Tytuł: Ja i moje ADHD. 60 ćwiczeń, które pomogą dziecku w samoregulacji, koncentracji i odnoszeniu sukcesów
Autor: Kelli Miller
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Data wydania: 13.05.2022
Liczba stron: 144
Odczarować ADHD.
ADHD to problem, z którym boryka się bardzo wiele dzieci. Nie jest to co prawda coś, z czym nie można normalnie żyć, jednak nie da się zaprzeczyć, że owa dolegliwość wymiernie wpływa na postrzeganie przez otoczenie, na funkcjonowanie w społeczeństwie, a w końcu na dziecięcą samoocenę, która jest szalenie ważna i istotna. Czy istnieje sposób (lub sposoby) na to, aby zrobić coś, co pomoże dziecku z taką przypadłością? I czy istnieją sposoby lub ćwiczenia, które dziecko samo może (oczywiści przy pomocy dorosłych) stosować na co dzień tak, aby funkcjonować lepiej? Okazuje się, że tak. Spróbuje nas do tego przekonać autorka niniejszej książki, Kelli Miller, która - uwaga! - sama jest matką dwóch wspaniałych dzieci, u których zdiagnozowano ADHD.
Na początek, dla nie do końca wtajemniczonych, trochę teoretycznych konkretów. ADHD to zaburzenie klasyfikowane jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi lub z brakiem koncentracji uwagi, które objawia się najczęściej rozproszoną koncentracją (lub jej brakiem), a także sporą impulsywnością, wywołaną przez zaburzenie neurologicznie pojmowanych funkcji hamujących organizmu. Osoby dotknięte zaburzeniami z grupy ADHD często wykazują się brakiem wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego, tendencją do przechodzenia od jednej aktywności do drugiej bez ukończenia żadnej z nich oraz zdezorganizowaną, słabo kontrolowaną, i/lub nadmierną aktywnością. W każdym z tych przypadków ADHD jest bezdyskusyjnie problemem, który stanowi realną przeszkodę w normalnym, prawidłowym i codziennym funkcjonowaniu osób, które są nim dotknięte.
Z ADHD można jednak sobie poradzić. Być może nie jest możliwe całkowite pozbycie się towarzyszących mu objawów, jednak realne i w zasięgu każdego jest z całą pewnością takie opanowanie problemu, aby móc efektywnie funkcjonować. Przekonuje o tym autorka książki, Kelli Miller.
Na lekturę składa się przede wszystkim praktyczna strona całego zagadnienia, a więc ćwiczenia. Miller zamieściła ich w książce 60, a pogrupowano je w kategorie, które odpowiadają ważnym sferom codziennego życia osób z ADHD. Znajdziemy tu zatem ćwiczenia z zakresu poznania istoty problemu przez osoby dotknięte ADHD, zadania dotyczące kształtowania świadomości swoich słabych i mocnych stron (nad którymi można w efekcie pracować), studium radzenia sobie z emocjami, ćwiczenia z zakresu koncentracji, samokontroli, układania codziennego planu zajęć i utrwalania pozytywnie pojętej (bo stabilnej) rutyny, a także ćwiczenia dotyczące takich sfer społecznych jak przyjaźń, skuteczna komunikacja, a także sposoby na uskutecznienie rzeczy dotyczących codziennego, długofalowego działania, jak choćby efektywna edukacja w szkole.
Książki takie jak ta są bardzo ważne. Z jednej strony wymiernie mogą one pomóc każdemu, kto boryka się z omawianym tutaj problemem. Świadomość tego, że ktoś to wszystko rozumie i jest w stanie podać pełną dobrych rozwiązań, pomocną dłoń, może być dla każdego z ADHD nieoceniona - a właśnie coś takiego ma na łamach książki miejsce. Nie sposób także przecenić psychologicznego znaczenia tego, że możliwe jest w efekcie praktyczne zastosowanie czegoś, co jest sprawdzone i pomaga - to tylko i wyłącznie buduje pewność siebie (tak często umniejszoną!) i może przyczynić się do polepszenia sytuacji czytelnika dotkniętego problemem.
Z drugiej strony - nie sposób nie docenić edukującej roli względem takich lektur, jak m.in. właśnie ta. Wszak nawet jeśli nie jesteś dotknięty ADHD (które, jak każdą inną tego rodzaju przypadłość, wolę nazywać "problemem", a nie "chorobą" - w końcu jest to tylko "coś", z czym trzeba sobie poradzić i jest to jak najbardziej możliwe; słowo "choroba" brzmi tutaj brzydko i szufladkująco), a jednak przeczytasz tę książkę, to sporo zrozumiesz. A społeczna świadomość tego rodzaju problemów, choć coraz większa, to jednak wciąż jest zbyt niska. W związku z tym każdy - nieco bardziej po lekturze uświadomiony czytelnik - to jeszcze jeden plus; a tych nigdy nie jest zbyt wiele.
GWP - dziękuję.
#jaimojeADHD #ADHD #kellimiller #gwp #gwpdladzieci #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #dladzieci #ksiazkidladzieci #wewnatrzinazewnatrz #booksforkids #bookstagram #bookstagramkids #bookreview #recommendedbooks #samoregulacja #koncentracja #sukces
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz