Tytuł: Ciemność (tytuł oryginału: Ténèbre)
Autor: Paul Kawczak
Wydawnictwo: Słowa Fale, Insignis
Data wydania: 29.09.2021
Liczba stron: 320
Trup kontynentu...
Niewiele jest książek, które potrafią człowiekiem po prostu wstrząsnąć i obrzydzić go świadomością tego, do czego jest zdolny drugi człowiek, a jednocześnie pozostawić po sobie niezatarte wrażenie przeżycia czegoś wielkiego i świadomość, że właśnie przeczytało się lekturę naprawdę wyjątkową. "Ciemność" łączy w sobie te wszystkie elementy stając się jednocześnie fantastyczną wizytówką jakości imprintu literackiego Słowa Fale.
Afryka, XIX wiek. Kontynent podzielony przez Europejczyków - zagrabiony, wyeksploatowany trup świata, który stał się poligonem niegodziwości, bestialstwa, wyzysku i ludzkiego zezwierzęcenia. Właśnie taka rzeczywistość (w tym w szczególności Kongo Belgijskie) jest fabularnym tłem "Ciemności", która jako metaforyczna opowieść o tym, do czego jest zdolny człowiek, staje się w efekcie lekturą, o której nie sposób zapomnieć.
Pewnego wrześniowego poranka 1890 roku Pierre Claes, belgijski geometra, któremu król Belgów Leopold II zlecił dokonanie rozbioru Afryki, wyrusza z Leopoldville na północ. Misją Claesa jest zmaterializowanie na pustkowiu dokładnej linii tego, co Europa nazywa wówczas postępem. Na pokładzie parowca płynącego w dół rzeki Kongo towarzyszą mu bantuscy robotnicy oraz Xi Xiao, chiński mistrz tatuażu, a zarazem kat specjalizujący się w lingchi – sztuce cięcia i okaleczania ludzkiego ciała. Xi Xiao widzi przyszłość: wie, jaką potwornością jest kolonizacja, i wie, że pokocha geometrę. „Ciemność” to historia okaleczenia.
Powiązane w narracyjną całość obrazy, działania i dialogi głównych bohaterów składają się w tej książce na sceny, które trudno zapomnieć. Choć są one często makabryczne, to jednocześnie fascynują i przyciągają niczym surrealistyczny, przepełniony groteską magnes. W rzeczy samej właśnie tym - groteską - stało się bowiem w tym świecie bezwartościowe życie przeciętnego mieszkańca Afryki, egzystującego (bo "życiem" tego nazwać nie można) pod butem europejskich kolonistów. Obrazów (nie tylko literackich) z tamtych czasów jest sporo, jednak na ich tle "Ciemność" zapada w pamięć w sposób szczególny.
Wyróżniona licznymi nagrodami książka kanadyjskiego pisarza Paula Kawczaka jest niesamowitą, pełną erotyzmu powieścią przygodową, nawiązującą do „Jądra ciemności” Josepha Conrada. To przesiąknięta realizmem magicznym opera pożądania i bólu, który z północy Europy do serca Afryki spływa jak krwawa łza po obliczu historii.
Tej książki nie sposób zapomnieć. Gorąco polecam!
Słowa Fale, Insignis - dziękuję.
#ciemność #paulkawczak #insignis #słowafale #slowafale #afryka #cosnapolce #bookreview #bookstagram #recenzjaksiazki
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz