Tytuł: Lekcje stoicyzmu (tytuł oryginału: Lessons in Stoicism)
Autor: John Sellars
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 10.11.2021
Liczba stron: 112
Stoicyzm w pigułce.
Czym jest stoicyzm? Czy może on mieć realne zastosowanie w codziennym życiu? John Sellars przekonuje, że tak, a używa do tego argumentów prostych, logicznych i trudnych w swej istocie do obalenia. Ta mała książeczka nosi w sobie wiele mądrości - nie zaszkodzi zatem nie dać się zwieść jej niepozorności, a zamiast tego po prostu ją przeczytać!
Krótki i praktyczny poradnik dla nowoczesnego stoika. Od kilku lat
stoicyzm cieszy się coraz większą popularnością. Ale o co tak naprawdę
chodziło stoikom? By odpowiedzieć na to pytanie, filozof John Sellars na
nowo odczytuje dzieła Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza. Przygląda
się nie tylko pozostawionym przez nich tekstom, ale też ich
codzienności, która pomaga zrozumieć, czego starożytni mogą nauczyć nas
dzisiaj. Na nieco ponad stu stronach Sellars wyjaśnia, jak według
stoików radzić sobie z emocjami, przezwyciężać porażki i w końcu – jak
odnaleźć swoje miejsce w życiu.
Co można doradzić każdemu, kto weźmie do ręki tę lekturę? Przede wszystkim jedno: nie spieszyć się z czytaniem. A wszystko po to, żeby zamiast przebiec oczami po literkach bez większego zrozumienia spróbować na chwilę zwolnić, zastanowić się, pomyśleć. Rozważyć to, co kryje się w tej względnie niewielkiej objętościowo książce - i (najlepiej) dogłębnie to sobie przyswoić.
Zwykło się mawiać – „stoicki spokój”. Laikom w kwestiach filozoficznych być może ten zwrot coś powie, a to ważne, bo – z grubsza – o to właśnie chodzi: o zachowanie pewnego spokoju, umiaru, pogody ducha, o pewne pogodzenie się z losem oraz z tym, na co nie ma się wpływu. Przy jednoczesnym zrozumieniu, że powinnością człowieka jest nie tylko trwać, ale także maksymalnie wykorzystać własne talenty i uzdolnienia dla szeroko pojętego dobra (innych i własnego). Kolejne rozdziały niniejszej książki pełne są ważnych i interesujących przemyśleń w tej materii.
Stoicy zwykli twierdzić, że lepiej nastawić się negatywnie i pozytywnie się zaskoczyć, niż nastawić się na coś pozytywnie i później się rozczarować. Wiele w tych słowach prawdy. Niniejsza książka to potwierdza zarówno swoją treścią, jak również... wyglądem ;) - niewielka objętość jest tutaj bowiem naprawdę złudna, a zawartość ma w sobie naprawdę wielką wartość.
Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.
#lekcjestoicyzmu #johnsellars #czarnaowca #stoicyzm #czytamksiazki #cosnapolce #bookstagram #bookreview #lessonsinstoicism
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz