sobota, 25 marca 2023

Samookaleczenia nastolatków. Uwolnij się od destrukcyjnych zachowań dzięki technikom terapii DBT - Sheri Van Dijk

Autor: Sheri Van Dijk 
Data wydania: 23.11.2022
Liczba stron: 184


Skrzywdzić samego siebie.

Samookaleczenia to trudny temat i problem dotykający wielu osób nie potrafiących poradzić sobie z natłokiem przytłaczających emocji. Szczególnie trudny wymiar zjawisko to przybiera w przypadku nastolatków - młody wiek obfituje wszak w sytuacje stresujące oraz w natłok myśli i odczuć, mogących złożyć się na trudną do ogarnięcia mieszankę wybuchową. Jak opanować to destrukcyjne zachowanie i wrócić na właściwe tory, w których przestajemy samych siebie krzywdzić? Tego dowiemy się z najnowszej książki Sheri Van Dijk.


Krzywdzenie samego siebie w wymiarze fizycznym bardzo często oznacza, że dana osoba nie radzi sobie z natłokiem wewnętrznych przeżyć. Odczuwa ból, którego nie jest stanie opanować i szuka w efekcie sposobu na zamanifestowanie własnej niemocy. Często zdarza się, że owa niemoc połączona jest z negatywną samooceną, czego skutkiem jest niechęć do samego siebie i chęć ukarania się. To najprostszy schemat sytuacji, w której podejmuje się decyzję o tym, aby wyrządzić sobie fizyczną krzywdę w ramach "kary" za to, że z czymś sobie nie radzimy.

Samookaleczanie świadczy przede wszystkim o tym, że przeżywa się intensywne, trudne do zniesienia, bardzo nieprzyjemne emocje, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Ranienie ciała pozwala dać tym emocjom upust. Są one o tyle destrukcyjne, że dają poczucie, iż jest się do niczego, że nie radzimy sobie z życiem lub że samego siebie nienawidzimy. Samookaleczenia mogą być spowodowane przez niszczycielską mieszankę rozpaczy, wstydu, smutku, lęku, gniewu i poczucie winy (lecz nie tylko).


Niezależnie od powodu prawda jest taka, że samookaleczanie jest destrukcyjnym – i mogącym prowadzić do śmierci – sposobem radzenia sobie z bólem emocjonalnym. Jakaś część nas rozumie, że takie postępowanie na dłuższą metę jest niezdrowe i nieskuteczne. nie zawsze jednak ta wiedza przekłada się na realia, w których sami robimy sobie (fizyczną) krzywdę. Na szczęście istnieją zdrowe i bezpieczne sposoby radzenia sobie z emocjami. Zapoznamy się z nimi w tym poradniku.

Podstawową metodą pracy nad problemem samookaleczeń są w niniejszej książce elementy terapii DBT. Jest to terapia dialektyczna, która zawiera wszystkie elementy poznawczo-behawioralnej. Modyfikuje się w niej zarówno zachowanie jak i myślenie. Jak we wszystkich terapiach Trzeciej Fali fundamentem jest tutaj uważność (mindfulness), czyli oduczanie się dysfunkcyjnych nawyków myślowych poprzez koncentrowanie się na "tu i teraz".


Dzięki książce można nieco rozwinąć cztery ważne umiejętności: wspomnianą już uważność – która pozwala doświadczać emocji bez konieczności działania; tolerancję na stres – która pomoże zwalczyć chęć okaleczania siebie; regulację emocji – która pomaga zrozumieć i kontrolować bolesne uczucia; skuteczność interpersonalną – która przekłada się na szacunek dla siebie i minimalizuje poczucie bezwartościowości i beznadziei.

Przedstawione na łamach książki elementy mentalnego treningu to długa droga do celu, jednak bez wątpienia warto spróbować podjąć ten wysiłek. Droga proponowana przez Sheri Van Dijk wydaje się być sensowna, choć trudna. Niemniej jednak warto (oczywiście we współpracy z odpowiednim specjalistą).


Celem tej książki jest pomoc w zrozumieniu własnych zachowań niezależnie od tego, czy okaleczamy swoje ciało, czy też robimy coś, co ma długofalowy, autodestrukcyjny charakter. Po drugie, jej celem jest wyposażenie czytelnika w narzędzia pozwalające reagować odpowiednio na te rzeczy w życiu, które sprawiają, że uciekamy się do niezdrowych sposobów radzenia sobie z bólem i z trudnościami napotykanymi na swojej drodze. W efekcie, po pewnym okresie pracy z samym sobą, można funkcjonować w zdrowszy sposób, dokonywać autonomicznych wyborów i budować takie relacje z innymi ludźmi, w których będziemy czuć się dobrze.

Polecam!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#samookaleczenianastolatków #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz