środa, 26 kwietnia 2017

"Battle Cry of Freedom. Historia wojny secesyjnej" - James McPherson


Tytuł: Battle Cry of Freedom, Historia wojny secesyjnej (tytuł oryginału: Battle Cry of Freedom. The Civil War Era)
Autor: James McPherson
Wydawnictwo: Napoleon V
Data wydania: 2016r.
Liczba stron: 828GENIALNA książka poświęcona najbardziej burzliwemu okresowi w historii USA!

Brak mi słów. To tomiszcze to NAPRAWDĘ najlepsza rzecz poświęcona wojnie secesyjnej jaka wpadła mi w ręce. Rozmiar książki może na pozór przerażać, ale WARTO! Ten rozmiar to zresztą tak naprawdę zaleta, ta książka jest bowiem istną kopalnią wiedzy! - nie tylko suchej, faktograficznej, ale to również kopalnia cytatów, związanych z tematem wartościowych dygresji, statystyk, liczb, szerokiego tła wydarzeń... po prostu BOMBA! A dla kogoś, kto chłonie wszystko na temat wojny secesyjnej... ooo... cud, miód i orzeszki ;)

Przyczepić można się w tej książce jedynie (miejscami) do kwestii tłumaczenia - ale ten mankament jest w pełni wybaczalny. Nawet mimo tych drobnych usterek (a nie jest ich jakoś szczególnie dużo, nie przesadzajmy) całość jest przejrzysta i zrozumiała. A samo opracowanie przebogate. McPherson (wielki szacunek i ukłony dla tego pana w tym miejscu) przedstawia genezę, przebieg i skutki wojny secesyjnej cofając się do samego źródła, a więc do podwalin  na jakich zbudowano USA, bardziej konkretnie przechodząc do wojny z Meksykiem, a następnie idąc przez wszystkie wydarzenia aż do brzemiennych w skutki lat 1861-1865. I robi to z pisarskim zacięciem, pisząc dobrym piórem na dodatek. Mówię śmiertelnie poważnie - opracowań dotyczących tej tematyki miałem w rękach niemało, lecz to jest najbogatsze, najbardziej szerokie jeśli chodzi o horyzont historyczny, pełne detali i cytatów. Świetna, świetna, po trzykroć świetna rzecz!

Gorąco polecam. Przede wszystkim wszystkim historykom - czy to faktycznym, czy hobbystycznym -, a także wszystkim ciekawym historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tak naprawdę dopiero po secesji, wojnie i po rekonstrukcji narodziły się podwaliny dzisiejszej potęgi USA. W wydarzeniach tak sumiennie opisanych w tej książce zapisana jest wiedza o tym, jak i dlaczego się to stało - i jakie przyniosło efekty. Warto (!) to wszystko przeczytać - polecam raz jeszcze!

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Napoleon V za egzemplarz recenzencki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz