piątek, 21 października 2022

Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć - Edith Eva Eger


Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 28.09.2022
Liczba stron: 392


Piekło i jasność.

Czy można przetrwać piekło i mimo to odnaleźć siebie? Czy człowiek, który widział wszystko, co najgorsze, może jeszcze normalnie funkcjonować? Wydawałoby się, że to skrajnie trudne lub wręcz niemożliwe - zwłaszcza jeśli mając na myśli "najgorsze" mówimy o Holocauście - a jednak... niektórym się to udaje. I ci nieliczni potrafią później pomagać innym. Dowodem na prawdę tych słów jest przykład Edith Eger - wywiezionej do Auschwitz nastolatki, która cudem uniknęła unicestwienia, a po latach stała się cenionym psychologiem pomagającym innym w zmaganiach z własnymi problemami. Jej historię poznamy w książce "Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć".


W 1944 roku szesnastoletnia Edith Eger została wywieziona do Auschwitz. Przetrwała, bo doktor Józef Mengele lubił patrzeć na jej taniec. Gdy obóz został w końcu wyzwolony, Edith, u skraju sił, została wyciągnięta ze stosu ciał...

Dziś autorka dzieli się swoimi doświadczeniami z okresu Holokaustu i jest uznaną na świecie psycholożką. Wśród jej pacjentów znajdują się ofiary przemocy i żołnierze cierpiący na zespół stresu pourazowego. Doktor Eger wyjaśnia, czemu umysł może stać się naszym więzieniem i pokazuje, jak możemy dokonać wyboru wolności.


"Wybór" zawiera w sobie siłę przekazu "Człowieka w poszukiwaniu sensu" Viktora E. Frankla, jest jednak książką zupełnie wyjątkową. Zmienia podejście do życia. Ciepła, pełna empatii i nieskończenie mądra, stanowi głęboką analizę ludzkiej duszy i jej zdolności do uzdrowienia.


Wielką siłą tej książki jest złączenie w całość mroku i światłości, które wynika z połączonych na jej łamach opisów obozowego piekła oraz dalszych losów Eger, które są wielkim świadectwem nadziei oraz dowodem na to, że tkwiąca w człowieku siła i wola życia są w stanie - mimo wszystko - zatriumfować i wydać plon, z którego mogą później korzystać inni.


Losy Eger to po części świadectwo przerażającej, historycznej prawdy (która skupiając się w tym przypadku na losach jednostki pokazuje, jak w soczewce, los milionów), a po części jest to dowód na to, że MOŻNA. Słowo "można" jest tutaj tak naprawdę kluczem do całej historii, albowiem płynąca z niej nauka potwierdza, że MOŻNA przetrwać piekło i pozostać człowiekiem, MOŻNA spróbować poukładać samego siebie w jedną całość z porozbijanych kawałków i wreszcie MOŻNA wykuć z przerażających doświadczeń pewną tarczę, za sprawą których MOŻNA osłonić innych przed ich własnym, indywidualnym piekłem. Krótko mówiąc - wbrew wszystkiemu jednak MOŻNA... To pocieszająca myśl.

Czarna Owca - dziękuję.

#wybor #przetrwacniewyobrazalneizyc #edithevaeger #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #piekło #holocaust #auschwitz #nadzieja #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz