poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Woda. Chlupiące historie, które bawią i uczą - Susanne Orosz, Meike Töpperwien


Autor: Susanne Orosz, Meike Töpperwien
Wydawnictwo: Czarna Owca, ToTamto
Data wydania: 13.07.2022
Liczba stron: 136


Wszystko o wodzie.

Imprint literacki ToTamto przypomniał się w ostatnim czasie za sprawą dedykowanej młodym czytelnikom książki o... wodzie :) A konkretniej o wszystkim, co jest i może być z wodą związane - począwszy od jej obiegu w przyrodzie, poprzez jej rolę w naszym ciele, na sprawach związanych z szeroko pojętą ekologią kończąc. To bardzo dobra lektura do podsunięcia każdemu dziecku, które chcielibyśmy zacząć wprowadzać na wyższy poziom świadomości dotyczącej otaczającego je świata.


Woda jest ważna - to wiemy wszyscy. Jednak dla kilkulatka (książka dedykowana jest dzieciom w wieku lat 6-8) ona po prostu jest i... tyle. Kilkulatek nie ma z reguły żadnych związanych z tym faktem refleksji. A to bardzo dobry wiek i moment na to, aby zacząć uczyć najmłodszych szanowania przyrody, podstaw ekologii i najważniejszych elementów świadomości klimatycznej. Dlaczego więc nie zacząć właśnie od wody? :)

Na książkę składa się 18 historii, z których każda dotyczy - jak obiecuje podtytuł - chlupiących historii. I w pełni zgadzam się z dalszą częścią wspomnianego podtytułu, albowiem wszystkie te opowieści rzeczywiście bawią i uczą. A czego uczą? Przede wszystkim podstaw wiedzy o tym, czym jest woda i jak szalenie ważną pełni ona rolę w naszym codziennym życiu.


W ramach przytoczonych opowieści dowiemy się ile wody znajduje się w ludzkim ciele, na czym polega obieg wody w przyrodzie, w jaki sposób woda w morzach zostaje zanieczyszczona (i co to oznacza dla całej przyrody), a także dowiemy się, dlaczego łzy są słone, czym zajmują się flisacy, jak wykopać studnię oraz w jaki sposób działają elektrownie wodne i dlaczego w jednych rejonach świata wody jest mniej, a w innych więcej.

Wszystko to są bardzo mądre i wartościowe historie, które mogą dać dziecku pewien podstawowy ogląd sytuacji w kwestiach przyrodniczych, klimatycznych i ekologicznych. Świadomość tych spraw dobrze jest budować w dziecięcej świadomości jak najszybciej: wiek 6-8 lat wydaje się być dobrym momentem, a taka jest z założenia dziecięca grupa docelowa odbiorców.


Warto dodać, że książkę napisano prostym, niezwykle przystępnym językiem, a zaprezentowane na jej łamach treści uzupełniono dodatkowo znakomitymi ilustracjami, których twórcą jest Meike Töpperwien. Całość prezentuje się fantastycznie i może być bardzo dobrym uzupełnieniem treści, które dzieci przyswajają pod koniec edukacji przedszkolnej i na początku edukacyjnej przygody w podstawówce. Co jednak ważniejsze, książki takie jak "Woda" są w stanie dokonać o wiele więcej - mogą przyczynić się do zbudowania i wzmocnienia w dziecięcych nawykach pewnej wrażliwości i świadomości tego, jak istotne jest szanowanie wspominanej tu na każdym kroku wody, a przez to - całej przyrody. Na tego rodzaju nauki nigdy nie jest zbyt wcześnie.

Z opisu Wydawcy:
Celem publikacji jest pobudzenie zainteresowania problematyką wody i przekazanie informacji w pouczającej, ale lekkiej formie. Opowieści zawarte w tej wartościowej książce pokazują, jak ważny dla ludzi, zwierząt i przyrody jest błękitny żywioł. I że zajmowanie się nim przysparza mnóstwa radości.

Czarna OwcaToTamto- dziękuję.

#woda #chlupiącehistoriektóeucząibawią #przyroda #natura #ekologia #klimat #totamto #czarnaowca #dladzieci #ksiazkidladzieci #forkids #booksforkids #cosnapolce #bookstagram #bookreview #bookstagramkids #bookstagrampolska #recommendedbooks












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz