Autor: Donald Robertson
Wydawnictwo: Onepress
Data wydania: 08.11.2022
Liczba stron: 296
Ponadczasowe mądrości.
Marka Aureliusza zwie się często cesarzem-filozofem. Wiele w tym prawdy,
albowiem ten rzymski cesarz wiele czasu poświęcał sprawom duchowym i
filozoficznemu spojrzeniu na świat oraz na ludzkie życie. Hołdował on stoicyzmowi, który także dziś ma wielką rację bytu i jest postawą, która w dużym stopniu może uodpornić każdego z nas na trudy codzienności. O tym, w jaki sposób stoicyzm może być praktykowany w dzisiejszych czasach dowiemy się z książki "Myśl jak rzymski cesarz. Praktykuj stoicyzm Marka Aureliusza".
Zwykło się mawiać – „stoicki spokój”. Laikom w kwestiach filozoficznych być może ten zwrot coś powie, a to ważne, bo – z grubsza – o to właśnie chodzi: o zachowanie pewnego spokoju, umiaru, pogody ducha, o pewne pogodzenie się z losem oraz z tym, na co nie ma się wpływu. Przy jednoczesnym zrozumieniu, że powinnością człowieka jest nie tylko trwać, ale także maksymalnie wykorzystać własne talenty i uzdolnienia dla szeroko pojętego dobra (innych i własnego). Kolejne rozdziały niniejszej książki pełne są ważnych i interesujących przemyśleń w tej materii.
Sprowadzają się one w dużej mierze do dylematu w kwestii aktualności proponowanej, stoickiej postawy. Myślicie, że kiedyś żyło się prościej i spokojniej, niż dziś? Absolutnie nie.
Ludzkie problemy w swojej naturze się nie zmieniają, jedynie przybierają
coraz to nowsze formy. Nie można tego zmienić, ale można podejść do tej
kwestii tak jak wybitni starożytni myśliciele: żyć w zgodzie z
filozofią stoicką, przezwyciężać własną irracjonalność i praktykować
ćwiczenia duchowe, które są nadal aktualne i pomocne. Tylko w jaki
sposób kształtować swoje cnoty dziś, kiedy świat wydaje się
niezrozumiały i bardziej skomplikowany niż kiedykolwiek wcześniej?
Wszystkie opisane wyżej założenia są w porządku. Mają w sobie niezaprzeczalną wartość. Jeśli się nad tym na spokojnie zastanowić, to już sama logika podpowiada, że w tym wszystkim jest sens. Czyż bowiem nie jest lepiej być przygotowanym na najgorsze i być miło zaskoczonym, niż myśleć tylko i wyłącznie pozytywnie i doznać zawodu? Odpowiedź jest chyba oczywista. Podobnie jak oczywista jest słuszność twierdzenia, że każdorazowo lepiej jest działać posiadając świadomość ewentualnej porażki, niż nie zrobić ze strachu nic.
Marek Aureliusz w trakcie swojego panowania musiał sprostać olbrzymim
wyzwaniom, a otaczała go atmosfera pełna wrogości. Jednak dzięki pokorze
wykształcił w sobie poczucie siły i sprawczości. Ta książka pozwoli nam poznać poglądy tego władcy ― dzięki temu zrozumiemy, że ten cesarz rzymski, tak jak i my, doświadczał
okrucieństwa świata. Dowiemy się również, w jaki sposób kształtował
siebie jako stoika. Dzięki lekturze nauczymy się stawiać czoła przeciwnościom losu,
pokonywać swój gniew, opanowywać pragnienia, doświadczać radości
czerpanej ze zdrowych źródeł, z godnością znosić ból i choroby, okazywać
odwagę, radzić sobie ze stratą, a może nawet konfrontować się z własną
śmiertelnością - i przy tym pozostawać niewzruszonym.
Sam Marek Aureliusz – jako postać historyczna – jest trochę żywym świadectwem wyznawanych przezeń wartości… Ciągle próbował ulepszyć zarządzane przez siebie imperium, jednak los nie oszczędził i jemu i Rzymowi szeregu wojen, w trakcie których zginęły tysiące ludzkich istnień. Wraz z większością dzieci Marka Aureliusza włącznie. Sam cesarz zmarł w trakcie jednej z epidemii, które szalały po rzymskim imperium za jego panowania. Pomimo tego wszystkiego – ciągłych wojen, śmierci najbliższych, czy wreszcie choroby, która go powaliła – Marek Aureliusz do końca zachował pogodę ducha, wiarę w wyznawane przez siebie zasady, wartości, a także niewzruszone stanowisko w kwestii tego, co jest ważne dla człowieka, co jest jego powinnością, a co jego prawem. Dorobek ten po dziś dzień pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń – i to pomimo upływu nieomal dwóch tysiącleci od śmierci rzymskiego cesarza. Dobrze jest móc z niego wciąż korzystać, także za sprawą niniejszej książki.
Onepress - dziękuję.
#myśljakrzymskicesarz #praktykujstoicyzmmarkaaureliusza #donaldrobertson #onepress #cosnapolce #dobraksiazka #stoicyzm #marekaureliusz #filozofia #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz