sobota, 30 marca 2019

Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca - Temple Grandin


Tytuł: Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca (tytuł oryginału: Calling All Minds: How To Think and Create Like an Inventor)
Autor: Temple Grandin
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 28.11.2018r.
Liczba stron: 248



Coś dla szarych komórek!

A teraz będzie coś, przy czym nie sposób będzie się nudzić :) Oto bowiem książka łącząca w jedno coś dla majsterkowiczów (zarówno amatorów jak i dla bardziej zaawansowanych), coś dla wszystkich ciekawych sposobu powstania rozmaitych wynalazków, jak również coś dla każdego, kto żądny jest informacji dotyczących biografii wynalazców (tych bardziej i mniej znanych) oraz ciekawostek na temat patentowania, procesu twórczego oraz wszelakich szczegółów technicznych dzieł, które wyszły z rąk swoich twórców :)

Na wstępie zacznę może od tego, że główną myślą przewodnią autorki, Temple Grandin, jest nie tylko zarażenie czytelnika swoją ciekawością świata, ale ważny jest tutaj także właściwy przekaz książki, którym jest: nigdy się poddawaj, dociekaj i próbuj na wszelkie możliwe sposoby oraz na przekór wszystkim przeszkodom! :) Wymiar tego przekazu nabiera jeszcze większej mocy kiedy dowiemy się, że autorka – wykształcony naukowiec; doktor zootechniki, profesor na Colorado State University – to wysokofunkcjonujący autysta (!). Jak widać posiadanie na co dzień swojego problemu (z którym trzeba się nieustannie borykać) wcale nie jest przeszkodą do tego, żeby nie tylko coś w życiu osiągnąć, stać się autorytetem, ale także można pomimo tego codziennego problemu skutecznie inspirować innych. Budujące? :)

„Rozwiń swoją wyobraźnię…” to świetna prowokacja do tego, żeby zacząć samemu kombinować z wszelkiego rodzaju konstrukcjami :) Zarówno tymi mniej, jak i bardziej skomplikowanymi. Na kolejnych stronach – poza notkami biograficznymi twórców oraz ciekawostkami dotyczącymi wszelakich wynalazków – znajdziemy schematy, modele i instrukcje prowadzące za rękę, krok po kroku do tego, żeby zbudować / skonstruować samemu np. amatorski helikopter, efektywnie latający latawiec, czy kalejdoskop :) Przykładów i inspiracji znajdziemy w książce mnóstwo – i to o różnych poziomach trudności, od banalnego samolotu z papieru (to akurat troszkę trywialny przykład, ale zamieszczony w książce został), aż do Pokoju Amesa (rodzaj pomieszczenia, w którym dzięki specyficznemu układowi i konstrukcji ścian powstają złudzenia optyczne; coś takiego wykorzystano np. w filmowej trylogii „Władca Pierścieni” w celu ukazania różnic wzrostu bohaterów – ta konstrukcja to już naprawdę wyższa szkoła jazdy, aczkolwiek konstrukcja ta jest… jak najbardziej wykonalna :) ).


Same notki biograficzne autorów i dygresje dotyczące genezy różnych zjawisk i wynalazków również są niesamowicie ciekawe :) Na poszczególnych stronach dowiemy się np. jak wygląda proces patentowania wynalazków, czy też informacje o tym co można opatentować, a czego nie. Można się także dowiedzieć interesujących rzeczy z dziedzin fizyki, inżynierii, mechaniki i szeroko pojętej nauki, jak np. tego, dlaczego i jak działają rzepy w butach, co sprawia że latawiec rzeczywiście lata, czy też czemu należy zawdzięczać wygląd płatków śniegu :) Jesteście ciekawi? ;) – jeśli tak, to zapraszam do lektury :)

Niniejsza książka to pozycja, o której można by wiele mówić, ale zdecydowanie lepiej jest ją samemu przeczytać – i zastosować zdobytą wiedzę w praktyce! Dodatkowy atut zawartych na kolejnych stronach przykładów jest zaś taki, że możemy się pobawić i zainspirować sami, ale możemy także zrobić to wspólnie z własnymi dziećmi – pomyślcie tylko, ile będzie frajdy ze zrobienia we dwójkę z dzieckiem domowego helikoptera, czy latawca :) Jak dla mnie – bomba!

Gorąco polecam :) Naprawdę warto sięgnąć i – jak sugeruje tytuł – porozwijać trochę wyobraźnię (i to nie tylko własną! :) ).

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz