piątek, 25 października 2024

Struktura świata - J.T. Greathouse

Cykl: Kroniki Olchy (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 20.09.2024
Liczba stron: 556


Przeciw Bogom i Imperium.

Magia to niewyczerpane źródło inspiracji, czarów i życiowej filozofii. A także planów. Planów, które mogą być z jednej strony naszym wyborem, albo też ścieżką, którą zaplanują dla nas (a nierzadko także za nas) inni. Którą drogą lepiej jest w takiej sytuacji podążyć? Ten dylemat towarzyszył nam od samego początku cyklu "Kroniki Olchy" J.T. Greathouse'a, którego finał - "Struktura świata" - gości od niedawna w dobrych księgarniach. No więc jak? Która droga okazała się lepsza i czy w ogóle warto było wkroczyć na którąkolwiek z nich? Sprawdźmy!


Pakty zostały zerwane. Rebelia poniosła porażkę. Po nieudanej próbie obalenia Cesarza, Głupi Kundel sięgnął po zakazaną magię, robiąc dokładnie to, czego pragnęli Bogowie. Od tej pory wojna nabrała impetu, przekształcając świat według boskiej woli. Wygładzenie jego struktury jest zbyt wielkim zadaniem dla jednego człowieka i będzie wymagało mnóstwa sprytu. Podczas gdy Imperium, rebelia i cały ziemski krajobraz zaczynają się kruszyć, Głupi Kundel musi połączyć siły z innymi walczącymi o wolność, aby stoczyć ostateczną bitwę i obalić Doktrynę oraz Bogów. Jednak konsekwencje odbudowy rozpadającego się świata mogą okazać się większe, niż jest on gotów zaakceptować…


Termin "rebelia" kojarzy się jednoznacznie ze sprzeciwem wobec istniejącego porządku rzeczy, a jednak opowieść autorstwa J.T. Greathouse'a - co w gruncie rzeczy jest bardzo ciekawe - wcale nie przypomina pełnej słusznego gniewu walki o wyzwolenie, lecz jest raczej niejednoznaczną refleksją na temat wojennych okrucieństw, w której nic nie jest jedynie czarno-białe, a źli ludzie znajdują się po każdej stronie barykady. I to nawet wśród członków najbliższej rodziny, czego boleśnie doświadczył pełen dobrych intencji Głupi Kundel.


Uniwersalna prawda jest taka, że każdy podbój wiąże się ze zniewoleniem pokonanych i nie inaczej jest także w tej historii. Zniewolenie oznacza z kolei bardzo często opór, wściekłość i pragnienie zemsty. "Kroniki Olchy" pokazują do czego może doprowadzić wybuch żądzy odwetu ze strony tych, którzy od lat jęczą pod butem zwycięzców.


Omawiany cykl to fascynująca opowieść o potędze potencjału, który nawet stłamszony ograniczeniami wciąż ma szansę się uwolnić. Nigdy nie jest na to za późno! I kompletnie nieważne jest, czy zerwanie kajdan będzie oznaczało rozwój bojowej magii Sieneńczyków, niszczycielskiej magii ognia Nayenu, czy też pięknego, magicznego tańca wiatru wprost z prowincji An-Zabat. Uśmiercające w mgnieniu oka błyskawice, kule ognia, czy niszczycielska moc wichury to jedynie pewne środki wyrazu. Liczy się to, że bez narzuconych przemocą kajdan owe środki wyrazu mogą zostać uwolnione, a to oznacza, że rozwój będzie mógł się dokonać. Pytanie tylko za jaką cenę... A po książkowym finale można do tego śmiało dodać jeszcze jedno pytanie: czy ostatecznie było warto?


Bo bądźmy szczerzy: zakończenie cyklu pozostawia nas z całą stertą słodko-gorzkich refleksji i z obszernym polem do popisu dla własnych interpretacji całej opowieści. Nie dostajemy od autora szeregu jednoznacznych odpowiedzi w kilku kwestiach (np.: lepiej jest pozostać sobą, czy jednak słusznie byłoby spróbować zrównać się potęgą z bogami?; warto przelać morze krwi w pozornie słusznej sprawie, czy może lepiej jednak oszczędzić ludzkie istnienia, nie zmieniając nic?; czy nowa rzeczywistość - w której jak na dłoni widać, ile się mimo wszystko straciło - jest naprawdę lepsza od tej starej?). Taka niejednoznaczność ostatecznego wydźwięku cyklu jednych może odrzucać, innych zachwycać, Greathouse'owi nie sposób jednak odmówić swoistego mistrzostwa w sprytnym skłonieniu czytelnika do snucia własnych refleksji - być może właśnie o to w tej fascynującej opowieści o magii chodziło od samego początku? Jeśli tak, to cel został z całą pewnością osiągnięty.

Polecam!

Fabryko - dziękuję!

#strukturaświata #ogródimperium #dłońkrólasłońca #kronikiolchy #jtgreathouse #fabrykasłów #cosnapolce #fantastyka #dobraksiazka #czytamksiazki #fantastyka #magiaognia #magiabojowa #magiawiatru #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #instabooks #instabookspoland












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz