niedziela, 23 kwietnia 2023

Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju - Kinga Jesman


Autor: Kinga Jesman
Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 14.03.2023
Liczba stron: 208


Obraz Dubaju.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i ich perła w koronie, Dubaj, jawią się jako piękny raj na ziemi, a jednocześnie fantastyczne miejsce do życia. Zwłaszcza dla tych, którzy nie narzekają na brak pieniędzy. Ile prawdy jest w tym obrazku prosto z pocztówki? Możemy przekonać się o tym za sprawą najnowszej książki Kingi Jesman pt. Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju.


Dubaj. Największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jedno ze światowych centrów finansowych i popularny kierunek turystyczny. Większość mieszkańców tej pełnej kontrastów arabskiej metropolii stanowią przybysze z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Aż jedna czwarta dubajczyków ma korzenie irańskie. Oczywiście, jest tu także wielu ekspatów, specjalistów, którzy przyjeżdżają do Dubaju na kilka, kilkanaście lat, skuszeni ofertami dobrze płatnej pracy.

Często znajdziemy wśród nich kobiety. I, o dziwo, w tym arabskim mieście kontrastów znajdują one swoje miejsce. Piszę o dziwo, albowiem pierwsze skojarzenie po połączeniu w myślach świata arabskiego i kobiet to traktowanie kogoś przez pryzmat religii i fundamentalizmu, który z prawami kobiet nie ma nic wspólnego. Okazuje się, że w Dubaju istnieje od tej reguły wyjątek - i potwierdza go własnym przykładem autorka tej książki.


Jesman mieszka w Dubaju od dekady i przez ten czas nawiązała liczne kontakty, a nawet przyjaźnie z wiarygodnymi świadkami dubajskiej rzeczywistości, a mowa o kobietach. I to o kobietach z różnych stron świata, których zdanie o tamtejszych realiach zdaje się być nad wyraz prawdziwe. Kinga Jesman prezentuje nam ich portrety, a są to profile silnych, niezależnych kobiet, które wcale nie jęczą pod islamskim butem, ale są ważną częścią tamtejszego społeczeństwa.


Wnioski po lekturze nasuwają się dwojakie. Po pierwsze podróże na pewno kształcą i ta książka zdecydowanie to potwierdza (nawet jeśli wizytujemy Dubaj jedynie za sprawą tej lektury). Książka jest potwierdzeniem zasady, zgodnie z którą nie warto oceniać czegoś przez pryzmat stereotypów i obiegowych opinii - książkowy Dubaj odmalowany za sprawą autentycznych relacji to zupełnie inne miejsce, niż można byłoby sądzić.

Drugi wniosek i zarazem refleksja to potwierdzenie pewnego książkowego trendu, a mowa o szalenie częstym ostatnio stawianiu kobiecych postaci na szeroko pojętym piedestale. Taki jest bowiem wydźwięk tej lektury: kobieta może, potrafi, nie jest gorsza od mężczyzny. Z jednej strony to bardzo budujące wnioski, jednak wydaje się, że autorka trochę przesadza z nagminnym (czynionym wprost i w formie zawoalowanej) podkreślaniem tej tezy, w efekcie czego lektura chwilami jest irytująca. To ciągłe feminizowanie (nie przeczę - często słuszne) jest do znudzenia podkreślane i powtarzane niczym zdarta płyta... Pełno tego wokół nas na co dzień, w tej książce też się to powtarza - trochę tego bombardowania tutaj zbyt wiele...


Poza tym odczucia płynące z lektury są bardzo pozytywne. Dubaj i jego kobiety potrafią być źródłem pięknych, ciekawych opowieści, które są w stanie zaczarować niczym prawdziwa baśń z tysiąca i jednej nocy.

Autorka tej niezwykłej książki, Kinga Jesman, mieszka w Dubaju od ponad dekady. Tu spotkała miłość swojego życia, założyła rodzinę, tu pracuje i nawiązuje przyjaźnie z kobietami wielu narodowości, o rozmaitym statusie i w różnych sytuacjach życiowych. Ich historie, obserwowane przez autorkę osobiście, jak również opowiedziane jej przy filiżance mocnej kawy, stały się kanwą książki o mieszkankach tego pustynnego miasta ― warto je poznać.

Editio - dzięki!

#wojowniczkiboginieksiężniczki #kingajesman #editio #wydawnictwoeditio #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz