Liczba stron: 480


Typy osobowości.

Książki psychologiczne to bardzo często istna skarbnica wiedzy - przede wszystkim o człowieku pojmowanym jako wyjątkowa, indywidualna jednostka. Nie inaczej jest w przypadku lektury autorstwa Nancy McWilliams. "Diagnoza psychoanalityczna" to lektura złożona, bogata w informacje, kompleksowa oraz adekwatnie odzwierciedlająca stan współczesnej wiedzy psychoanalitycznej. To książka będąca od lat punktem odniesienia dla terapeutów pracujących z pacjentem oraz prawdziwa biblia każdego diagnostyka. Centralnym punktem wyjścia tej lektury jest ludzka psychika, jej złożoność oraz psychoanalityczna teoria osobowości, dzięki której wielu terapeutów odnalazło sposób na to, jak pomóc swojemu pacjentowi, a sami pacjenci mogli w efekcie ową pomoc (i to skuteczną pomoc) otrzymać.

Najważniejszym elementem każdej skutecznej terapii - niezależnie od jej przyczyn - jest właściwa diagnostyka. Nancy McWilliams podkreśla to bardzo wyraźnie w swojej książce stawiając pacjenta w najbardziej wyeksponowanym miejscu wszystkich swych rozważań. A skoro mowa jest o pacjencie, to konieczne jest dogłębne poznanie jego problemów, a więc przede wszystkim jego samego. Stąd tak ważna rola szeroko pojętej diagnostyki, której najważniejszym elementem jest według autorki psychoanalityczna teoria osobowości - to jej poświęcono na łamach niniejszej publikacji najwięcej miejsca.


Lekturę rozpoczynamy od rozważań McWilliams dotyczących istoty oraz potrzeby diagnostyki oraz tego, jak bardzo jest ona nieodzowna w dziele skutecznej pracy z pacjentem. Następnie autorka przechodzi w kolejnych rozdziałach do ogólnych podstaw psychoanalitycznej diagnozy ludzkiego charakteru (rozpoczynając od teorii Freuda, ale i nie stroniąc od bardziej współczesnych koncepcji w tym obszarze) oraz do omówienia struktury ludzkiej osobowości - w tym zarówno jej poziomów rozwojowych, wynikających z nich typów osobowości, a także na płaszczyźnie struktur nacechowanych różnorodnymi zaburzeniami, które McWilliams następnie po kolei pod kątem osobowościowym omawia.

W dalszej kolejności autorka prezentuje czytelnikom ludzkie mechanizmy obronne oraz ich związki z poszczególnymi typami osobowości, a także z ich odmianami, które wymagają specjalistycznej interwencji terapeutycznej. W efekcie z rozważań tych wyłania się bardzo szczegółowy obraz ludzkiej psychiki oraz ścieżek i dróg, którymi każdy specjalista powinien podążyć, aby móc skutecznie dotrzeć do pacjenta i mu pomóc. To swoista mapa drogowa psychiki, dzięki której diagnostyka oraz terapia zyskują cenne punkty odniesienia.


Na łamach książki omówiono szereg zagadnień, którymi śmiało można obdzielić szereg innych publikacji. Są to przy tym kwestie naprawdę złożone i skomplikowane, a jednak McWilliams i jej sposób narracji oraz umiejętność zrozumiałego rozkładania każdego zagadnienia na czynniki pierwsze sprawiają, że można się w tym ogromie informacji w pewien sposób odnaleźć. Książka jest dokładnie tym, czym być powinna: obszernym wstępem do teorii ludzkiej psychiki. Jest jednocześnie publikacją z rodzaju "coś o wszystkim", ale i "wszystko o czymś" - daje niezbędną wiedzę na poziomie podstawowym, ale także i rozszerzonym, a na dokładkę jasno wskazuje obszary i kierunki, w których przyszły diagnosta i terapeuta powinien poszukiwać dalszych informacji. Jeśli wolno mi użyć w tym miejscu obrazowego porównania, to "Diagnoza psychoanalityczna" jest czymś w rodzaju kompasu i mapy w jednym dla każdego przyszłego specjalisty w obszarze pracy z pacjentem na gruncie psychologicznym.

Lektura jest z całą pewnością niezbędna dla każdego studenta, diagnosty oraz terapeuty. Jednak także "zwykły zjadacz chleba" sporo z tej książki wyniesie - przede wszystkim w kwestii poznania ludzkiej psychiki oraz jej typów, a także możliwych do zaistnienia w tych obszarach problemów i zaburzeń. Innymi słowy nawet dla laika książka ta może być niesamowicie ciekawa i pouczająca - a przy tym w pełni zrozumiała.


Gorąco polecam!

Dr Nancy McWilliams wykłada w Graduate School of Applied and Professional Psychology na Rutgers University, prowadzi też prywatną praktykę terapeutyczną we Flemington. Była prezeską sekcji psychoanalizy American Psychological Association (Division 39), jest członkinią zespołu redakcyjnego czasopisma „Psychoanalytic Psychology”. Jej książki zostały przetłumaczone na czternaście języków. Doktor McWilliams często wykłada gościnnie w Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach. Jest laureatką licznych nagród, w tym Rosalee Weiss Award, przyznanej przez sekcję psychologów prowadzących niezależną praktykę American Psychological Association (Division 42) za wkład w rozwój praktyki psychoterapeutycznej, a także członkinią honorową American Psychoanalytic Association. Znalazła się w gronie wybitnych naukowców zaproszonych do prowadzenia wykładów z dziedziny psychoterapii i psychoanalizy na University of California w San Francisco w ramach dorocznego projektu upamiętniającego Roberta S. Wallersteina. Jest absolwentką National Psychological Association for Psychoanalysis, pozostaje związana z Center for Psychoanalysis and Psychotherapy of New Jersey oraz współtworzy program szkoleniowy National Institute for the Psychotherapies w Nowym Jorku.

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#diagnozapsychoanalityczna #nancymcwilliams #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #teoriaosobowości #psychoanalitycznateoriaosobowości #mechanizmyobronne #diagnostyka #terapia #psychologia








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz