wtorek, 14 lutego 2017

"Myślę i mówię. Rozwijanie mowy i myślenia u przedszkolaków" - Bożena Senkowska

Tytuł: Myślę i mówię. Rozwijanie mowy i myślenia u przedszkolaków
Cykl: Myślę i mówię (zeszyty 1, 2, 8)
Autor: Bożena Senkowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Edukacyjne
Data wydania: 2013r.
Liczba stron: 40 (każdy z zeszytów)

Świetne zestawy do ćwiczeń z Małym Przedszkolakiem!

Seria zeszytów "Myślę i mówię" autorstwa Bożeny Senkowskiej, wydana nakładem Wydawnictwa Edukacyjnego, poświęcona jest rozwojowi mowy i schematów myślenia u najmłodszych dzieci. Będąc dumnym ojcem trzyletniego Przedszkolaka nie mogłem tej serii po prostu ominąć :) I, tak jak zresztą sądziłem, nie zawiodłem się!


Pierwszy zeszyt serii pt."Taki sam inny", jak sam tytuł zresztą wskazuje, pomaga przez zabawę i naukę zrozumieć dziecku podstawowe różnice między rzeczami, przedmiotami, zjawiskami, a przez to wspomóc funkcje poznawcze takie jak porównywanie, uogólnianie, rozróżnianie. Bardzo fajna jest tutaj przyjęta przez autorkę konwencja ćwiczeń poprzez zabawę - pojęcie znaczenia różnic np. w odniesieniu do owoców, warzyw, podobnych i różnych od siebie zabawek, kolorów, czy cech zwierzątek jest w tak przyjętej konwencji dużo prostsze i łatwiejsze. Do tego mamy kolorowanki, umiejętnie wplecione w zabawę ćwiczenia z rozumienia i kojarzenia - super sprawa! 


"Duży, mały", druga część cyklu, to nowy zestaw ciekawych ćwiczeń - tak jak poprzednio, również teraz poprzez zabawę. W tej części zamysłem autorki jest utrwalenie u dziecka znaczenia przeciwieństw poprzez mniej lub kontrastowe wskazanie, czym dane rzeczy się od siebie różnią. Duży-mały, wąski-szeroki, zimny-ciepły, lekki-ciężki; takimi i im podobnymi zestawami cech operuje autorka na kolejnych stronach. Wszystko w formie zabawy. I z nową dawką kolorowanek, co mojej córce szczególnie przypadło do gustu ;). I w miłej dla oka szacie graficznej. Naprawdę fajnie zrobiona rzecz. Z dużą dawką frajdy i korzyści dla dzieciaka.
Zeszyt ósmy serii "Myślę i mówię", zatytułowany"Zima... lato...", Pani Senkowska poświęca porom roku. Tym razem, oprócz ćwiczeń uwypuklających różnice i przeciwieństwa - z uwagi na specyfikę tematu przewodniego zeszytu, zawężoną do pór roku - mamy tutaj jeszcze mnóstwo rymowanek i wierszyków. Wszystko zatem nie tylko wspomaga procesy myślowe Malucha, ale i rozwój mowy. A przy okazji procesy wnioskowania, kojarzenia i uogólniania. Widać tutaj naprawdę kawał dobrej roboty w wykonaniu Pani Senkowskiej, wszystko to bowiem nie są tak proste do nauczenia dziecka rzeczy, jak mogło by się wydawać, a w zaprezentowanej formie stają się one dużo bardziej przystępne dla dziecka podczas ćwiczeń. I o to właśnie chodzi! Nieraz wrócimy jeszcze z Córeczką do tego i do pozostałych zeszytów.


Seria "Myślę i mówię" zostawia po sobie naprawdę przyjemne i pozytywne wrażenie, Tak jak napisałem wyżej, nie raz i nie dwa wrócę jeszcze z Moją Małą Pociechą do tych zeszytów. Patrząc z poziomu rodzica ćwiczącego z dzieckiem, muszę naprawdę oddać Pani Senkowskiej głęboki ukłon. Tematyka tej serii, choć na pozór banalna do przekazania dziecku, wcale nie jest tak prosta do przekazania w praktyce, a dzięki ciekawym, przeplatanym kolorowankami czy wierszykami ćwiczeniom jest to zadania o wiele łatwiejsze do wykonania. Ta i jej podobne serie to duża pomoc. A przy okazji sporo frajdy, śmiechu i zabawy. Tak więc naprawdę, polecam. Jeśli macie swoje Małe Pociechy w wieku przedszkolnym, poświęćcie "Myślę i mówię" trochę uwagi. Być może Was zainteresuje. 
Warto!

Serdecznie dziękuję za udostępnienie zeszytów Wydawnictwu Edukacyjnemu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz