sobota, 21 października 2023

Zbroja Światła - Ken Follett

Cykl: Kingsbridge / Filary Ziemi (tom 4)
Autor: Ken Follett
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 27.09.2023
Liczba stron: 736


Napoleon i rewolucja przemysłowa.

Ken Follett to jeden z najlepszych, najpopularniejszych i najsprawniejszych w swym rzemiośle popularyzatorów (oraz fabularyzatorów) historii naszych czasów. Jedną z najbardziej znanych serii jego autorstwa jest seria poświęcona angielskiemu miasteczku Kingsbridge i jego losom na przestrzeni setek lat, począwszy od średniowiecza. Follett, za sprawą tego cyklu, stał się zasłużenie postacią poczytną, rozpoznawalną i obdarzoną powszechnym szacunkiem w literackim świecie. "Zbroja Światła" to wieńczący cykl tom numer 4, który przenosi nas do burzliwego okresu wojen napoleońskich i rozpoczynającej się równolegle z nią rewolucji przemysłowej.


Na przestrzeni ponad 800 lat Kingsbridge przeszło bardzo wiele zmiennych kolei losu. Aż trudno uwierzyć, że mała, niepozorna średniowieczna mieścina, która była onegdaj jedynie wioską znaną z chrześcijańskiego klasztoru stanie kiedyś jednym z ważniejszych ośrodków brytyjskiego przemysłu włókienniczego. A jednak! - wszystko to dzieje się na naszych oczach.


Rewolucja przemysłowa oznacza zmiany społeczne, polityczne, a także początek walki o prawa pracownicze oraz spór o to, co jest ważniejsze: człowiek, czy maszyna (wspomniani na łamach powieści luddyści zabraliby tutaj jednoznaczne stanowisko). Sprawy nie ułatwiają wywołane do tablicy przez autora geopolityczne realia, czyli okres wojen napoleońskich, w które Anglia zaangażowana była od samego ich początku, aż po ich kres.

"Zbroja Światła" to ukoronowanie najpopularniejszego cyklu powieści Kena Folletta – rozpoczętego przez kultowe już „Filary Ziemi” – a zarazem pomost między nimi, a trylogią „Stulecie”. Razem tworzą serię, która opisuje tysiąc lat rozwoju zachodniej cywilizacji. Książki te sprzedały się dotąd w nakładzie prawie 80 milionów egzemplarzy!


W „Zbroi światła” mieszkańcy miasteczka Kingsbridge będą musieli zmierzyć się z zagrożeniami, jakie niesie rewolucja przemysłowa. I zastanowić się, jak można ją wykorzystać do własnych celów. Wielka historia widziana jest tutaj - i jak zawsze u tego autora - oczami zwykłych ludzi. Emocje, które ścierają się z beznamiętnymi trybami przeznaczenia. Bunt, walka o rodzinę i wolność słowa... Znajdziemy tu wszystko to, co sprawia, że proza Kena Folletta to zawsze powieść w najlepszym wydaniu (i przez Duże "P").


Rewolucję czuć w powietrzu. Na początku powieści mamy rok 1792. Rząd Królestwa Wielkiej Brytanii, zdecydowany uczynić z kraju potężne imperium handlowe, tyranizuje obywateli. We Francji władzę przejmuje Napoleon Bonaparte, a zaniepokojeni jego imperialnymi zapędami Anglicy szykują się do wojny.


Kingsbridge staje na krawędzi... Tymczasem w przemyśle zachodzą bezprecedensowe zmiany za sprawą maszyn parowych. Życie pracowników dobrze prosperujących fabryk włókienniczych w Kingsbridge staje się udręką. Gwałtowna modernizacja i niebezpieczne nowe rozwiązania techniczne rewolucjonizują system pracy na niekorzyść robotników i rozdzielają rodziny. Tyrania staje się faktem.

U progu międzynarodowego konfliktu historia mieszkańców Kingsbridge – w tym przędzarki Sal Clitheroe, tkacza Davida Shovellera i Kita, pomysłowego i upartego syna Sal – staje się symbolem walki pokolenia, które pragnie sprawiedliwości i walczy o przyszłość wolną od ucisku.


Follett jak zawsze zachwyca. I to na każdym polu: głębi snutej opowieści, jej monumentalizmu, dbałości o detale, prawdę historyczną, a także o postacie zwykłych ludzi, których oczami widzimy wiejący nad ich głowami wiatr dziejowych przemian. Każdy ma u Folletta do odegrania swoją rolę: prosta przędzarka, jej nad wyraz bystry syn (pracujący później przy konstrukcji nowych maszyn), brytyjski oficer będący wnukiem najbardziej chyba znienawidzonego w Kingsbridge sędziego ziemskiego (a jednocześnie konserwatywnego przemysłowca), czy też ambitny duchowny lub arogancki i nieludzki w swych poczynaniach przedstawiciel angielskiej arystokracji.


Opowieści Folletta są sumą czynów i doświadczeń jego bohaterów. Są wypadkową podejmowanych przez nich decyzji w warunkach, jakie stwarza im historia. Nie inaczej jest i tym razem. I - tak jak zawsze - czyta się to PO PROSTU ZNAKOMICIE!

Albatros - dziękuję.

#zbrojaświatła #kenfollett #kingsbridge #filaryziemi #historia #albatros #wydawnictwoalbatros #sensacja #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #bookreview #instabooks #instabookspoland












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz