Tytuł: Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach
Autor: Michał Rusinek, Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Data wydania: 26.01.2022
Liczba stron: 56
Premiera 26 stycznia 2022!
Nazwisko. Nosi je każdy z nas, lecz jaka jest jego geneza? Skąd się ono wzięło i czym jest? Czy nosi ono w sobie jakieś ukryte znaczenie? Na co dzień raczej się nad tym nie zastanawiamy - a może jednak warto to zrobić? Któż bowiem może wiedzieć, co kryje w sobie ta oczywista, bardzo przyziemna cząstka naszych danych osobowych. Odkrywanie tej tajemnicy może być całkiem przyjemną zabawą! I to zwłaszcza dla dzieci!
Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięło się Wasze nazwisko? Być może tak, być może nie, niemniej jednak wgryzienie się w tę tajemnicę (o ile to oczywiście tajemnica - być może posiadacie znakomicie udokumentowane źródła etymologiczne, jak również całą rodzinną historię, i to sięgającą x pokoleń wstecz) może być niesamowicie interesujące. Dzięki niniejszej książce można wciągnąć w tę zabawę także nasze dzieci - i zainteresować je naszą własną, rodzinną historią.
Dzięki tej lekturze dowiemy się o naszych nazwiskach niesamowicie interesujących rzeczy. Najmłodsi - im bowiem dedykowana jest ta książka - dowiedzą się m.in. tego, że bardzo często nazwiska wzięły się od imion przodków (np. Stańczyk od Stanisław, Jędrzejczyk od Andrzej / Jędrzej), od uprawianego przez naszych przodków fachu (np. Kołodziej od profesji polegającej na wytwarzaniu kół), od miejsca zamieszkania (np. Morawiecki - mieszkaniec Moraw, Szlęzak - mieszkaniec Śląska, Podolak - mieszkaniec Podola), a nawet od części ciała, która była u któregoś z naszych przodków charakterystyczna (np. Nochal, Głowiński).
Na kolejnych stronach poznamy także przykłady przydomków i zasad ich tworzenia, a także przykłady nazwisk rzadkich, ciekawych i oryginalnych wraz z ich potencjalnymi źródłami i genezą ich utworzenia. Całość składa się na niezapomnianą i niesamowicie interesującą podróż w przeszłość naszych przodków, a także nas samych!
Co ważne, w podróż tę mogą wyruszyć nasze dzieci, to z myślą o nich powstała bowiem ta lektura. Książka jest ciekawą okazją do zainteresowania dziecka własną rodziną, jej historią i dziejami naszych (nieraz bardzo odległych) przodków. Całość uzupełniają fantastyczne ilustracje autorstwa Joanny Rusinek.
Opis Wydawcy:
Nosi je każdy z nas. Niektórzy swoje bardzo lubią, inni mają dość
wiecznych próśb o przeliterowanie albo powtarzających się pomyłek.
Najczęściej jednak nie poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. A szkoda. Czy wiesz, że w nazwiskach drzemią historie, które mówią wiele o naszych przodkach?
- Kto z nas miał w rodzinie Czecha, a kto piekarza nieudacznika?
- Czyj prapradziad był kowalem, a czyj – sołtysem?
- Jaki ród zapoczątkował przystojniak?
- Kto może podejrzewać swojego przodka o przydeptywanie innym butów?
- A kto być może ma przodków o niezwykle wybuchowej naturze?
By odczytać te historie, potrzeba trochę wiedzy, bo nazwiska bywają też… zagadkowe, nietypowe lub mylące. Wiedzę tę w "Podbipięcie" przedstawia dzieciom Michał Rusinek, niestrudzony detektyw językowy, ilustracje zmalowała zaś Joanna Rusinek. Jak można wnioskować po nazwisku, przodek autora i ilustratorki (czyżby wspólny?), pochodził z Rusi (czyli z terenów dzisiejszej Rosji, Ukrainy lub Białorusi).
Polecam!
Dziękuję Znak Emotikon za egzemplarz recenzencki.
#podbipiętaczylicosiękryjewnazwiskach #nazwiska #historianazwisk #dladzieci #historia #dziejerodziny #poznajemyrodzinę #cosnapolce #bookstagram #booksforkids #bookreview #premiera #przedpremierowo #znakemotikon #michałrusinek #joannarusinek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz