niedziela, 17 listopada 2024

Samowspółczucie. Poradnik dla dzieci - Amy C. Balentine, Lorraine M. Hobbs


Autor: Amy C. Balentine, Lorraine M. Hobbs
Data wydania: 19.06.2024
Liczba stron: 188


Być własnym przyjacielem.

Wyobraźmy sobie, że mamy obok siebie swojego najlepszego przyjaciela. Przyjaciela, który przeżywa trudne chwile, zrobił coś, czego żałuje, stoi w obliczu poważnego wyzwania albo boryka się z jakimś problemem. Okazujemy mu wyrozumiałość, troskę, współczucie, życzliwość. Staramy się być jego sprzymierzeńcem. Nie krytykujemy, nie oceniamy go - zamiast tego po prostu jesteśmy blisko niego. A teraz wyobraźmy sobie, że to my jesteśmy swoim najlepszym przyjacielem. Do tego właśnie sprowadza się idea samowspółczucia, która jest równie ważna (o ile nie ważniejsza!) w przypadku dzieci, niż dorosłych. O tym, jak wdrożyć w czym ową ideę dowiemy się z bardzo mądrej lektury zatytułowanej "Samowspółczucie. Poradnik dla dzieci".


Samowspółczucie oznacza okazywanie sobie troski w sytuacjach, w których najbardziej tego potrzebujemy. Jest jak przyjaciel, który motywuje nas do działania, a gdy poniesiemy porażkę, wspiera nas i pomaga ruszyć dalej. Stanowi podstawowy budulec odporności psychicznej i dobrego samopoczucia, co w przypadku dzieci jest szczególnie ważne. Badania wykazały bowiem, że samowspółczucie pomaga zmniejszyć lęk, zamartwianie się i stres. Z kolei uważność ułatwia skupienie uwagi na tym, co dzieje się tu i teraz, a także sprzyja wyciszeniu umysłu i zmniejszeniu liczby negatywnych myśli.


Liczne badania nad samowspółczuciem wykazały, jak bardzo jest ono korzystne dla naszego dobrostanu - przede wszystkim ma to zastosowanie w przypadku dzieci! Ten oparty na wiedzy naukowej poradnik pokazuje, krok po kroku, jak uwolnić się od surowych osądów i niemożliwych do spełnienia standardów (którym sami siebie, często niepotrzebnie, poddajemy) w celu pielęgnowania naszego dobrego samopoczucia. Samowspółczucie koncentruje się na cieple, aby dzieci okazywały samym sobie życzliwość, wsparcie i akceptację. W połączeniu z uważną świadomością owo ciepło pomaga im radzić sobie w trudnych sytuacjach i regulować emocje.


Kluczem jest zatem empatia oraz wyczulenie na to, co podpowiada dzieciom ich własne wnętrze. Ktoś mógłby powiedzieć: "to dziecko, co ono może wiedzieć" - takie podejście to olbrzymi błąd! Każdy młody człowiek odczuwa, czuje i ma swój zestaw stopniowo wzbogacanych w czasie przemyśleń, z których kształtują się w późniejszym czasie przekonania o życiu, świecie, ludziach oraz o samym sobie. Ukierunkowanie na uwagę względem samego siebie to bardzo ważny, właściwy krok, dzięki któremu nasze dziecko będzie w stanie poznać bogactwo własnego wnętrza i w efekcie właściwie się rozwijać.

Książka bazuje na sześciotygodniowym internetowym programie uważnego samowspółczucia dla dzieci i ich opiekunów „A friend in me”, którego autorkami są Lorraine M. Hobbs i Amy C. Balentine. Stanowi on zmodyfikowaną wersję programu dla nastolatków „Mindful self-compassion for teens”, jedynej autoryzowanej adaptacji programu dla dorosłych „Mindful self-compassion” autorstwa Chrisa Germera i Kristin Neff.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#samowspółczucie #poradnikdladzieci #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland #gwpdladzieci











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz