piątek, 8 lipca 2022

Młot na czarownice. Pars Tertia. Malleus Maleficarum - Jacob Sprenger Heinrich Kramer


Tytuł: Młot na czarownice. Pars Tertia. Malleus Maleficarum (tytuł oryginału: Malleus Maleficarum)
Autor: Jacob Sprenger Heinrich Kramer
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 19.04.2022
Liczba stron: 288


Wiedźmy i czary.

Wydane w ubiegłym roku pod wspólnym szyldem "Młot na czarownice. Malleus Maleficarum" dwie pierwsze części legendarnego, średniowiecznego traktatu poświęconego religijnej walce z czarami, wiedźmami i herezją doczekały się niedawno książkowego uzupełnienia pt. "Młot na czarownice. Pars Tertia. Malleus Maleficarum". Tegoroczna publikacja znakomicie uzupełnia całość, dzięki czemu liczące sobie kilka ładnych wieków dzieło średniowiecznej inkwizycji staje się kompletne.


"Młot na czarownice" to średniowieczna, legendarna instrukcja walki z czarownicami, z diabłami oraz z wszelkim plugastwem, które jest w stanie opętać i zniewolić człowieka. To uwspółcześniona pod kątem przekładu, dokładnie ta sama książka, która inspirowała na przestrzeni dziejów kolejne pokolenia inkwizytorów do walki ze złem. Z dzisiejszej perspektywy patrząc są to oczywiście pełne zabobonów bajki, warto jednak poznać książkę-legendę i zrozumieć, co kierowało ludźmi wiary u schyłku średniowiecza.


Książkowe Bestsellery Księgarni Tania Książka to zawsze lektury wyjątkowe, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród czytelników. To tak naprawdę odbiorca określa to, co jest w danej chwili bestsellerem - jak widać popyt na szeroko pojętą tematykę inkwizytorską jest więc spory, niniejsza książka trzyma się bowiem w księgarnianym rankingu popularności całkiem dobrze.


"Młot na czarownice" z dzisiejszej perspektywy patrząc to z jednej strony ciekawostka naukowa, a z drugiej bardzo interesujące świadectwo tego, jak wyglądało codzienne życie zwykłych ludzi w XV wieku, a więc u schyłku średniowiecza. Kramer i Sprenger nie szczędzą nam w tym zakresie opisów przytaczanych wprost, a także możliwych do wychwycenia między wierszami zaprezentowanych na łamach książki historii.


"Pars Tetria", jako uzupełnienie całości, odnosi się przede wszystkim do sposobów prowadzenia procesów wytaczanych osobom parającym się czarami i skalanym herezją. Co ciekawe, według autorów pojęcia herezji (czy też czarów) nie są w każdym z przypadków tożsame i istnieje co najmniej kilkanaście sposobów rozgraniczenia, co jest herezją, a co np. jedynie odstępstwem od wiary. Prócz formalnych opisów śledczej i procesowej działalności inkwizycji zyskujemy zatem solidne podstawy teoretyczne działalności tejże instytucji.


Interesujące są także opisy prowadzenia przesłuchań (które na łamach książki nie są wcale tak sadystyczne i drastyczne, jak można by sądzić) oraz przytoczone, oficjalne przepisy, według których należy formułować zarzuty oraz wyroki sądu biskupiego lub świeckiego (lub ich obu naraz, jeśli obradują wspólnie - takie przypadki także istniały). Książka jest istną kopalnią informacji w tym zakresie.


Lektura jest szalenie interesująca - i to nawet jeśli zaprezentowane w niej treści odnoszą się do pełnych zabobonów bajek i ze współczesnego punktu widzenia są to zwyczajne głupoty. Ludzie w XV, czy w XVI wieku autentycznie w te rzeczy wierzyli, taki był stan ówczesnego poziomu zrozumienia świata. Poznanie go to ciekawe doświadczenie.


Raz jeszcze zapraszam do działu "Bestsellery" Księgarni Tania Książka.

Polecam także pierwszą część inkwizytorskiego traktatu!: https://cosnapolce.blogspot.com/2021/09/mot-na-czarownice-malleus-maleficarum.html

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiążka.pl


#bloggujezTK #taniaksiążka #młotnaczarownice #parstetria #malleusmaleficarum #czary #egzorcyzmy #inkwizycja #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #bookreview #recommendedbooks #cosnapolce












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz