środa, 26 kwietnia 2017

"Wojna Hannibala. Historia militarna drugiej wojny punickiej" - John F. Lazenby


Tytuł: Wojna Hannibala. Historia militarna drugiej wojny punickiej
Autor: John F. Lazenby
Wydawnictwo: Napoleon V
Data wydania: 21.07.2015r.
Liczba stron: 425Starożytność jak żywa.

Budzące głęboki szacunek dla pracy włożonej przez autora, bogate i szczegółowe opracowanie dotyczące II wojny punickiej. Kocham historię, zatem ta recenzja może nie być do końca obiektywna, ale... naprawdę jest co poczytać!

Wojna toczona przez Kartaginę i Rzym była tak naprawdę starciem o panowanie w basenie Morza Śródziemnego. Tego faktu nie sposób podważyć. Opracowanie Lazenby'ego przybliża aspekt militarny tej wojny, wzbogacony o porównanie źródeł historycznych (głównie Liwiusza i Polibiusza), na bazie którego to porównania autor buduje wnioski, konfrontując ze sobą fakty, przekazy, liczby i statystyki. Wyłania się z tego wszystkiego żywy obraz zdarzeń, podparty genezą i przedstawieniem skutków, jakie wspomniany konflikt przyniósł wszystkim zainteresowanym stronom. Sądzę, że obraz ten jest na tyle wierny, na ile jest to możliwe - odtworzenie faktów po setkach, a w tym wypadku, po tysiącach lat, jest szalenie trudnym zadaniem. Nawet w przypadku możliwości bazowania na starożytnych przekazach - często bowiem nie sposób uciec od tego, że historię piszą zwycięzcy, więc... Myślę, że autor wywiązał się ze swojego zadania najlepiej jak było to możliwe. I chwała mu za to.

Gorąco polecam! Przede wszystkim miłośnikom historii. Ale "zwykły zjadacz chleba" również powinien być zadowolony. To nie jest "historyczna cegła" bez związku z dniem dzisiejszym. Bez historii starożytnej, a więc również bez historii tej własnie wojny, nie byłoby historii współczesnej cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Warto o tym pamiętać.

Dziękuję Wydawnictwu Napoleon V za egzemplarz do recenzji! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz