wtorek, 4 kwietnia 2023

Emocjonalne dziedzictwo. Terapeutka, pacjenci i spuścizna traumy - Galit Atlas


Autor: Galit Atlas
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 22.02.2023
Liczba stron: 248


Pamięć i trauma.

Na to, co kształtuje nas jako ludzi, wpływa bardzo wiele czynników. Można wśród nich z całą pewnością wymienić nasze wychowanie oraz pamięć o tym, jakie były nasze wzorce osobowe - a więc głównie rodzice (oraz inne dorosłe osoby, które czegoś istotnego nas nauczyły). Człowiek ma jednak to do siebie, że przejmuje od swych wzorców nie tylko to, co dobre i konstruktywne, ale także to, co jest potencjalnie złe i destrukcyjne. Wspomnienia i pamięć o tym, czego się od kogoś nauczyliśmy, często jest obarczona traumą lub emocjonalnym bagażem, z którym trzeba się jakoś uporać, aby móc nauczyć się prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu. Ale jak to zrobić? Tego dowiemy się z książki pt. Emocjonalne dziedzictwo. Terapeutka, pacjenci i spuścizna traumy.


Czy tego chcemy, czy nie, za sprawą wspomnień i pamięci wciąż żyją w nas ludzie, których kochamy i którzy nas wychowywali. Doświadczamy ich emocjonalnego cierpienia i śnimy ich wspomnienia, a wszystko to kształtuje nasze życie w nie zawsze uświadomiony sposób. Książka pt. "Emocjonalne dziedzictwo" opowiada o rodzinnych sekretach, które prześladują nas niczym upiory przeszłości i nie pozwalają nam żyć pełnią życia oraz przyczyniają się do powstawania przepaści między tym, czego pragniemy, a tym, co możemy osiągnąć.

Dr Galit Atlas łączy historie swych pacjentów, własne doświadczenia oraz dziesięciolecia badań, by pomóc nam odszukać zależności między życiowymi problemami a emocjonalnym dziedzictwem, które dźwiga każdy z nas. Tylko dzięki podążaniu śladami duchów przeszłości możemy zmienić nasze przeznaczenie.


Najpierw należałoby jednak uporać się z tym, co te duchy przeszłości do nas "mówią". A często wiąże się to z jakiegoś rodzaju traumą. Atlas wyróżnia wśród zgubnych skutków traumy takie zjawiska jak permanentne poczucie wstydu u dorosłego już człowieka, towarzyszący mu na co dzień stres, skłonność do wycofywania się z relacji międzyludzkich, niewłaściwe ich nawiązywanie, strategię odwrotu i ucieczki w sytuacjach trudnych, wymagających działania. Dziecko przeżywające traumę może jako dorosły wycofywać się, uciekać od problemów i mieć poczucie, że nie jest w stanie im sprostać. W oczywisty sposób wiąże się to z brakiem właściwych wzorców z czasów dzieciństwa (przede wszystkim emocjonalnych), a skutkuje tym, że jako dorośli... po prostu nie wiemy jak w sposób właściwy funkcjonować. To bardzo istotny problem, z którym boryka się bardzo wielu dorosłych.

Książka jest także fantastyczna pod kątem "wyłożenia kawy na ławę" jeśli chodzi o studium ludzkiej pamięci jako takiej (a także tego, co ta pamięć jest zdolna przenosić). Atlas opisuje jej rodzaje, sfery którym konkretne rodzaje pamięci odpowiadają, skupia się także na przedstawieniu mechanizmów pamięciowych i sposobów funkcjonowania ludzkiego organizmu na różnych etapach radzenia sobie z traumą - z poziomu pamięci i własnych przeżyć, które wymagają pewnego przepracowania. To bardzo ważny element książki, który warto podkreślić.


Z bagażem emocjonalnym i dotyczącym go dziedzictwem, chcemy tego czy nie, trzeba się zawsze jakoś uporać. Często nie jest to proste i może minąć sporo czasu, aż nauczymy się żyć z tym, co tkwi w naszej pamięci i co nas w związku z tym "mentalnie uwiera". Książki takie jak ta pozwalają trochę się z tymi problemami oswoić, a autorzy tacy jak Atlas wskazują nam właściwą drogę do przepracowania tego, co wymaga na poruszonych płaszczyznach uwagi.

Czarna Owca - dziękuję.

#emocjonalnedziedzictwo #trauma #galitatlas #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #recommendedbooks #bookreview #bookreviewpoland #instabooks #instabookspoland #dobraksiazka #czytamksiazki 












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz